1. K-State home
  2. »College of Agriculture
  3. »ASI
  4. »Undergraduate
  5. »Animal Science Judging Teams
  6. »Livestock Judging Team
  7. »Archives

Animal Sciences and Industry

Livestock Judging Team Archives

2015 Livestock Judging Team
2015 Team                                                  Chris Mullinix, Coach; Chance Berry, Patrick Arkfeld, Riley McKenney, Chance Deppe, Jack Oattes, Brandon Machado, Kane Austin, Spencer Scotten, Assistant Coach; Brady Jensen, Assistant Coach 
2014 Livestock Judging Team
2014 Team                                                  Front Row: Reed Gleason, Logan Bracy, Bailey McClelland, Lindsay Upperman, Kiah Gourley, Cheyenne Moyer, Rebekah Porter, Amanda Bekemeyer, Spencer Scotten. Back Row: Chris Mullinix, Coach; Lane Giess, Levi Zwirn, Jake Erceg, Jared Mumm, Kaden Roush, Brady Jensen, Hyatt Frobose, Assistant Coach.
2013 Livestock Judging Team
13                                                Front Row: Chris Mullinix, Coach; Claire Martin, Cole Buffo, Koltan Schaaf, Jared Wynn, Scott Schaake, Coach. Back Row: Hyatt Frobose, Assistant Coach; Seth Diehm, Thomas Buckham, Parker Henley, Corey Wilkins, Dustin Aherin, Ken Odde, Department Head.
2012 Livestock Judging Team
                                  Front Row: Analena Simmons, Angela Vesco, Cally Thomas, Claire Bennett, Sarah Loughridge. Back Row: Randell Von Krosigk, Assistant Coach; Garrett Liss, Ethan James, Tyler Rumbold, Barrett Carlisle, Jared Oldham, AJ DeOrnellas, Dakota Reiss, Scott Schaake, Coach
2011 Livestock Judging Team

Front Row: Hannah Del Curto, Allison Jones, Meg Drake, Kyla Clawson, Lauren James
Back Row: Randell Von Krosigk, Assistant Coach; Taylor James, Steve Niemeier, Ben Tokach, Austin DeZeeuw, Kendal Clawson, Scott Schaake, Coach

2011 Team Members
Kendal Clawson
Kyla Clawson
Hannah Del Curto
Austin DeZeeuw
Meg Drake
Lauren James
Taylor James
Allison Jones
Ethan McCabe
Steve Niemeier
Ben Tokach

Livestock Judging Team>2011 Judging Team.jpg

Front Row: Lauren James, Meg Drake, Kyla Clawson, Hannah Del Curto
Back Row: Randell Von Krosigk (assistant coach), Kendal Clawson, Steve Niemeier, Ben Tokach, Ethan McCabe, Austin DeZeeuw, Taylor James, Scott Schaake, Coach
2010 Livestock Judging Team

Livestock Judging Team>2010 Judging Team.jpg

Front Row: Karl Dawn Hobbs, Cassie Silveira, Rachel Hieston, Jara Settles, Kiley Stinson
Back Row: Randell Von Krosigk (assistant coach), Hyatt Frobose (assistant coach), Tucker Stewart, Seth Keas, John Barnes, Matt Melvin, Scott Dean, Brad Bennett, Devin Goehring, Sam Rucker, Scott Schaake (coach)

2009 Livestock Judging Team

Livestock Judging Team>DSC_1258.JPG

Front Row: Lindsay Gardner, Anna Pesta, Maria Stevens, Jacob Gleason
Back Row: Randell VonKrosigk (assistant coach), Trey Buffington, Daniel Forsyth, Dustin Bresnock, Jeremy Sisco, Ryan McCoon, Scott Schaake (coach)

2008 Livestock Judging Team

Livestock Judging Team>2008 Livestock Judging Team.jpg

Front Row: Alex Acheson, Bain Wilson, Marissa Tankersley, Kayla Auen, Doug Albright
Back Row: Brett Crow, Zach McCracken, Randell VonKrosigk, Hyatt Frobose, Clement Neely, Bret Rooney, Trevor Winchester, Scott Schaake (coach)

2007 Livestock Judging Team

Livestock Judging Team>Judging_Team.jpg

Front Row: Justin Rowan, Eric Camden, John Mrozinski, Tyler Atwood
Back Row: Brandon Callis (assistant coach), Tyler Hahn, Cody Palen, Brigham Stewart, Donald Sunday, John Koons, Scott Schaake (coach)

2006 Livestock Judging Team

06

Front Row:Jaymelynn Johnson, Emilie Miller, Christie Gabel, Crystal Young
Middle Row: Brandon Callis (assistant coach), Lance Leachman, Brett Crow, Cody Miller,
John Jacobs,
Back Row: Garrett Parsons (assistant coach), Mark Flory, Wes Tiemann, Adam McGee, Ben Williams, Austin Fink, Scott Schaake (coach)

2006 Livestock Judging Team
Scott Schaake, Coach
Garret Parsons, Assistant Coach
Brandon Callis, Assistant Coach
Brett Crow
Austin Fink
Mark Flory
Christie Gabel
John Jacobs
Jaymelynn Johnson
Lance Leachman
Adam McGee
Cody Miller
Emilie Miller
Wes Tiemann
Ben Williams
Crystal Young

NAILE in Louisville, KY

Team
2nd Overall
3rd Reasons

Individual
Brett Crow - 5th Overall, 7th Reasons
Christie Gabel - 7th Overall, 9th Reasons
John Jacobs - 10th Overall


American Royal in Kansas City

Team
2nd Overall
2nd Reasons

Individual
Christie Gabel - 6th Overall, 9th Reasons
Lance Leachman - 8th Overall
Crystal Young - 10th Reasons

 

Southwestern Expo & Livestock Show in Fort Worth, TX

Team
2nd Overall
2nd Reasons

Individual
Ben Williams - 5th Overall, 3rd Reasons
Christie Gabel - 6th Overall, 1st Reasons
John Jacobs - 7th Overall, 7th Reasons
Jamie Lynn Johnson - 10th Overall
Crystal Young - 10th Reasons

 

Premier Stockyard in W. LaFayette, IN

Individual
Ben Williams - 1st Overall, 3rd Reasons
Brett Crow - 8th Overall, 8th Reasons
John Jacobs - 9th Reasons

 

2005 Livestock Judging Team

Front Row: Amanda Gipe, Ben Winsor, Cody Schwartz, Garrett Stewart
Back Row: Garrett Parsons (Assistant Coach), Ronald Pope, Kent Williams,
Jordan Williams, Scott Sutton, Tony Elizondo, Scott Schaake (Coach)

2005 Livestock Judging Team
Scott Schaake, Coach
Garrett Parsons, Assistant Coach
Casey Blew
Tony Elizondo
Amanda Gipe
Ronald Pope
Cody Schwartz
Garrett Stewart
Scott Sutton
Jordan Williams
Kent Williams
Ben Winsor

2004 Livestock Judging Team

Front Row: Jessica Halsey, Ashley Breiner, Wendy Mayo and Katie Martson
Back Row: Kyle Perez, Cale Wiehe, Keith Bryant, Jared Williams, Ryan Orrick, Edward Sandberg, Scott Schaake (coach)

2004 Livestock Judging Team
Scott Schaake, Coach
Ryan Breiner, Assistant Coach
Ashley Breiner
Keith Bryant
Jessica Halsey
Kathryn Marston
Wendy Mayo
Samuel Ryan Orrick
Kyle Perez
Edward Sandbert
Cale Wiehe
Jared Williams

National Western - Denver, CO

Team
2nd Beef Cattle
3rd Sheep
2nd Swine
1st Reasons
2nd Overall

Individual
Katie Marston - 4th Overall

Sioux Empire Farm Show - Sioux Falls, SD

Team
1st Beef Cattle
4th Sheep
1st Swine
1st Reasons
1st Overall

Individual
Wendy Mayo - 3rd Overall
Kyle Perez - 4th Overall
Katie Marston - 8th Overall
Keith Bryant - 10th Overall

Iowa Beef Expo - Des Moines, IA

Team
3rd Reasons
2nd & 3rd Overall

Individual
Ryan Orrick - 2nd Overall
Kyle Perez - 6th Overall
Ashley Breiner - 7th Overall
Wendy Mayo - 9th Overall

Houston Livestock Show - Houston, TX

Team
5th Beef Cattle
5th Sheep
4th Swine
3rd Reasons
6th Overall

Individual
Wendy Mayo - 1st Overall

Mid America Classic - Wichita, KS

Team
1st Beef Cattle
4th Sheep
3rd Swine
2nd Reasons
3rd Overall

Individual
Wendy Mayo - 1st Overall
Kyle Perez - 4th Overall

American Royal - Kansas City, MO

Team
12th Beef Cattle
1st Sheep
9th Swine
1st Reasons
8th Overall

Individual
Ashley Breiner - 13th Overall

North American International - Louisville, KY

Team
1st Beef Cattle
13th Sheep
3rd Swine
6th Reasons
4th Overall

Individual
Ryan Orrick - 5th Overall
Kyle Perez - 7th Overall

2003 Livestock Judging Team

2003 ljt

Front Row: Scott Schaake, Becky Werfield, Greg Horner, Tyler Gallowag, Corey Dieball, Zeb King, Bill Pope, Lacey Robinson, Sharon Glaenzer
Back Row: Andrew Sylvester, John McCurry, Garrett Eggers, Drew Cotton, Shane Bedwell, Shane Werk, Ryan Breiner

2003 Livestock Judging Team
Scott Schaake, Coach
Ryan Breiner, Assistant Coach
Lauren Allen
Patrick Shane Bedwell
Drew Cotton
Cory Dieball
Garrett Eggers
Tyler Galloway
Sharon Glaenzer
Daniel King
Gregory Horner
John McCurry
William Pope
Lacey Robinson
Andrew Sylvester
Rebecca Warfield
Shane Werk

National Western Stock Show

Team
5th Overall
4th Reasons
1st Cattle
5th Swine

Individual
Sharon Glaenzer - 3rd Swine, 1st Reasons, 3rd Overall
John McCurry - 2nd Cattle

Sioux Falls Empire

Team
1st Overall
1st Reasons
1st Cattle
1st Sheep
2nd Swine

Iowa Beef Expo

Team
1st Overall
2nd Overall
1st Reasons
2nd Reasons

Individual
Lacey Robinson - 2nd Overall, 1st Reasons
Shane Werk - 3rd Overall, 3rd Reasons
John McCurry - 4th Overall, 2nd Reasons
Tyler Galloway - 5th Overall, 5th Reasons
Becky Warfield - 7th Overall, 9th Reasons
Sharon Glaenzer - 9th Overall, 10th Reasons
Shane Bedwell - 10th Overall

Houston Livestock Show & Rodeo

Team
4th Overall
5th Reasons
2nd Beef
5th Swine
3rd Horses

Individual
Sharon Glaenzer - 4th Overall, 2nd Reasons, 3rd Swine, 4th Sheep
Shane Bedwell - 2nd Horses
Lacey Robinson - 6th Cattle

Mid-American Classic

Team
1st Overall
2nd Reasons
1st Cattle
2nd Swine
1st Sheep

Individual
Garrett Eggers - 1st Overall, 1st Swine, 5th Sheep
Sharon Glaenzer - 1st Cattle, 5th Overall
Becky Warfield - 2nd Overall, 3rd Sheep, 3rd Cattle, 4th Swine
Lacey Robinson - 9th Overall

World Beef Expo

Team
1st Overall
1st Reasons
1st Cattle
1st Sheep
1st Swine

Individual
Lacey Robinson - 1st Overall, 2nd Reasons, 7th Cattle, 4th Swine, 7th Sheep
Shane Bedwell - 2nd Overall, 1st Reasons, 9th Sheep, 6th Swine, 4th Cattle
Tyler Galloway - 3rd Overall, 4th Reasons, 10th Cattle, 8th Swine
Andrew Sylvester - 9th Overall, 9th Reasons
Sharon Glaenzer - 10th Overall
Becky Warfield - 5th Swine, 4th Sheep

American Royal

Team
3rd Overall
2nd Reasons
1st Sheep
4th Cattle

Individual
John McCurry - 10th Overall, 7th Swine
Lacey Robinson - 2nd Reasons
Shane Bedwell - 5th Reasons

North American International Livestock Exposition

Team
2nd Overall
2nd Reasons
1st Cattle

Individual
Lacey Robinson - 1st Overall, 1st Reasons, 3rd Cattle, 2nd Swine
John McCurry - 7th Cattle

2002 Livestock Judging Team

Front Row: Cade Rensink, Margaret Smith, Paula Pankratz, Brandon New
Back Row: Scott Schaake, Nolan Frantz, Brandon Ochs, Ryan Breiner, Derek Azevedo,
Lance Cline, Thomas Patterson, Kurt Schwartz, Terryl Mueller, Loren Baldwin, Tom Strahm

2002 Livestock Judging Team
Scott Schaake, Coach
Les Wankle, Assistant Coach
Derek Azevedo
Loren Baldwin
Ryan Breiner
Lance Cline
Nolan Frantz
Terryl Mueller
Brandon New
Brandson Ochs
Paula Pankratz
Tom Patterson
Cade Rensink
Kurt Schwartz
Margaret Ann Smith
Todd Strahm

North Western Livestock Contest

Team
10th Beef
4th Sheep
2nd Swine
7th Reasons
4th Overall

Individual
Derek Azevedo - 10th Reasons
Paula Pankrate - 10th Overall

Sioux Falls Stock Show

Team
2nd Swine
1st Beef
1st Sheep
1st Oral Reasons
1st Overall

Individual
Nolan Franz - 2nd Overall
Derek Azevedo - 3rd Overall
Paula Pankratz - 4th Overall

Houston Livestock Show - Houston, TX

Team
3rd Horse
2nd Swine
9th Cattle
5th Placings
7th Reasons
6th Overall

Individual
Tom Patterson - 7th Horse, 3rd Swine
Derek Azevedo - 8th Horse
Paula Parkratz - 10th Horse
Kurt Schwarz - 4th Swine

Mid-America Classic

Team
2nd Overall

World Beef Expo Judging Contest

Team
1st Placings
1st Sheep
6th Swine
2nd Cattle
6th Reasons
2nd Overall

Individual
Derek Azevedo - 4th Sheep
Ryan Breiner - 9th Swine
Brandon Ochs - 4th Placings, 5th Beef, 3rd Overall
Kurt Schwanz - 5th Placings, 3rd Sheep, 9th Overall

American Royal College Contest - Kansas City, MO

Team
8th Sheep
10th Swine
5th Cattle
6th Reasons
6th Overall

Individual
Nolan Franz - 4th Swine, 5th Overall

National Collegiate Livestock Judging Contest - Louisville, KY

Team
6th Sheep
5th Cattle
10th Reasons
8th Overall

Individual
Derek Azevedo - 9th Sheep, 10th Overall
Tom Patterson - 3rd Swine, 2nd Cattle, 1st Overall

2001 Livestock Judging Team

Front Row: Travis Strahm, Travis Janssen, Emily Koch, Kelly Overmiller
Back Row: Paige Johnson, Jace Johnson, Phillip Goforth, Gabe Schlickau, Scott Schaake

2001 Livestock Judging Team
Scott Schaake, Coach
Clay Franklin, Assistant Coach
Philip Goforth
Travis Janssen
Jace Johnson
Paige Johnson
Emily Koch
Kelly Overmiller
Gabe Schlickau
Travis Strahm

National Collegiate Livestock Judging Contest - Louisville, KY

Team
4th Sheep
6th Swine
3rd Cattle
6th Reasons
3rd Overall

Individual
Jace Johnson - 5th Sheep, 2nd Swine, 6th Reasons, 3rd Overall
Kelly Overmill - 10th Sheep
Philip Goforth - 10th Swine, 2nd Cattle, 3rd Reasons, 7th Overall

Houston Livestock Show - Houston, TX

Team
6th Horse
8th Sheep
3rd Swine
5th Beef
4th Placings
3rd Reasons
3rd Overall

Individual
Jace Johnson - 3rd Horse, 4th Beef, 2nd Reasons
Philip Goforth - 4th Swine, 8th Reasons

2000 Livestock Judging Team

Front Row: Nikki Klien, Nicole Harris, Clayton LeCompte
Back Row: Andy Ledoux, David Peine, Nathan Martin, Shane Glist, Dale Brown, Lew Wankel,
Shane Tiffany, Matt Spangler, Brandon Barr, David Wilder, Mark Huseman, Brian Rainey,
Stephen Kalb, Scott Schaake

2000 Livestock Judging Team
Scott Schaake, Coach
Les Wankel, Assistant Coach
Brandon Barr
Dale Brown
Shane Geist
Nicole Harris
Mark Huseman
Stephen Kalb
Nikki Krien
Clayton Lecompte
Andy Ledoux
Nathan Martin
David Peine
Brain Rainey
Matthew Spangler
Shane Tiffany
David Wilder

Express Christmas Extravaganza - Yukon, OK

Team
1st Overall
1st Reasons

Individual
Andy LeDoux - 1st
Clayton LeCompte - 2nd
Shane Tiffany - 3rd
Charlene Black - 4th
David Peine - 6th
Nathan Martin - 7th
Nikki Krien - 8th
Mark Huseman - 9th
Brian Rainey - 10th

National Western - Denver, CO

Team
1st Cattle
4th Sheep
2nd Reasons
8th Overall

Individual
Shane Tiffany - 8th Cattle
Matt Spangler - 9th Cattle
Clayton LeCompte - 2nd Sheep

Sioux Falls - Sioux Falls, SD

Team
2nd Cattle
1st Swine
2nd Sheep
2nd Reasons
2nd Overall

Individual
Brandon Barr - 10th Overall
David Peine - 6th Overall
Nathan Martin - 3rd Overall
Clayton LeCompte - 4th Overall

Iowa Beef Expo - Des Moines, IA

Team
1st Overall
1st Reasons

Individual
Nathan Martin - 1st Overall
Clayton LeCompte - 2nd Overall
Nikki Krien - 4th Overall
Matt Spangler - 5th Overall
Mark Huseman - 6th Overall
Shane Geist - 8th Overall

Houston Livestock Show - Houston, TX

Team
4th Horse
1st Sheep
1st Swine
1st Reasons
2nd Overall

Individual
Nathan Martin - 8th Overall
Matt Spangler - 6th Overall

Mid-America Classic-Wichita, KS

Team
2nd Cattle
1st Sheep
1st Swine
1st Reasons

Individual
Clayton LeCompte - 1st Overall
Dale Brown - 5th Overall
Nikki Krien - 7th Overall
Shane Tiffany - 8th Overall

American Royal - Kansas City, KS

Team
4th Cattle
2nd Sheep
5th Overall

North American International Livestock Exposition - Louisville KY

Team
3rd Cattle
5th Sheep
1st Swine
1st Reasons
2nd Overall

Individual
8th Overall
9th Overall

**All American Award - Clayton LeCompte

1999 Livestock Judging Team

Front Row: Dustin Dean, Dan Shike, Kyle Colger, Kevin Rose, Jennifer Hotchkiss, Adam Beel
Back Row: David Sinclair Chris Vickers, Jason Hoffman, Shawn Tiffany, David Newby, Clay Franklin, Scott Schaake

1999 Livestock Judging Team
Scott Schaake, Coach
Dustin Dean, Assistant Coach
Adam Beel
Kyle Colyer
Clay Franklin
Jason Hoffman
Jennifer Hotchkiss
David Newby
Kevin Rose
Dan Shike
David Sinclair
Shawn Tiffany
Chris Vickers

National Western - Denver, CO

Team
4th Swine
3rd Sheep
1st Cattle
1st Reasons

Individual
Dan Shike - 1st Swine, 3rd Reasons, 3rd Overall
Jennifer Hotchkiss - 4th Swine, 6th Overall
Clay Franklin - 4th Beef, 4th Reasons, 2nd Overall
Kyle Colyer - 2nd Reasons, 9th Overall

Iowa Beef Expo - Des Moines, IA

Team
1st Reasons
2nd Overall

Individual
Chris Vickers - 1st
Jason Hoffman - 5th
Dan Shike - 6th
Kevin Rose - 10th

Houston Livestock Show - Houston, TX

Team
5th Sheep
3rd Cattle
5th Reasons

Individual
Jennifer Hotchkiss - 5th Overall
Clay Franklin - 7th Swine
Kyle Colyer - 2nd Cattle

Mid-America Contest - Wichita, KS

Team
2nd Reasons
2nd Cattle
3rd Swine
2nd Sheep

Individual
Clay Franklin - 2nd Overall
Adam Beel - 10th Overall
David Sinclair - 9th Overall

American Royal - Kansas City, MO

Team
1st Beef
2nd Sheep
5th Swine
1st Reasons

Individual
Jennifer Hotchkiss - 1st Beef, 1st Reasons, 2nd Overall
Kyle Colyer - 2nd Beef, 5th Swine, 6th Sheep, 2nd Reasons, 1st Overall
Jason Hoffman - 6th Reasons
Clay Franklin - 9th Sheep, 10th Overall

North American International Livestock Expo - Louisville, KY

Team
2nd Sheep
3rd Swine
1st Cattle
2nd Reasons

Individual
Jennifer Hotchkiss - 5th Sheep, 3rd Cattle, 5th Reasons, 6th Overall
Clay Franklin - 9th Sheep
Dan Shike - 1st Swine, 1st Reasons, 3rd Overall
Kyle Colyer - 6th Cattle, 10th Overall
Jason Hoffman - 7th Overall

1998 Livestock Judging Team

Front Row: Jamie Buckland, Sharon Sundberg, Jamie Horrie, Samantha Cross, Beth Brautigam, Matt Wallace, Jay Sleichter
Back Row: Russell Pope, Les Wonkel, Clayton Huseman, Jared Breinig, Galen Slough, Eric Kinsley, Eddie Nichols, Danny Davis, Casey Olson,
Ryan Felts, Bryan Kasselman, Scott Schaake

1998 Livestock Judging Team
Scott Schaake, Coach
Wade Franklin, Assistant Coach
Les Wankle, Assistant Coach
Barker, Joseph
Brautigam, Beth
Breinig, Jared
Buckland, Jamie
Cross, Samantha
Davis, Daniel
Douthit, Teresa
Felts, Ryan
Horrie, Jamie
Huseman, Clayton
Kasselman, Bryan
Kinsley, Eric
Nichols, Bryan
Olson, Casey
Pope, Russell
Sleichter, Jay
Slough, Galen
Sundberg, Sharon
Wallace, Matt

Express Cattle Contest - Yukon, OK

Team
1st Overall
1st Oral Reasons

Individual
Samantha Cross - 1st
Sharon Sundberg - 2nd

National Western - Denver, CO

Team
4th Cattle
3rd Sheep
2nd Swine
1st Oral Reasons
4th Overall

Individual
Eric Kinsley - 1st
Galen Slough 7th

Sioux Empire - Sioux Falls, SD

Team
1st Cattle
2nd Swine
2nd Sheep
1st Oral Reasons
1st Overall

Iowa Beef Expo - Des Moines, IA

Team
1st Overall
1st Oral Reasons

Individual
Eddie Nichols - 1st
Eric Kinsley - 4th
Casey Olson - 5th
Samantha Cross - 7th
Jamie Horrie - 8th
Bryan Kasselman - 9th
Beth Brautigam - 10th

Houston Livestock Show - Houston, TX

Team
2nd Cattle
5th Swine
4th Sheep
2nd Reasons
2nd Overall

Individual
Bryan Kasselman - 4th

Mid-America Contest - Wichita, KS

Team
1st Cattle
2nd Sheep
1st Swine
1st Oral Reasons
1st Overall

Individual
Matt Wallace - 1st
Eric Kinsley - 2nd
Galen Slough - 4th
Samantha Cross - 6th
Jamie Horrie - 7th
Casey Olson - 9th

Mid-Continent - Springfield, IL

Team
1st Cattle
1st Sheep
3rd Swine
1st Oral Reasons
1st Overall

Individual
Jamie Horrie - 1st
Beth Brautigam - 2nd
Eddie Nichols - 3rd
Matt Wallace - 4th
Clayton Huseman - 7th

American Royal - Kansas City, MO

Team
1st Cattle
1st Swine
3rd Sheep
1st Oral Reasons
1st Overall

Individual
Eric Kinsley - 2nd
Bryan Kasselman - 4th
Matt Wallace - 6th

North American International Livestock Expo - Louisville, KY

Team
1st Beef
2nd Oral Reasons
1st Overall

Individual
Bryan Kasselman - 1st
Jamie Horrie - 2nd

1997 Livestock Judging Team

1997 ljt

Left to Right: Dalton Nix (coach), Wade Franklin, Bill Disberger, Clay Breiner, Dustin Dean, Jared Shipman, Les Wankel, Chad Breiner, Ryan Higbie, Lee Stemsterfer,
Randy Mullinix and Scott Schaake (coach)

1997 Livestock Judging Team
Scott Schaake, Coach
Dalton Nix, Assistant Coach
Chad Breiner
Clay Breiner
Dustin Dean
Bill Disberger
Wade Franklin
Ryan Higbie
Randy Mullinix
Jared Shipman
Lee Stremsterfer
Les Wankel

Express Cattle Contest

Team
1st Overall
2nd Overall
1st Oral Reasons
3rd Oral Reasons

Individual
Jared Shipman - 1st Overall
Dustin Dean - 2nd Overall
Wade Franklin - 3rd Overall
Lee Stremsterfer - 6th Overall
Bill Disberger - 8th Overall
Randy Mullinix - 10th Overall

National Western

Team
1st Overall
1st Oral Reasons

Individual
Les Wankel - 1st Overall
Randy Mullinix - 2nd Overall
Wade Franklin - 3rd Overall

Sioux Falls

Team
1st Overall
2nd Overall
1st Oral Reasons
3rd Oral Reasons

Individual
Jared Shipman - 2nd Overall
Dustin Dean - 3rd Overall
Wade Franklin - 4th Overall
Lee Stremsterfer - 5th Overall
Randy Mullinix - 7th Overall

Iowa Beef Expo

Team
1st Overall
1st Oral Reasons

Individual
Randy Mullinix - 1st Overall
Wade Franklin - 5th Overall
Dustin Dean - 8th Overall

Houston Livestock Show & Rodeo

Team
2nd Overall
2nd Oral Reasons

Individual
Wade Franklin - 6th Overall

Mid America Classic

Team
1st Overall
1st Oral Reasons

Individual
Bill Disberger - 2nd Overall
Les Wankel - 9th Overall

Mid-Continent Livestock Expo

Team
1st Overall
1st Oral Reasons

Individual
Dustin Dean - 1st Overall
Wade Franklin - 6th Overall
Jared Shipman - 7th Overall

American Royal

Team
4th Overall
1st Oral Reasons

Individual
Dustin Dean - 2nd Oral Reasons
Les Wankel - 4th Oral Reasons
Wade Franklin - 7th Oral Reasons

North American International Livestock Expo

Team
1st Overall
1st Oral Reasons

Individual
Wade Franklin - 4th Overall
Jared Shipman - 6th Overall
Les Wankel - 9th Overall

1996 Livestock Judging Team

1996 ljt

Back Row: Jeff Nemecek, Justin Hurley, Skip Adams, Blake Gamble, Greg Baird, Spencer Schrader and Scott Schaake (coach)
Front Row: Levi McBeth, Tim Kilgore, Cary Crow, Jennifer Earnest and Brad Groves

1996 Livestock Judging Team
Scott Schaake, Coach
Cody Wright, Assistant Coach
Skip Adams
Greg Baird
Tyson Buchman
Cary Crow
Jennifer Earnest
Blake Gamble
Brad Groves
Justin Hurley
Tim Kilgore
Levi McBeth
Jeff Nemecek
Spencer Schrader

Houston

Team
2nd Overall
4th Reasons
2nd Placings
2nd Cattle
1st Swine
4th Sheep
3rd Horses

Individual
Jeff Nemecek - 3rd Overall, 6th Reasons, 4th Placings, 2nd Cattle, 9th Sheep,
12th Swine
Skip Adams - 7th Overall, 17th Reasons, 3rd Placings, 5th Cattle, 17th Swine,
11th Sheep
Cary Crow - 20th Overall, 1st Reasons, 2nd Swine, 6th Sheep, 12th Horse
Tyson Buchman - 18th Overall, 17th Placings, 5th Swine, 9th Horse
Black Gamble - 13th Cattle
Spencer Schrader - 12th Placings
Jennifer Earnest - 5th Overall

1995 Livestock Judging Team

Back Row: Scott Schaake (coach), Kristopher Osborn, Joe Leibbrandt, Jeff Brandenberger,
Warren Forbes, Chris Mullinix, Scott Hatfield, Chadd Ward
Front Row: Carla Johnson, Shelia Stannard, Jenny Barker

1995 Livestock Judging Team
Scott Schaake, Coach
Jamie Orth, Assistant Coach
Jenny Barker
Jeff Brandenberger
Warren Forbes
Scott Hatfield
Carla Johnson
Joe Leibbrant
Chris Mullinix
Kristopher Osborn
Shelia Stannard
Chad Ward

American Royal, Kansas City, MO

Team
5th Overall
4th Oral Reasons
2nd Sheep
3rd Swine
6th Beef

Individual
Chris Mullinix - 7th Overall, 4th Sheep
Jenny Barker - 5th Oral Reasons
Chad Ward - 7th Sheep

North Western Stock Show

Team
4th Swine
5th Sheep
2nd Beef
4th Oral Reasons
3rd Overall

Individual
Chad Ward - 1st Swine, 5th Sheep, 5th Beef, 4th Beef Reasons, 1st Reasons, 1st Overall
Joe Leibbrandt - 9th Swine, 6th Beef
Chris Mullinix - 4th Beef, 2nd Beef Reasons

Southwestern Exposition & Livestock Show - Fort Worth, TX

Team
7th Oral Reasons

Individual
Jenny Barker - 4th Swine

Houston Livestock Show

Team
2nd Oral Reasons

Individual
Jeff Brandenberger - 4th Overall
Jenny Barker - 5th Overall

Iowa Beef Expo - Ames, Iowa

Team
1st Overall
2nd Overall
1st Oral Reasons
2nd Oral Reasons
1st Placings
5th Placings

Individual
Chris Mullinix - 1st Overall, 9th Oral Reasons, 2nd Placings
Kris Osborn - 2nd Overall, 1st Oral Reasons
Jeff Brandonberger - 3rd Overall, 5th Oral Reasons, 3rd Placings
Jenny Barker - 4th Overall, 2nd Oral Reasons
Carla Johnson - 4th Oral Reasons

** National Champion Livestock Judging Team

1994 Livestock Judging Team

1994 LJT

Left to Right: Scott Schaake (coach), Matt Nelson, Kevin Kuhlmann, Brandon Anderson,
Steve McNorton, Jason Yarrow, Troy Strahm, Jeff Sleichter, Jill Zimmerman

1994 Livestock Judging Team
Scott Schaake, Coach
John Stika, Assistant Coach
Brandon Anderson
Kevin Kuhlmann
Steve McNorton
Matt Nelson
Jeff Sleichter
troy Strahm
Jason Yarrow
Jill Zimmerman

National Western Livestock Show - Denver, CO

Team
5th Overall
5th Reasons
4th Sheep
2nd Carload

Individual
Kevin Kuhlmann - 5th Overall, 3rd Sheep, 10th Cattle, 8th Carload
Matt Nelson - 5th Carload

Southwestern Exposition - Fort Worth, TX

Team
5th Overall
4th Reasons
2nd Swine

Individual
Brandon Anderson - 5th Horse
Kevin Kuhlmann - 4th Swine, 7th Cattle, 7th Overall
Jeff Sleichter - 8th Cattle

Houston Stock Show - Houston, TX

Team
4th Overall
3rd Sheep
4th Horses
5th Reasons
3rd Cattle
2nd Placings

Individual
Brandon Anderson - 1st Horses, 5th Cattle, 1st Reasons, 1st Overall
Kevin Kuhlmann - 2nd Sheep, 2nd Placings, 8th Overall

Mid-America Classic Livestock Judging Contest - Wichita, KS

Team
1st Overall
2nd Swine
1st Sheep
1st Cattle
1st Oral Reasons

Individual
Matt Nelson - 1st Overall, 2nd Cattle, 2nd Oral Reasons
Jeff Sleichter - 2nd Overall, 1st Swine
Steve McNorton - 10th Overall, 1st Sheep, 3rd Oral Reasons
Kevin Kuhlmann - 5th Sheep

American Royal - Kansas City, MO

Team
1st Overall
1st Sheep
1st Hogs
4th Cattle
2nd Oral Reasons

Individual
Brandon Anderson - 1st Overall, 1st Cattle, 1st Oral Reasons, 2nd Sheep
Jeff Sleichter - 1st Sheep 4th Overall
Matt Nelson - 4th Sheep

National Collegiate Livestock Judging Contest - Louisville, KY

Team
1st Overall
1st Sheep
5th Cattle
2nd Swine
3rd Oral Reasons

Individual
Brandon Anderson - 3rd Overall, 2nd Sheep
Kevin Kulhman - 5th Overall, 4th Cattle, 10th Oral Reasons
Jeff Sleichter - 7th Sheep
Steve McNorton - 6th Swine

1993 Livestock Judging Team

Back Row: Scott Schaake (coach), Thad Combs, Derek Schrader, Troy Marple, Rob Ames, Kyle Nace, Bryon Rice, Doug Peine and Chris Leibbrandt (coach)
Front Row: Brian Dunn, Matt Theurer, Shane Dicks, Aaron Higbie, Garren Walrod

1993 Livestock Judging Team
Scott Schaake, Coach
Chris Leibbrandt, Assistant Coach
Rob Ames
Thad Combs
Shane Dicks
Brian Dunn
Aaron Higbie
Troy Marple
Kyle Nace
Doug Peine
Bryon Rice
Derek Schrader
Matt Theurer
Garren Walrod

National Western Livestock Show - Denver, CO

Team
5th Overall
1st Swine
3rd Sheep & Carload
4th Reasons

Individual
Bryon Rice - 1st Overall, 2nd Swine, 2nd Sheep, 3rd Beef Cattle, 1st Reasons
troy Marple - 7th Overall Carload

Southwestern Exposition - Fort Worth, TX

Team
5th Overall
3rd Swine
8th Cattle
5th Sheep
6th Horses

Individual
Derek Schrader - 5th Sheep
Thad Combs - 6th Hogs

Houston Stock Show - Houston, TX

Team
2nd Overall
1st Sheep
6th Horses
2nd Reasons
6th Cattle
8th Swine

Individual
Doug Peine - 2nd Sheep
Bryon Rice - 3rd Sheep, 5th Overall
troy Marple - 6th Overall
Brian Dunn - 4th Alternate Contest

Mid-America Classic Livestock Judging Contest - Wichita, KS

Team
1st Overall
4th Overall
1st Cattle
3rd Cattle
1st Sheep
2nd Swine

Individual
Kyle Nace - 1st Overall, 5th Sheep, 4th Cattle, 4th Reasons
Bryon Rice - 2nd Overall, 1st Sheep, 1st Reasons
Garren Walrod - 5th Overall, 1st Cattle
Doug Peine - 9th Overall
Sam Winnett - 2nd Sheep

Cow Palace - San Francisco, CA

Team
3rd Overall
2nd Cattle
3rd Reasons
4th Hogs
1st Sheep

Individual
Kyle Nace - 2nd Overall, 8th Cattle, 6th Hogs, 1st Reasons
Derek Schrader - 3rd Overall, 2nd Cattle, 8th Reasons
Thad Combs - 2nd Sheep

American Royal - Kansas City, MO

Team
2nd Overall
1st Reasons
3rd Cattle
3rd Swine

Individual
Doug Peine - 1st Overall, 8th Swine, 8th Cattle, 7th Reasons
Derek Schrader - 5th Overall, 3rd Sheep, 8th Reasons
troy Marple - 10th Overall

National Collegiate Livestock Judging Contest - Louisville, KY

Team
4th Overall
2nd Reasons
3rd Cattle
3rd Swine

Individual
troy Marple - 2nd Overall, 1st Sheep, 1st Reasons, 8th Cattle, 10th Swine
Bryon Rice - 8th Reasons

1992 Livestock Judging Team

Standing: Scott Schaake, Myron Edelman, Glenn Brunkow, Tom Strahm, John Stike,
Eric Jahay, Chris Leibrandt, Jeff Weidauer, Andy Clawson, Clay Walker, Clyde Crawell
Seated: Kelly Kennedy, Kendra Enright, Jason, Kinder, Brett Evins

1992 Livestock Judging Team
Scott Schaake, Coach
Clyde Cranwell, Assistant Coach
Glenn Brunkow
Andy Clawson
Myron Edelman
Lyn Enright
Bret Evins
Eric Jahay
Kelly Kennedy
Jason Kinder
Chris Leibbrandt
John Stika
Tom Strahm
Clay Walker
Jeff Weidaver

Houston Livestock Show - Houston, TX

Team
7th Sheep
1st Swine
3rd Cattle
5th Horse
3rd Placings
3rd Reasons
3rd Overall

Individual
Chris Leibrandt - 1st Swine, 1st Cattle, 8th Overall
John Stika - 3rd Cattle, 9th Horse, 9th Reasons, 6th Overall

National Western Stock Show

Team
2nd Swine
2nd Sheep
4th Reasons
3rd Overall

Individual
Chris Leibrandt - 5th Swine
John Stika - 9th Swine, 2nd Sheep, 6th Reasons, 4th Overall
Myron Edelman - 10th Swine

Southwestern Exposition & Livestock Show - Fort Worth, TX

Team
4th Overall
6th Horses
7th Swine
1st Sheep
5th Cattle

Individual
Andy Clawson - 7th Sheep
Kelly Kennedy - 8th Sheep
John Stika - 6th Swine

National Collegiate Livestock Judging Contest - Louisville, KY

Team
5th Sheep
7th Swine
9th Reasons
10th Overall

Individual
John Stika - 3rd Reasons

American Royal - Kansas City, MO

Team
1st Sheep
3rd Swine
5th Beef
3rd Reasons
3rd Overall

Individual
Chris Leibrandt - 1st Sheep, 10th Swine, 1st Reasons, 1st Overall
Myron Edelman - 5th Swine
John Stika - 7th Reasons, 8th Overall

1991 Livestock Judging Team

Standing: Calvin Drake, Matt Bandel, Jeff Houck, Jon Bruning, Chris Martin, Clyhe Cranwell
Seated: Brian Thiel, Ron Hinrichson, Jerry Grund, Derek Martin

1991 Livestock Judging Team
Calvin Drake, Coach
G. Lance Huck, Assistant Coach
Clyde Cranwell, Assistant Coach
Matt Bandel
Jon Bruning
Jerry Grund
Ron Hinrichsen
Jeff Houck
Chris Martin
Derek Martin
Brian Thiel

National Collegiate Livestock Judging Contest - Louisville, KY

Team
1st Cattle

Individual
Derek Martin - 7th Swine
Jerry Grund - 1st Cattle
Matt Bandel - 4th Cattle

Southwestern Exposition Stock Show - Fort Worth, TX

Team
4th Overall
5th Cattle
5th Sheep
4th Swine
2nd Horses
6th Reasons

Individual
Brian Thiel - 10th Swine

National Western Stock Show

Team
5th Swine
1st Beef
4th Overall

Individual
Jerry Grund - 7th Swine, 7th Beef, 10th Overall
Brian Thiel - 4th Sheep

Houston Livestock Show

Team
5th Overall
6th Sheep
4th Swine
9th Cattle
5th Placings
8th Reasons
6th Overall

American Royal Livestock Show - Kansas City, MO

Team
9th Sheep
2nd Swine
4th Beef
4th Reasons
5th Overall

Individual
Jerry Grund - 5th Sheep
Jeff Houck - 10th Sheep, 5th Swine, 5th Reasons, 5th Overall
Chris Martin - 1st Swine, 4th Overall

1990 Livestock Judging Team

Standing: Calvin Drake, Corey Krehbiel, Scott Farmer, Kendall Lock,
Lorna Wade, Gene Barett, Don Egger, Lance Huck
Seated: Brian Anderson, T.J. Douthit, Dan Moser, Clay Dalquest

1990 Livestock Judging Team

Calvin Drake, Coach
Lance Huck, Assistant Coach
Brian Anderson
Gene Barett
Clay Dalquest
T.J. Douthit
Dan Egger
Scott Farmer
Cory Krehbiel
Kendall Lock
Dan Moser
Lorna Wade

National Western Livestock Show - Denver, CO

Team

3rd Beef
4th Overall
4th Swine
5th Reasons
5th Carload

Individual

Kendall Lock - 5th Overall, 6th Sheep
Corey Krehbiel - 6th Beef

Southwestern Exposition - Fort Worth, TX

Team

6th Overall
1st Cattle
4th Horses

Individual

Lorna Wade - 6th Overall, 3rd Cattle, 10th Reasons, 8th Swine
Kendall Lock - 8th Cattle
Scott Farmer - 7th Horses

Houston Intercollegiate Sr. Livestock Judging Contest - Houston, TX

Team
5th Overall
2nd Questions
4th Cattle
4th Sheep
5th Placings
5th Reasons

Individual

Dan Egger - 5th Overall, 3rd Placings, 4th Swine

American Royal Intercollegiate Sr. Livestock Judging Contest - Kansas City, MO

Team
3rd Overall
2nd Cattle
2nd Sheep
3rd Reasons

Individual
Brian Anderson - 5th Overall, 7th Beef, 8th Reasons, 10th Swine
Clay Dalquest - 9th Sheep
Dan Egger - 2nd Overall, 5th Sheep, 9th Swine
Lorna Wade - 3rd Beef, 7th Reasons

North American International Livestock Exposition - Louisville, KY

Team
2nd Overall
1st Cattle
2nd Reasons
4th Swine

Individual
Lorna Wade - 9th Overall, 4th Sheep
Brian Anderson - 4th Cattle
Clay Dalquest - 4th Swine
Dan Egger - 7th Cattle, 7th Reasons

Mid Continent Livestock Judging Contest - Wichita, KS

Team
3rd Overall
4th Cattle
4th Swine
4th Sheep

Individual
T.J. Douthit - 3rd Overall, 2nd Cattle, 3rd Swine, 6th Reasons
Dan Moser - 5th Overall, 5th Reasons
Clay Dalquest - 9th Overall

1989 Livestock Judging Team

Front Row: Serena Baker, Kay Stadel, Sandy Payne, Cara Nick
Back Row: Calvin Drake, Troy Faulkender, Matt Nichols, Justin Brazle, Dan Imthurn, Lance Huck

1989 Livestock Judging Team
Calvin Drake, Sr. Team Coach
Mark Johnson, Jr. Team Coach
Lance Huck, Assistant Coach
Serena Baker
Justin Brazle
Troy Faulkender
Dan Imthurn
Matt Nichols
Cara Nick
Sandy Payne
Kay Stadel

National Collegiate Livestock Judging Contest - Louisville, KY

Team
8th Swine
10th Reasons
8th Overall

American Royal Intercollegiate Livestock Judging Contest - Kansas City, MO

Team
3rd Overall
1st Sheep
6th Reasons
4th Beef
10th Swine

Individual
troy Faulkender - 3rd Overall, 2nd Sheep
Matt Nichols - 8th Beef
Sandy Payne - 10th Swine

1988 Livestock Judging Team

Back Row: Dave Nichols, Bill Mein, Darrell Vandike, Stacey Krehbiel, Brian Hines, Todd Marple,
Todd Wheelock, Scott Shuey, Johnny Boyd, Mike Bandel, Mark Johnson
Front Row: Mark Frisbie, Melissa Kinder, John Wagner, Bret Fox, Melanie Mainquist, Terry troutt

1988 Livestock Judging Team
David Nichols, Coach
Mark Johnson, Assistant
Mike Bandel
Johnny Boyd
Bret Fox
Mark Frisbie
Brian Hines
Melissa Kinder
Stacey Krehbiel
Melanie Mainquist
Todd Marple
Bill Mein
Scott Shuey
Terry troult
Darrell Vandike
John Wagner
Todd Wheelock

National Western Livestock Show - Denver, CO

Team
1st Carload Contest
3rd Livestock Contest
2nd Sheep
6th Swine
6th Reasons
7th Beef

Individual
Stacey Krehbiel - 3rd Swine, 5th Overall

Southwestern Exposition - Ft. Worth, TX

Team
4th Overall
1st Beef
3rd Swine
9th Sheep
5th Reasons
11th Horses

Individual
Melissa Kinder - 1st Beef, 4th Swine, 7th Reasons, 3rd Overall
Danell Vandike - 4th Beef
Scott Janssen - 9th Horses
Bret Fox - 9th Horses
John Wagner - 6th Swine

Houston Livestock Show and Rodeo - Houston, TX

Team
7th Overall
6th Reasons
8th Questions
5th Sheep
5th Cattle
8th Horses

Kansas Jr. Livestock Show - Wichita, KS

Team
3rd Sheep
3rd Swine
2nd Beef
3rd Reasons
3rd Overall

Individual
Terry troult - 4th Overall
Bret Fox - 10th Overall
Stacey Krehbiel - 6th Beef
Bill Mein - 5th Sheep

American Royal, Kansas City, MO

Team
1st Overall
1st Reasons
1st Beef
2nd Swine
6th Sheep

Individual
Brian Hines - 6th Overall, 2nd Reasons, 8th Beef
Melissa Kinder - 11th Overall
Stacey Krehbiel - 7th Reasons, 5th Beef, 12th Overall

North American International - Louisville, KY

Team
4th Overall
4th Swine
7th Cattle
5th Reasons
17th Sheep

Individual
Brian Hines - 6th Overall
Melissa Kinder - 10th Cattle
Mike Bandel - 4th Swine
Terry troult - 10th Swine

1987 Livestock Judging Team

Back Row: Don Good, Dave Nichols (coach), Lori Piper, Susan Reid,
Lance Huck and Roger Hummel
Front Row: Brenda Wheelock, Matt Wineinger, Clinton Krehbiel, Blake Flanders (coach)

1987 Livestock Judging Team
David Nichols, Coach
Blake Flanders, Assistant Coach
Lance Huck
Roger Hummel
Clinton Krebiel
Lori Piper
Susan Reid
Brenda Wheelock
Matt Wineinger

National Western - Denver, CO

Team
6th Overall
2nd Cattle
5th Sheep
3rd Reasons

Individual
Lance Huck - 8th Sheep, 6th Reasons
Matt Wineinger - 3rd Cattle

Southwestern Exposition - Fort Worth, TX

Team
8th Overall
3rd Swine
5th Horses
7th Sheep
12th Cattle
7th Reasons

Individual
Brad Gillmore - 3rd Sheep, 10th Swine
Clinton Krehbiel - 8th Horses, 10th Reasons

Houston Livestock Show - Houston, TX

Team
3rd Overall
2nd Reasons
3rd Questions
3rd Swine
6th Sheep
2nd Cattle
8th Horses

Mid-America Classic - Wichita, KS

Team
7th Overall
1st Sheep
5th Reasons

Individual
Matt Wineinger - 1st Sheep
Lance Huck - 3rd Sheep

American Royal - Kansas City, MO

Team
7th Overall
4th Sheep
7th Swine
8th Reasons
12th Cattle

Individual
Lori Piper - 6th Swine
Lance Huck - 4th Sheep

North American International - Louisville, KY

Team
4th Overall
5th Reasons
3rd Cattle
8th Sheep
9th Swine

Individual
Lance Huck - 5th Overall, 5th Sheep, 4th Cattle, 6th Reasons
Matt Wineinger - 4th Reasons, 10th Cattle

1986 Livestock Judging Team

Left to Right: David Nichols, Marty Ropp, Bryan Rein, Hal Sankey, Steve Ligon, Mark Nikkel,
Dale Lonker, Bob Whearty, Brent Lonker, Kenby Clawson, Randy Perry

1986 Livestock Judging Team
David Nichols, Coach
Randy Perry, Assistant Coach
Kenby Clawson
Steve Ligon
Brent Lonker
Dale Lonker
Mark Nikkel
Bryan Rein
Marty Ropp
Hal Sankey
Bob Whearty

National Western - Denver, CO

Team
4th Overall
2nd Swine
2nd Cattle

Individual
Marty Ropp - 5th Overall, 4th Cattle
Dale Lonker - 3rd Swine
Brent Lonker - 7th Swine, 1st Cattle

Southwestern Exposition - Fort Worth, TX

Team
9th Overall
7th Horses
2nd Cattle
7th Reasons
8th Sheep

Individual
Mark Nikkel - 9th Horses, 8th Cattle

Houston Livestock Show - Houston, TX

Team
4th Overall
2nd Cattle
4th Quarter Horses
5th Reasons

Individual
Brent Lonker - 6th Overall, 5th Reasons
Byran Rein - 4th Cattle
Marty Ropp - 1st Swine
Hal Sankey - 3rd Sheep

Mid-America Classic - Wichita, KS

Team
1st Overall
1st Cattle
1st Swine
3rd Sheep
3rd Reasons

Individual
Brent Lonker - 6th Overall, 5th Reasons
Bryan Rein - 4th Cattle
Marty Ropp - 1st Swine
Hal Sankey - 3rd Sheep

American Royal - Kansas City, MO

Team
8th Overall
2nd Swine
7th Sheep
4th Reasons

Individual
Brent Lonker - 8th Overall, 5th Swine, 5th Sheep, 2nd Reasons
Dale Lonker - 5th Reasons

North American Exposition - Louisville, KY

Team
4th Overall
2nd Cattle
4th Swine
4th Reasons
18th Sheep

Individual
Marty Ropp - 3rd Overall, 4th Cattle, 5th Sheep, 4th Reasons
Brent Lonker - 8th Overall, 8th Swine, 5th Cattle
Dale Lonker - 8th Cattle

1985 Livestock Judging Team

Back Row: Bill Able, Steve Gleason, Mike Barrett, Tom Chestnut, Dan Stenley,
Barry Queen, David Clawson, Shad Marston, Kevin Glick, Mark Squires
Front Row: Kathy Flanagen, Kevin Schultz, Blake Flanders, Rob Thomas, Mike Berry, Chuck Pettijohn

1985 Livestock Judging Team
Bill Able, Coach
Mark Squires, Assistant Coach
Mike Barrett
Mike Berry
Tom Chestnut
David Clawson
Kathy Flanagan
Blake Flanders
Steve Gleason
Kevin Glick
Shad Marston
Chuck Pettijohn
Barry Queen
Kevin Schultz
Dan Stanley
Rob Thomas

National Western - Denver, CO

Team
3rd Overall

Individual
Steve Gleason - 2nd Swine
Tom Chestnut - 1st Sheep
Barry Queen - 7th Overall, 4th Reasons, 7th Cattle

Houston Livestock Show - Houston, TX

Team
5th Overall

Mid-America Classic - Wichita, KS

Team
3rd Overall
5th Overall

Individual
Kevin Schultz - 6th Overall, 3rd Cattle
Blake Flanders - 7th Overall
Kevin Glick - 5th Cattle

American Royal - Kansas City, MO

Team
2nd Overall
3rd Swine
3rd Cattle
6th Sheep
2nd Reasons

Individual
Chuck Pettijohn - 3rd Overall

North American - Louisville, KY

Team
1st Shorthorns
1st Brangus Overall

Individual
Blake Flanders - 8th Sheep, 9th Swine, 7th Reasons, 4th Overall

1984 Livestock Judging Team

Back Row: Leland Clark, Jonetta Cutshaw, Joe Linot, Mark Maris, Dan Zeller, JoLynne Wilber,
Tom Rowland, Rustin Hamilton, Jerry Gilliam, Bill Able (coach)
Front Row: Galen Huck, Greg Goering, Roy Duer, James Hall, Lowell Kissinger,
Gary Siemens and Mark Squires (coach)

1984 Livestock Judging Team
Bill Able, Coach
Mark Squires, Assistant Coach
Leland Clark
Jonetta Cuttshaw
Roy Duer
Jerry Gilliam
Greg Goering
James Hall
Rustin Hamilton
Galen Huck
Lowell Kissinger
Joe Linot
Mark Maris
Tom Rowland
Garry Siemens
JoLynn Wilbur
Dan Zeller

Mid-America Classis - Wichita, KS

Team
1st Overall
1st Reasons
3rd Sheep

Individual
Joe Linot - 2nd Overall, 1st Swine, 2nd Reasons
Jerry Gilliam - 3rd Overall, 1st Cattle
Rustin Hamilton - 4th Overall, 2nd Swine
Mark Maris - 6th Overall
Leland Clark - 2nd Sheep

National Western - Denver, CO

Team
3rd Overall
2nd Reasons

Individual
Galen Huck - 2nd Overall
Leland Clark - 1st Sheep

Houston Livestock Show - Houston, TX

Team
6th Overall

Individual
Dan Stanley - 4th Cattle

North American International - Louisville, KY

Team
4th Overall
4th Cattle
7th Reasons

Individual
Galen Huck - 5th Reasons

American Royal - Kansas City, MO

Team
11th Overall

Individual
Glen Huck - 9th Overall
Joe Linot - 4th Cattle
Mark Maris - 3rd Swine, 1st Oral Reasons

Southwestern Livestock Exposistion - Fort Worth, TX

Team
7th Overall

Individual
Mark Maris - 6th Overall, 4th Sheep, 5th Reasons
Dan Zeller - 2nd Cattle, 5th Horses

1983 Livestock Judging Team

Back Row: Kent McCune, Steve George, Gregg Stewart, Scott Schaake
2nd Row: Bill Able, Scott Barrows, Lon James, Alan Boulinghouse, Mark Squires, Gary Couchman, Mark Rickabaugh, Scott Lickteg, Bart Allen, Scott Wendland, Chris Skaggs
Front Row: Brent McClayland, Tracy King, Pete Anderson, Randy Rohleder

1983 Livestock Judging Team
Bill Able, Coach
Chris Skaggs, Assistant Coach
Pete Anderson
Bart Allen
Scott Barrows
Alan Boultinghouse
Gary Couchman
Steve George
Lon James
Tracy King
Scott Lickteg
Brent McClayland
Kent McCune
Mark Rickabaugh
Randy Rohleder
Scott Schaake
Mark Squires
Gregg Stewart
Scott Wendland

National Western - Denver, CO

Team
1st Carload
4th Livestock

Individual
Allen Boultinghouse - 1st Carload
Kent McCune - 4th Carload
Bart Allen - 5th Carload
Randy Rohleder - 10th Carload
Lon James - 1st Cattle

Southwest Livestock Exposition - Fort Worth, TX

Team
2nd Overall
2nd Cattle
2nd Swine
3rd Sheep
4th Horses
2nd Reasons

Individual
Bart Allen - 1st Overall, 1st Swine, 3rd Horses
Scott Schaake - 5th Overall, 1st Reasons, 4th Sheep
Mark Squires - 5th Cattle

Houston Livestock Show - Houston, TX

Team
4th Overall
1st Cattle
3rd Swine

Individual
Pete Anderson - 8th Overall, 1st cattle

Mid America Classic - Wichita, KS

Team
1st, 3rd, 5th Overall
1st, 3rd, 5th Cattle
3rd Swine
1st, 5th Sheep
1st, 3rd, 5th Oral Reasons

Individual
Gregg Stewart - 1st Overall, 1st Cattle, 4th Reasons
Kent McCune - 2nd Overall, 2nd Cattle, 2nd Swine, 1st Reasons
Scott Schaake - 3rd Overall, 1st Sheep, 3rd Swine
Mark Rickabaugh - 4th Overall, 5th Cattle, 3rd Reasons
Alan Boultinghouse - 6th Overall
Scott Lickteig - 9th Overall
Scott Barrows - 3rd Cattle

American Royal - Kansas City, MO

Team
2nd Overall
2nd Cattle
5th Horses
1st Reasons

Individual
Gregg Stewart - 3rd Overall, 2nd Cattle
Randy Rohleder - 2nd Horses, 3rd Cattle

International - Louisville, KY

Team
1st Overall
1st Cattle
3rd Swine
9th Sheep
3rd Reasons

Individual
Scott Schaake - 1st Overall, 4th Cattle, 9th Swine, 10th Sheep, 1st Reasons
Kent McCune - 4th Overall, 1st Cattle, 6th Reasons
Mark Rickabaugh - 10th Swine

1982 Livestock Judging Team

Back Row: Bill Able, John Gillium, Dee James, Mark Gardiner, Stan Buscher,
Loy James, Mary McCallum, Tom Wittum Larry Stangle
Front Row: Mark Allen, Bob Harrell, Bryce Schumann, Tony Yates

1982 Livestock Judging Team
Bill Able, Coach
Mark Allen
Stan Buscher
Mark Gardiner
John Gilliam
Bob Harrell
Dee James
Loy James
Mary McCallum
Bryce Schuman
Larry Stangle
Tom Wittum
Tony Yates

National Western

Team
3rd Carload
7th Overall
4th Swine
5th Sheep
2nd Reasons

Individual
Mark Allen - 5th Reasons
Dee James - 3rd Reasons

Southwestern Livestock Exposition

Team
4th Overall
2nd Swine
3rd Sheep

Individual
Mark Gardiner - 11th Overall

Houston Livestock Show

Team
11th Overall

American Royal

Team
11th Overall

Individual
Mark Allen - 3rd Horses
Mark Gardiner - 4th Sheep
Dee James - 1st Cattle
Loy James - 5th Horses
Tony Yates - 3rd Cattle

North American International

Team
6th Overall
2nd Swine
1st Cattle

Individual
Mark Allen - 7th Cattle
Tony Yates - 4th Cattle

Mid-South Fair

Team
1st & 4th Overall
1st & 5th Reasons
1st Cattle
1st Swine
3rd Sheep

Individual
Mark Allen - 6th Overall, 1st Swine, 1st Reasons
Mark Gardiner - 3rd Cattle
Bob Harrell - 7th Overall, 3rd Cattle, 4th Sheep
Dee James - 3rd Overall, 2nd Reasons
Loy James - 4th Cattle
Bryce Schumann - 3rd Cattle
Tom Wittum - 5th Overall

1981 Livestock Judging Team

Back Row: Greg Kimzey, Kevin Good, Joe Rickabaugh, Fred Westhusin, Earl Fink, Kent Stewart, Jeff Bryant, Bill Able
Front Row: Karen Chrisler, Chuck Wilson, Tracy Thomas, Mike Simon, Mark Van Winkle, Toni Timmis

1981 Livestock Judging Team
Bill Able, Coach
Jeff Bryant
Karen Chrisler
Earl Fink
Kevin Good
Greg Kimzey
Joe Rickabaugh
Mike Simon
Kent Stewart
Tracey Thomas
Toni Timmis
Mark VanWinkle
Charles Weshusin
Charles Wilson

National Western - Denver, CO

Team
1st Overall
1st Cattle
2nd Sheep
3rd Swine
4th Horses

Individual
Kent Stewart - 1st Overall, 1st Swine, 5th Sheep
Joe Rickabaugh - 1st Horses, 2nd Overall, 3rd Cattle
Earl Fink - 2nd Cattle
Jeff Bryant - 5th Sheep

Southwestern Livestock Exposition - Fort Worth, TX

Team
4th Overall
3rd Beef
4th Swine

Individual
Kevin Good - 1st Cattle, 10th Overall

American Royal - Kansas City, MO

Team
4th Overall
2nd Cattle
2nd Reasons
3rd Horses

Individual
Joe Rickabaugh - 1st Sheep, 6th Overall
Jeff Bryant - 1st Beef Reasons, 5th Cattle
Kevin Good - 5th Cattle

North American International - Louisville, KY

Team
6th Overall
1st Reasons
4th Sheep
4th Swine
8th Beef

Individual
Joe Rickabaugh - 8th Reasons
Kent Stewart - 6th Reasons

Houston Livestock Show - Houston, TX

Team
8th Overall
5th Sheep

Individual
Mike Simon - 3rd Cattle
Toni Timmis - 3rd Sheep
Charles Wilson - 5th Horses

Mid-South Fair - Memphis, TN

Team
2nd & 3rd Overall
1st & 3rd Reasons
2nd & 3rd Sheep

Individual
Mark VanWinkle - 3rd Reasons, 4th Overall
Joe Rickabaugh - 5th Reasons
Greg Kimzey - 5th Reasons
Mike Simon - 7th Overall

1980 Livestock Judging Team

Back Row: Bill Able, Steve Joonas, Keith Ascher, Kelly Rowland,
Dave Mackintosh, Mark Muller, Chuck Johnston
Front Row: Travis Mann, Marlin Benton, Lorna Sutor, Alysa Allen, Brian Murphey, Tony Rice

1980 Livestock Judging Team
Bill Able, Coach
Alysia Allen
Keith Ascher
Marlin Benton
Vern George
Chuck Johnston
Steve Joonas
David Mackintosh
Travis Mann
Mark Muller
Brian Murphy
Brad Rayl
Tony Rice
Kelly Rowland
Lorna Sutor
Sherry Whitesell
Lewis Worcester

National Western - Denver, CO

Team
5th Overall
1st Beef
4th Carload Contest
3rd Sheep
1st Hereford Bull - Carload

Individual
travis Mann - 6th Overall, 2nd Cattle, 3rd Swine
Chuck Johnston - 5th Sheep

Southwestern Livestock Exposition - Fort Worth, TX

Team
1st Overall
1st Beef
1st Swine
5th Horses

Individual
Alysia Allen - 8th tie Overall, 2nd Beef, 2nd Swine
Marlin Benton - 8th tie Overall, 7th Beef, 4th Horses
Brad Rayl - 10th tie Overall, 2nd Swine, 8th Sheep
Sherry Whitesell - 10th tie Overall, 1st Beef
Vern George - 4th Beef

Houston Livestock Show - Houston, TX

Team
7th Overall
4th Beef
4th Horses

Mid-South Fair - Memphis, TN

Team
3rd & 8th Overall
2nd Beef
1st Reasons

Individual
Lorna Sutor - 1st Overall, 5th Reasons, 2nd Sheep, 1st Swine
Tony Rice - 10th Overall, 6th Reasons, 4th Swine
Mark Muller - 2nd Reasons, 8th Swine, 9th Beef
Chuck Johnston - 9th Swine

American Royal - Kansas City, MO

Team
1st Overall
1st Beef
1st Horses
4th Sheep
1st Reasons

Individual
Lorna Sutor - 2nd Overall, 1st Horses, 2nd Reasons
Alysia Allen - 2nd Beef, 2nd Horses, 4th Reasons
travis Mann - 5th Beef, 5th Reasons
Mark Muller - 7th Reasons

North American - Louisville, KY

Team
11th Overall
2nd Reasons
5th Beef

Individual
Alysia Allen - 7th Reasons
Mark Muller - 8th Reasons

1979 Livestock Judging Team

Back Row: Greg Thompson and John George
Middle Row: Mark Westhusin, Pat Burton, Daryl Rust, Dino Cornay, Jim Williams,
Kevin McClayland, Greg McClure, Jim Pringle, Mark Fink, Bill Able
Front Row: Monte Jessup and Clint Rusk

1979 Livestock Judging Team
Bill Able, Coach
Pat Burton
Dino Cornay
Mark Fink
John George
Monte Jessup
Kevin McClayland
Greg McClure
Jim Pringle
Clint Rusk
Daryl Rust
Greg Thompson
Mark Westthusin
Jim Williams

Mid South Fair - Memphis, TN

Team A
1st Beef
1st Sheep
1st Oral Reasons
1st Overall

Team B
3rd Beef
3rd Sheep
3rd Oral Reasons
3rd Overall

Individual
Clint Rusk - 4th Beef, 1st Sheep
John George - 2nd Reasons
Monte Jessup - 3rd Reasons
Greg Thompson - 5th Reasons

American Royal - Kansas City, MO

Team
1st Overall
1st Cattle
2nd Sheep
2nd Horse
9th Swine

Individual
Monte Jessup - 1st Overall, 3rd Cattle
Clint Rusk - 2nd Overall, 1st Cattle, 5th Sheep, 1st Horse
John George - 5th Horse

North American - Louisville, KY

Team
3rd Overall
3rd Cattle
1st Reasons
5th Swine

Individual
Monte Jessup - 1st Cattle, 6th Reasons
Greg Thompson - 4th Cattle, 1st Reasons
Dino Cornay - 7th Swine

National Western - Denver, CO

Team
1st Carload
1st Hereford Bulls
1st Overall
1st Sheep
1st Market Beef
2nd Swine
2nd Horse
4th Cattle

Individual
Dino Corney - 1st Overall, 2nd Horse
Clint Rusk - 2nd Overall, 4th Sheep
Curtis Russell - 6th Overall
Monte Jessup - 6th Overall, 2nd Sheep

Fort Worth - Junior Team

Team
1st Overall
1st Cattle Judging
2nd Sheep
5th Horse
5th Swine

Individual
Mark Westhusin - 2nd Overall, 5th Sheep, 5th Horse
Kevin McClayland - 6th Overall, 4th Sheep

Iowa State B&B Contest

Individual
Jim Pringle - 1st Overall, 1st Swine
Monte Jessup - 3rd Overall, 3rd Reasons, 1st Cattle, 1st Horse
Clint Rusk - 4th Overall, 2nd Reasons, 4th Cattle
John George - 10th Overall, 5th Reasons
Greg McClure - 10th Overall
Greg Thompson - 5th Reasons, 5th Swine, 4th Sheep
Dino Cornay - 10th Overall

1978 Livestock Judging Team

Back Row: Bill Able, Warren Knocker, Charles Sessions, Dan Hale, Larry Pop, Bob Haynes,
Dave Spears, Jeff Stroup, Bruce Schlickau, Eldo Wiebe, Glenn Norberg, Joe Atwood
Front Row: Jan Herriot, Gloria Walters, Alan Ott, Beth Pringle

1978 Livestock Judging Team
Bill Able, Coach
Joe Atwood
Dan Hale
Jan Herriot
Warren Kroeker
Bob Haynes
Green Norburg
Alan Ott
Beth Pringle
Bruce Schlickau
Charles Sessions
Dave Spears
Jeff Stroup
Gloria Walters
Eldo Wiebe

National Western - Denver, CO

Team
1st Carload
3rd Overall

Individual
Warren Kroeker - 8th Overall
Jeff Stroup - 5th Horses

Southwestern Livestock Exposition - Ft. Worth, TX

Team
8th Overall

Houston Livestock Show - Houston, TX

Team
11th Overall

American Royal - Kansas City, MO

Team
3rd Overall
1st Horses

Individual
Joe Atwood - 1st Sheep, 4th Overall

North American - Louisville, KY

Team
6th Overall
3rd Swine

Individual
Warren Kroeker - 8th Overall, 8th Cattle

1977 Livestock Judging Team

Back Row: Chris Sankey, Bob Kiger, Pat Hermann, Alan Hubbard,
Randy McCabe, Mike Beam, Bill Able
Front Row: Steve Mayo, Sharee Laflin, Joni Hadicke, Jim Nelssen

1977 Livestock Judging Team
Bill Able, Coach
Mike Beam
Joni Hadicke
Pat Herrmann
Alan Hubbard
Bob Kiger
Sharee Laflin
Steve Mayo
Randy McCabe
Jim Nelssen
Chris Sankey

American Royal - Kansas City, MO

Team
7th Overall
1st Quarter Horses
3rd Beef
4th Swine

Individual
Steve Mayo - 2nd Quarter Horses
Jim Nelssen - 3rd Quarter Horses, 3rd Swine
Mike Beam - 5th Beef, 4th Swine

North American - Louisville, KY

Team
9th Overall
1st Sheep
8th Swine

Individual
Jim Nelssen - 1st Sheep

Fort Worth

Team
6th Overall
2nd Quarter Horses
5th Beef
6th Swine
9th Sheep

Individual
Lonnie Berger - 5th Overall

National Western - Denver, CO

Team
2nd Overall
2nd Sheep
4th Swine
4th Market Beef
4th Breeding Beef

Individual
Jim Nelssen - 5th Carlot, 2nd Overall

Houston

Team
5th Overall
3rd Quarter Horses
7th Beef
7th Swine
11th Sheep

Individual
Pat Hermann - 4th Sheep, 5th Overall

1976 Livestock Judging Team

Back Row: Bill Able (coach), Rex Miller, Brad Butler, Jim Mengarelli, Terry Weeden,
Gary Poss, Twig Marston, Dean Goodell, Rick Peterson
Front Row: Kathleen Lewis, Terry Evans, Jon Dreith, Pete Fish, Kent Bearnes, Patsy Houghton

1976 Livestock Judging Team
Bill Able, Coach
Kent Bearnes
Brad Butler
Jon Dreith
Terry Evans
Pete Fish
Dean Goodell
Patsy Houghton
Kayleen Lewis
Twig Marston
Jim Mengerelli
Rex Miller
Rick Peterson
Gary Poss
Terry Weeden

American Royal

Team
2nd Overall
2nd Cattle
4th Sheep
1st Reasons

Individual
Jon Dreith - 2nd Overall, 3rd Sheep, 5th Cattle, 2nd Quarter Horses
Terry Weeden - 5th Overall, 2nd Cattle, 1st Quarter Horses
Terry Evans - 5th Sheep

North American - Louisville, KY

Team
5th Overall
5th Swine
6th Sheep
13th Cattle
7th Reasons

Individual
Terry Weeden - 4th Overall, 3rd Swine, 9th Sheep
Dean Goodell - 11th Swine
Patsy Houghton - 18th Sheep

National Western - Denver, CO

Team
12th Overall
5th Breeding Beef
7th Cattle

Individual
Terry Weeden - 2nd Overall, 5th Swine
Patsy Houghton - 5th Quarter Horses

Fort Worth

Team
9th Overall
2nd Cattle

Individual
Terry Evans - 5th Swine

Iowa State B & B Contest

Team
1st, 3rd, 4th Overall
5th Quarter Horses
1st, 3rd Sheep
2nd, 3rd Swine
1st, 2nd Cattle

Individual
Terry Evans - 1st Overall, 1st Sheep
Jon Dreith - 3rd Overall
Gary Poss - 5th Overall, 4th Sheep
Rick Peterson - 6th Overall
Patsy Houghton - 7th Overall
Pete Fish - 8th Overall
Rex Miller - 10th Overall
Kent Bearnes - 5th Quarter Horses
Kayleen Lewis - 3rd Sheep
Jim Mengarelli - 2nd Swine
Terry Weeden - 4th Swine

1975 Livestock Judging Team

Back Row: Bob Mertz, Lee Sankey, Craig Good, Raymond Hawn, Rex Buchman,
Bill Able, Jon Ott, Dale Wohletz, Al Kruse, Rod Nulik, Steve Mangan, Terry Henry
Front Row: Gregg Fischer, Doug Zillinger

1975 Livestock Judging Team
Bill Able, Coach
Rex Buchman
Gregg Fischer
Craig Good
Raymond Hawn
Terry Henry
Al Kruse
Steve Mangan
Bob Mertz
Rod Nulik
Jon Ott
Lee Sankey
Dale Wohltz
Doug Zillinger

American Royal - Kansas, MO

Team
1st Overall
1st Cattle
2nd Sheep
4th Quarter Horses

Individual
Rod Nulik - 4th Overall, 1st Sheep
Graig Good - 10th Overall, 1st Cattle
Rex Buchman - 5th Horses

North American Livestock Exposition - Louisville KY

Team
4th Overall
1st Cattle

Individual
Doug Zillinger - 1st Overall, 1st Cattle

Chicago Inter-Collegiate Judging Contest

Team
1st Overall
1st Cattle
5th Swine

Individual
Terry Henry - 7th Overall, 3rd Swine
Rod Nulik - 9th Overall, 5th Cattle
Gregg Fischer - 1st Cattle

Denver

Team
2nd Carlot
1st Hereford Bulls
10th Cattle
6th Sheep

Individual
Craig Good - 9th Carlot
Rex Buchman - 9th Carlot
Tom Marsteller - 1st Overall, 9th Cattle

Fort Worth

Team
2nd Beef
1st Sheep
1st Quarter Horses
4th Overall

Individual
Doug Zillinger - 7th Overall, 1st Horse
Terry Henry - 10th Overall, 3rd Sheep
Al Kruse - 4th Sheep
Dale Wohletz - 3rd Beef

1974 Livestock Judging Team

Back Row: Rick Dill, Ron Ruth, Dan Olsen, Ralph Wilson, Clifton Willms,
Tom Stoutenborough, Brian Swisher, and Bill Able
Front Row: Rick Maxson, Gary Hoffman, Dwayne Messner, Jim Buchanan

1974 Livestock Judging Team
Bill Able, Coach
Jim Buchanan
Rick Dill
Gary Hoffman
Rick Maxson
Dwayne Messner
Dan Olsen
Ron Roth
Tom Stoutenborough
Brian Swisher
Clifton Willms
Ralph Wilson

American Royal - Kansas City, MO

Team
1st Cattle
1st Horses
3rd Sheep
1st Overall

Individual
Cliff Willms - 5th Overall, 1st Cattle, 3rd Quarter Horses
Jim Buchanan - 6th Overall, 2nd Horses, 3rd Sheep
Ron Roth - 7th Overall, 1st Horses

Chicago International

Team
1st Overall

Individual
Cliff Willms - 3rd Overall, 3rd Cattle
Rick Maxson - 4th Overall, 1st Cattle
Ron Roth - 6th Overall, 5th Sheep

1973 Livestock Judging Team

1973 ljt

Standing: Doyle Dingman, Bill Able, Doug Deets
Seated: Gary Kohake, Doug Felts, Tony Imm, Jay George

1973 Livestock Judging Team
Bill Able, Coach
Steve Aeschliman
David Carnahan
Doug Deets
Doyle Dingman
Larry Felts
Jay George
Jim Greer
Mary Griswold
Tony Imm
Jack Janssen
Gary Kohake
Myron Stroup
Bruce Young

National Western - Denver, CO

Team
2nd Overall
3rd Cattle
3rd Market Beef
4th Breeding Beef
2nd Horses
1st Sheep
5th Swine

Individual
Doyle Dingman - 1st Overall, 2nd Sheep, 4th Swine
Tony Imm - 4th Overall, 1st Horses
Mary Griswold - 4th Sheep

Southwestern - Fort Worth, TX

Team
5th Overall
4th Cattle
2nd Swine
3rd Quarter Horses

Individual
Myron Stroup - 13th Overall
Jay George - 1st Angus, 3rd Quarter Horses
David Carnahan - 3rd Swine

American Royal - Kansas City, MO

Team
13th Overall
1st Horses

Individual
Doug Deets - 10th Overall, 5th Cattle
Jay George - 2nd Horses

International - Chicago, IL

Team
3rd Overall
3rd Cattle
8th Swine
4th Sheep

Individual
Doug Deets - 1st Overall, 10th Cattle, 4th Swine

 

1972 Livestock Judging Team

Back Row: Bill Matney, Curt Frasier, Doug Ott, Bill Able, Mike Price, Tom Gatz, Joe Mertz, Brad Ott
Front Row: Loren Berger, Jim Meetz, Ken Houstan, Larry Berger

1972 Livestock Judging Team
Bill Able, Coach
Larry Berger
Loren Berger
Frank Buchman
Richard Cook
Curt Frasier
Tom Gatz
Kent Houston
Steve Millee
Jim Meetz
Joe Merty
Ted Odle
Brad Ott
Doug Ott
Mike Price

National Western - Denver, CO

Team
3rd Overall
1st Swine
6th Carlot
3rd Market Beef

Southwestern Exposition - Fort Worth, TX

Team
3rd Overall
2nd Beef
1st Angus
2nd Sheep
2nd Quarter Horses

Individual
Larry Berger - 2nd Beef, 3rd Quarter Horses
Kent Huston - 6th Beef, 4th Sheep, 8th Overall
Mike Price - 1st Sheep
Loren Berger - 1st Quarter Horses

American Royal - Kansas City, MO

Team
6th Overall
1st Sheep

Individual
Tom Gatz - 1st Sheep

International Livestock - Chicago, IL

Team
5th Overall
7th Cattle
7th Swine
3rd Sheep

Individual
Kent Huston - 5th Overall
Jim Meetz - 8th Overall, 3rd Sheep

1971 Livestock Judging Team

Front Row: Dale Ladd, Irvin Bane, Alex McClure, Rick Cornwell, Greg Umberger,
Duane Strickler, Jack Hockett
Back Row: Bill Able, Joe Ebert, Jerald Bohn, Frank Headrick, Mel Norman,
Mike McDiffett, Mike Finney, Hap Ramsey, Ron Gatz

1971 Livestock Judging Team
Bill Able, Coach
Irvin Bane
Gerald Bohn
Rick Cornwell
Galen Dreier
Joe Ebert
Mike Finney
Ron Gatz
Frank Headrick
Jackie Hockett
Alex McClure
Mike McDiffett
Melford Norman
Hap Ramsey
Duane Strickler
Dale Todd
Greg Umberger

National Western - Denver, CO

Team
1st Overall
1st Horses
3rd Breeding Cattle
3rd Beef Cattle

Individual
Mike Finney - 5th Overall, 1st (tie) Horses, 5th Sheep
Rick Cornwell - 9th Overall, 1st (tie) Horses
Joe Ebert - 10th Overall

Southwest Exposition - Fort Worth, TX

Team
1st Overall
1st Cattle
1st Sheep
3rd Horses

Individual
Mike McDiffett - 5th Overall
Gerald Bohn - 7th (tie) Overall, 1st Sheep
Duane Strickler - 7th Overall, 1st Cattle
Greg Umberger - 2nd Horses

American Royal - Kansas City, MO

Team
5th Overall
3rd Cattle
1st Swine
3rd Sheep

Individual
Rick Cornwell - 7th Overall, 4th Cattle
Mike Finney - 1st Swine
Joe Ebert - 1st Sheep

International - Chicago, IL

Team
3rd Overall
2nd Cattle
3rd Sheep

Individual
Mike Finney - 2nd Overall, 1st Cattle
Gerald Bohn - 7th Cattle
Mike McDiffett - 6th Sheep

1970 Livestock Judging Team

Left to Right: Calvin Drake, Glenn Teagarden, Mark Meal, Sam Hands, Glenn Oleen,
Stan Nichols, Martin Read, Arden Peterson, Robert Walsten

1970 Livestock Judging Team
Calvin Drake, Coach
Howard Brown
Duane Davis
Sam Hands
Don Hazlett
Don McClure
Marcees Neal
Stan Nichols
Glenn Oleen
Arden Peterson
Dales Phares
Martin Read
Dennis Shurtz
Tom Smith
Glenn Teagarden
Robert Walston
Larry Willhite

National Stock Show - Denver, CO

Team
1st Overall
1st Sheep

Individual
Sam Hands - 1st Sheep, 2nd Horses, 5th Overall
Martin Read - 4th Sheep
Howard Brown - 1st Overall, 3rd Cattle

Southwestern Exposition - Fort Worth, TX

Team
6th Overall
4th Cattle

1969 Livestock Judging Team


Front Row: Phil Behrens, Willard Olson, Tim Benton
Back Row: Robert Hines, Dillard Ungeheuer, Harold Weil, Frank Brazle, Richard Felts, Jay Brown, Jim Phillips, Jim Rowse

1969 Livestock Judging Team
Robert Hines, Coach
Tim Benton
Phil Behrens
Frank Brazle
Bob Ebert
Richard Felts
Dan Hoffman
Duane McClure
Jim Miller
Willard Olson
Jim Phillips
Jim Rowse
John Schleckau
Dillard Ungeheuer
Harold Weil

National Western Livestock Show - Denver, CO

Team
6th Overall
2nd Market Beef
2nd Horses

Individual
Tim Benton - 5th Overall

Southwestern - Fort Worth, TX

Team
3rd Overall
2nd Cattle

Individual
Phil Behrens - 2nd Sheep

American Royal - Kansas City, MO

Team
13th Overall
3rd Swine
10th Horses

Individual
Dillard Ungeheuer - 1st Swine
Jim Phillips - 4th Swine
Richard Felts - 2nd Quarter Horses

International Livestock Show - Chicago, IL

Team
3rd Overall
9th Cattle
5th Swine

1968 Livestock Judging Team

Left to Right: Chuck Lambert, Melvin Riemann, Jack Evans, Russell McKee,
Hugh Wheelock, Ken Schwimmer, Tom Carr, John Blanton, Dave Bozone, Calvin Drake

1968 Livestock Judging Team
Calvin Drake, Coach
Jim Adams
Marvin Anderegg
Bill Bennett
John Blanton
Dave Bozone
Gary Bruning
Tom Carr
Jack Evans
Chuck Lambert
Russell McKee
Bill Osevalt
Kent Reinhart
Melvin Riemann
Richard Robertson
Ken Schwemmer
Hugh Wheelock

National Western Livestock Show - Denver, CO

Team
6th Overall
1st Swine
4th Sheep
5th Horses

Individual
Tom Carr - 3rd Swine

Southwestern Livestock Exposition - Fort Worth, TX

Team
2nd Overall
2nd Cattle
2nd Swine

Individual
Melvin Riemann - 2nd Overall
Jack Evans - 3rd Overall
Gary Bruning - 9th Overall

American Royal - Kansas City, MO

Team
1st Overall
2nd Cattle
3rd Sheep
5th Quarter Horses

Individual
Melvin Riemann - 7th Overall, 1st Sheep
Chuck Lambert - 4th Cattle
Dave Bozone - 4th Swine
Jack Evans - 1st Quarter Horses

International Livestock Show - Chicago, IL

Team
1st Overall
2nd Cattle
6th Swine
1st Sheep

Individual
Dave Bozone - 3rd Overall, 7th Cattle, 5th Swine
Tom Carr - 4th Overall, 9th Cattle, 7th Sheep
John Blanton - 5th Overall, 3rd Sheep

1967 Livestock Judging Team

Back Row: Jerry Riemann, Larry McKibbin, Bill Wood, Richard McCollough, John Hogan
Front Row: Terry Odle, Leigh St. Clair, Larry Schmidt, Dennis Siefkes

1967 Livestock Judging Team
Robert Hines, Coach
Larry Ehrlich
George Good
Lonnie Lemon
Terry Odle
Richard McCollough
Larry McKibben
Duane Peters
Richard Rindt
Larey Schmidt
Dennis Siefkes
Leigh St. Claire
Richard Wilcke
Bill Wood

National Western Stock Show - Denver, CO

Team
6th Overall
1st Market Beef
3rd Swine

Southwestern Exposition - Fort Worth, TX

Team
1st Overall
2nd Cattle
3rd Sheep
1st Hogs
4th Horses

Individual
George Good - 1st Overall, 2nd Sheep
Richard Wilcke - 3rd Overall, 3rd Cattle
Lonnie Lemon - 10th Overall, 2nd Cattle, 4th Swine

American Royal - Kansas City, MO

Team
2nd Overall
2nd Cattle
2nd Quarter Horses

Individual
Bill Wood - 8th Overall
Lonnie Lemon - 1st Quarter Horses

International Livestock Show

Team
1st Overall
4th Cattle
2nd Sheep

Individual
Bill Wood - 6th Overall, 6th Cattle
George Good - 7th (tie) Sheep
Duane Peters - 7th (tie) Sheep

1966 Livestock Judging Team

Back Row: Dean Gibson, Max Payne, Virgil Huseman, Kenneth Spangenberg, Charles White
Front Row: Calvin Drake, John Hagle, Stan Grecian, John Neetz

1966 Livestock Judging Team
Don Good, Coach
Carrol Campbell
Virgil Huseman
Stanley Grecian
Ron Hirst
Phillip Light
John Meetz
Ron Mongold
John Nagel
Max Payne
Tom Perrier
Deen Quillin
Gary Siebert
Keneth Spangenberg
Charles White

National Western Stock Show - Denver, CO

Team
1st Overall
1st Cattle
1st Sheep
3rd Swine

Individual
John Nagel - 1st Overall, 3rd Swine, 2nd Horses, 1st Breeding Beef
Charles White - 4th Overall
Stanley Grecian - 5th Sheep

Southwestern Exposition - Fort Worth, TX

Team
6th Overall

Individual
Ron Mongold - 2nd Cattle

American Royal - Kansas City, MO

Team
1st Overall
3rd Sheep
4th Cattle
5th Swine
9th Quarter Horses

Individual
Stanley Grecian - 2nd Cattle, 5th Overall
John Nagel - 1st Swine
John Meetz - 2nd Cattle, 5th Sheep

International Livestock Show - Chicago, IL

Team
5th Overall

Individual
John Nagel - 1st Overall

1965 Livestock Judging Team

Back Row: Dean Davis, Paul Marshall, Jerry Riemann, Michael Dikeman, and Don Good
Front Row: Gayle Shepard, Ed Hodgson, Thad Henry, John Scheele

1965 Livestock Judging Team
Don Good, Coach
Robert Carlgren
Dean Davis
Michael Dikeman
Glenn Gottlob
Thad Henry
Dennis Hodges
Edward Hodgson
James Marsh
Paul Marshall
Eddie Meeks
Jerald Riemann
John Scheele
Gayl Shepard
Patrick Staats
Norman triemer

National Western - Denver, CO

Team
6th Carload Contest
6th Overall
1st Swine
5th Cattle

Individual
John Scheele - 3rd Carload Contest, 1st Sheep
Jerald Riemann - 3rd Swine
Gayl Shepard - 4th Swine

Southwestern Exposition - Fort Worth, TX

Team
7th Overall
1st Horses

American Royal - Kansas City, MO

Team
1st Overall
1st Sheep
1st Hogs

Individual
John Scheele - 1st (tie) Sheep, 3rd Hogs
Jerald Riemann - 1st (tie) Sheep
Dean Davis - 3rd Cattle

International Livestock Show - Chicago, IL

Team
2nd Overall
2nd Cattle
1st Hogs
6th Sheep

Individual
John Scheele - 2nd Overall, 8th Cattle, 1st Sheep
Jerald Riemann - 8th Overall, 5th Sheep
Michael Dikeman - 3rd Cattle

1964 Livestock Judging Team

Left to Right: Don Good, Eldon Clawson, John Rogers, Artie Stoecker,
David Hodgson, Glenn Newcomer, and Loren Zabel

1964 Livestock Judging Team
Don Good, Coach
Eldon Clawson
Lloyd Davidson
David Hodgson
Melvin Hunt
Richard Kruse
Glenn Newcomer
Henry Payne
Charles Rayl
John Rogers
Duane Schneider
Arthur Stoecker
Loren Zabel

National Western Collegiate Livestock - Denver, CO

Team
3rd Carload Contest
1st Overall
11th Fat Cattle
1st Breeding Beef
1st All Beef
1st Sheep
1st Hogs
9th Horses

Individual
John Rogers - 1st Overall, 1st Beef Cattle
Eldon Clauson - 9th Beef Cattle, 6th Overall
Loren Zabel - 12th Overall
David Hodgson - 14th Overall

Southwestern Livestock Exposition - Fort Worth, TX

Team
1st Overall
1st Cattle
1st Herefords
1st Angus

Individual
Melvin Hunt - 2nd Overall, 2nd Beef
Charles Rayl - 3rd Overall
Richard Kruse - 1st Cattle

Iowa State University

Team
1st Overall

Individual
Charles Rayl - 1st Overall
Arthur Stoecker - 5th Overall
Eldon Clawson - 2nd Overall

American Royal - Kansas City, MO

Team
11th Overall
6th Beef

Individual
Eldon Clauson - 5th Cattle, 1st Quarter Horses

International Livestock Show - Chicago, IL

Team
3rd Overall
1st Cattle
9th Hogs
10th Sheep

Individual
Charles Rayl - 4th Overall, 6th Sheep
Glenn Newcomer - 4th Sheep

1963 Livestock Judging Team

Top Row: Leon Dunn, Bruce Tomlinson, George Raymond, Ed Baker, Don Good
Bottom Row: Daryl Loeppke, Arthur Slyter, John Scribner, Leonard Austin

1963 Livestock Judging Team
Don Good, Coach
Leonard Austin
Ed Baker
Clint Birkenbaugh
Charles Campbell
Robert Davis
Leon Dunn
Gail Garton
Daryl Loeppke
George Raymond
John Scribner
Arthur Slyter
Bruce Tomlinson

National Western - Denver, Colorado

Team
11th Overall
2nd Beef Cattle
6th Carlot Contest

Southwestern Exposition - Fort Worth, TX

Team
3rd Overall
1st Sheep
2nd Quarter Horses
5th Beef Cattle
7th Swine

Individual
George Raymond - 1st (tie) Horses, 6th Overall
Ed Baker - 4th Overall
Leon Dunn - 9th Overall

American Royal - Kansas City, MO

Team
2nd Overall
3rd Swine
5th Sheep
5th Horses
6th Cattle

Individual
George Raymond - 1st Cattle, 1st Swine, 1st Overall
Leonard Austin - 2nd Horses

International Livestock Exposition - Chicago, IL

Team
12th Overall
5th Overall
1st Suffolk Sheep

Individual
George Raymond - 9th Overall

1962 Livestock Judging Team

Back Row: Ken Kocher, Lawrence Speer, Larry Theurer, Wilbur Smith
Front Row: Jim Lindahl, John Teagarden, David Good, Donald Wilson and Don Good

1962 Livestock Judging Team
Don Good, Coach
John Fox
David Good
Ivan Kanak
Kenneth Kocher
Richard Janssen
Gary Jarmer
Joe Lichtenauer
James Kindahl
Charles Perrier
Arthur Slyter
Wilbur Smith
Lawrence Speer
John Teagarden
Larry Theurer
Donald Wilson

National Western - Denver, CO

Team
3rd Overall
4th Carload Contest
1st Beef Cattle
4th Sheep

Individual
David Good - 1st Cattle, 9th Overall

Southwestern Exposition - Fort Worth, TX

Team
2nd (tie) Overall
1st Sheep
4th Cattle
5th Swine

Individual
Ivan Kanak - 5th Overall
Larry Theurer - 2nd Sheep
Arthur Slyter - 3rd Sheep

American Royal - Kansas City, MO

Team
4th Overall
4th Cattle

Individual
Larry Theurer - 4th Cattle
John Teagarden - 1st Quarter Horses

International Livestock Exposition - Chicago, IL

Team
7th Overall
1st Hereford Cattle
6th Cattle

1961 Livestock Judging Team

Left to Right: Ron Scott, Elton Aberle, Clint McDiffett, Paul Ryding, Charles Helwig,
Larry Coon and Don Good (coach)

1961 Livestock Judging Team
Don Good, Coach
Elton Aberle
Larry Coon
Charles Helwig
Clint McDiffett
Paul Ryding
Ron Scott

1960 Livestock Judging Team

Left to Right: James McCoy, Frank Fillinger, Kenneth Herbster,
Robert Lewis, Larry Cundiff, Del Allen and Don Good

1960 Livestock Judging Team
Don Good, Coach
Del Allen
Larry Cundiff
George Eisle
Frank Filinger
William Fultz
Kenneth Herbster
James Houck
Robert Lewis
James McCoy
Hall Moxley
Gary Proffett
Gary Rieck
David Slyter
Larry Waite

National Western Livestock Show - Denver, CO

Team
5th Overall
2nd Carload Contest

Individual
James McCoy - 4th Overall, 5th Beef Cattle, 3rd Sheep
David Slyter - 2nd Beef Cattle
Frank Filinger - 1st Carload Contest

Southwestern Exposition - Fort Worth, TX

Team
6th Overall
4th Beef Cattle
5th Swine
6th Quarter Horses
12th Sheep

Individual
Kenneth Herbster - 3rd Sheep
Larry Cundiff - 3rd Beef Cattle
Del Allen - 4th Beef Cattle

American Royal - Kansas City, MO

Team
4th Overall
1st Swine
5th Beef Cattle

Individual
Del Allen - 1st Swine
Larry Cundiff - 5th Beef Cattle, 10th Overall
Frank Filinger - 8th Swine

International Livestock Exposition - Chicago, IL

Team
4th Overall
1st Swine
5th Cattle

Individual
Del Allen - 1st Swine
Frank Filinger - 8th Swine
Larry Cundiff - 5th (tie) Cattle, 10th (tie) Overall

1959 Livestock Judging Team

Back Row: Don Good, Gilmore Dahl, Gary Cromwell, Gary Lafferty, and Jim Lonker
Front Row: Tommy Dean (shepherd), Gerald Clary, John Forrest, Howard Griffin

1959 Livestock Judging Team
Don Good, Coach
Frederick Clary
Gary Cromwell
Gary Cummings
John Forrest
Howard Griffin
Jerry Johnson
Gary Lafferty
Larry Laverentz
James Lonker
Donald Miller
Walter Rudolph

National Western Livestock Show - Denver, CO

Team
2nd Overall
1st Swine
2nd Sheep

Individual
Frederick Clary - 1st Overall

Southwestern Exposition - Fort Worth, TX

Team
4th Overall
2nd Sheep
5th Swine
8th Beef Cattle

Individual
James Lonker - 2nd Sheep, 7th Overall
Howard Griffin - 3rd Swine

American Royal - Kansas City, MO

Team
16th Overall
2nd Swine
4th Sheep
8th Cattle

Individual
James Lonker - 6th Beef Cattle
Gary Cromwell - 3rd Swine
Larry Laverentz - 9th Sheep

International Livestock Exposition - Chicago, IL

Team
14th Overall
4th Beef Cattle
9th Sheep

Individual
Jerry Johnson - 4th (tie) Sheep
Gary Cummings - 4th (tie) Sheep

1958 Livestock Judging Team

Back Row: Don Good, Bryan Barr, Charles Michaels and Fred Toplikar
Front Row: Leonard Drumright, Thurston Theil, Norval Ralstin and Frank Bell

1958 Livestock Judging Team
Don Good, Coach
Coy Allen
Bryan Barr
Jim Beauchamp
Frank Bell
Lionel Chambers
David Dettke
Charles Michaels
William Mills
Norval Ralstin
Loy Reinhardy
Donald Schick
Ronald Schultz
Ronald Sweat
Thurston Thiel
Harry Todd
Fred Toplikar

National Western Livestock Show - Denver, CO

Team
1st Overall
1st Carload Contest
1st Swine
2nd Sheep
3rd Beef Cattle
1st Breeding Cattle

Individual
Frank Bell - 1st Beef Cattle, 1st Overall, 1st (tie) Carload Contest
Lionel Chambers - 4th Sheep, 3rd Overall, 1st (tie) Carload Contest
Jim Beauchamp - 1st Swine, 7th Overall

Southwestern Exposition - Fort Worth, TX

Team
10th Overall
2nd Sheep

Individual
Harry Todd - 1st Herefords

American Royal - Kansas City, MO

Team
3rd Overall
3rd Beef Cattle
1st Swine
4th Quarter Horses

Individual
Charles Michaels - 1st Overall, 7th Beef Cattle, 4th Swine
Frank Bell - 2nd Overall, 1st Beef Cattle

International Livestock Exposition - Chicago, IL

Team
14th Overall
9th Sheep

Individual
Charles Michaels - 3rd Overall, 2nd Swine

1957 Livestock Judging Team

Left to Right: Don Good, Thearon Townes, Jack Van Horn, John Balthrop, Ben Handlin,
Dean Peter, Walter Martin, Phillip Schmidt

1957 Livestock Judging Team
Don Good, Coach
John Balthrop
Lloyd Boone
Bryce Davidson
Darwin Francis
Ben Handlin
Paul Hatfield
Allan Henry
Darrell Keener
Walter Martin
Lloyd Peckman
Lynn Perkins
Dean Peter
Harlan Ross
Phillip Schmidt
Therean Towns
Harold Van Horn

National Western Livestock Show - Denver, CO

Team
10th Overall
3rd Carload Contest
2nd Carload Bulls
5th Beef Cattle

Individual
Allan Henry - 2nd Carload Contest
John Balthrop - 4th Carload Contest

South Western Exposition - Fort Worth, TX

Team
6th Overall
1st Swine
8th Beef Cattle
12th Sheep
6th Quarter Horses

Individual
Harold Van Horn - 2nd Swine, 6th Horses, 9th Overall

American Royal - Kansas City, MO

Team
4th Overall
1st Beef Cattle
2nd Swine
6th Sheep

Individual
Ben Handlin - 1st Swine, 5th Cattle, 1st Overall
Harold Van Horn - 10th Overall, 4th Swine
Walter Martin - 2nd Sheep

International Livestock Exposition - Chicago, IL

Team
17th Overall
7th Sheep

Individual
John Balthrop - 3rd Sheep, 9th Overall
Therean Towns - 6th Beef Cattle

1956 Livestock Judging Team

1955 Livestock Judging Team
Don Good, Coach
John Allison
Richard Baker
Donald Bigge
Robert Dickinson
Mark Drake
Bill Ericson
Dee Lane Follis
Larry Henry
Donald Hunt
Einar Johnson
Stanley Larson
Bobby Moore
Roger Rankin
Ralph Waite
Fred Woodbury

National Western Livestock Show - Denver, CO

Team
4th Overall
1st Quarter Horses
8th Swine
5th Cattle
4th Sheep

Individual
Ralph Waite - 1st Horses, 1st Swine
Mark Drake - 3rd Overall
Larry Henry - 10th Overall

Southwestern Exposition - Fort Worth, TX

Team
3rd Overall
3rd Sheep
3rd Swine
7th Cattle
9th Horses

Individual
Richard Baker - 3rd Cattle
Donald Bigge - 3rd Sheep, 5th Overall
Robert Dickinson - 8th Overall

American Royal - Kansas City, MO

Team
2nd Overall
1st Horses
2nd Beef Cattle
5th Sheep
8th Swine

Individual
Mark Drake - 5th Overall
Robert Dickinson - 1st Quarter Horses
Bobby Moore - 3rd (tie) Quarter Horses
Donald Bigge - 5th Quarter Horses
Robert Dickinson - 2nd Beef Cattle
Donald Bigge - 6th Beef Cattle
Bill Ericson - 2nd Sheep

International Livestock Exposition - Chicago, IL

Team
7th Overall
2nd Beef Cattle

Individual
Donald Bigge - 7th Overall
Bobby Moore - 3rd Beef Cattle

1955 Livestock Judging Team

Left to Right: Don Good, Mark Drake, Bobby Moore, Bill Ericson, Don Hunt,
Don Bigge, Bob Dickinson, Keith Fiscus (herdsman)

1955 Livestock Judging Team
Don Good, Coach
John Allison
Richard Baker
Donald Bigge
Robert Dickinson
Mark Drake
Bill Ericson
Dee Lane Follis
Larry Henry
Donald Hunt
Einar Johnson
Stanley Larson
Bobby Moore
Roger Rankin
Ralph Waite
Fred Woodbury

National Western Livestock Show - Denver, CO

Team
4th Overall
1st Quarter Horses
8th Swine
5th Cattle
4th Sheep

Individual
Ralph Waite - 1st Horses, 1st Swine
Mark Drake - 3rd Overall
Larry Henry - 10th Overall

Southwestern Exposition - Fort Worth, TX

Team
3rd Overall
3rd Sheep
3rd Swine
7th Cattle
9th Horses

Individual
Richard Baker - 3rd Cattle
Donald Bigge - 3rd Sheep, 5th Overall
Robert Dickinson - 8th Overall

American Royal - Kansas City, MO

Team
2nd Overall
1st Horses
2nd Beef Cattle
5th Sheep
8th Swine

Individual
Mark Drake - 5th Overall
Robert Dickinson - 1st Quarter Horses
Bobby Moore - 3rd (tie) Quarter Horses
Donald Bigge - 5th Quarter Horses
Robert Dickinson - 2nd Beef Cattle
Donald Bigge - 6th Beef Cattle
Bill Ericson - 2nd Sheep

International Livestock Exposition - Chicago, IL

Team
7th Overall
2nd Beef Cattle

Individual
Donald Bigge - 7th Overall
Bobby Moore - 3rd Beef Cattle

1954 Livestock Judging Team

Left to Right: Don Good, Eldon Johnson, Larry Sankey, Charles Imthurn, Ernest Heitschmidt,
Norvel Deschner, Leonard Slyter, Harold Tuma, and Calvin Drake

1954 Livestock Judging Team
Val Brungardt, Coach
John Brethour
Norvel Deschner
Calvin Drake
James Drolte
George Gammell
Ernest Heitschmidt
Charles Imthurn
Eldon Johnson
Richard Reinhardt
Larry Sankey
Damon Slyter
Leonard Slyter
Harold Tuma

National Western Livestock Show - Denver, CO

Team
1st Overall
1st Hogs
2nd Sheep
3rd Cattle
5th Horses
5th Carload Contest
1st Carload Bulls

Individual
Leonard Slyter - 2nd (tie) Overall
Harold Tuma - 2nd (tie) Overall, 1st Hogs
Larry Sankey - 5th Overall, 1st (tie) Horses
Eldon Johnson - 1st Sheep

Southwestern Exposition - Fort Worth, TX

Team
11th Overall
6th Cattle
5th Sheep

Individual
Norvel Deschner - 6th Cattle
Calvin Drake - 4th Sheep

1953 Livestock Judging Team

1953 Livestock Judging Team
Don Good, Coach
Raymond Adams
James Anderson
Don Drake
Maynard Englebrecht
David McKnight
Bill Nelson
Robert Oltjen
Dan Pherigo
Harold Reed
Max Teeter
Charles Thomas
Milton Wendland

National Western Livestock Show - Denver, CO

Team
4th Carload Contest
5th Overall
1st Beef Cattle

Individual
Raymond Adams - 5th Quarter Horses

Southwestern Exposition - Fort Worth, TX

Team
1st Beef Cattle
4th Hogs
7th Sheep
12th Horses

Individual
James Anderson - 5th Cattle, 3rd Sheep

American Royal - Kansas City, MO

Team
8th Overall
6th Beef Cattle
9th Hogs
9th Sheep
7th Quarter Horses

Individual
Harold Reed - 6th Overall
Robert Oltjen - 10th Overall, 1st Beef Cattle
Chalres Thomas - 2nd Quarter Horses

International Livestock Exposition - Chicago, IL

Team
20th Overall
7th Sheep

Individual
Harold Reed - 1st (tie) Beef Cattle and Sheep, 5th Overall

1952 Livestock Judging Team

Back Row: Don Good, Ray Burns, Val Brungardt, Phil Lukert, Lucky Lilliequist
Front Row: Vernon Lindell, Maurice McClure, J. Zimmerman, Raymond Sis

1952 Livestock Judging Team
Don Good, Coach
Valerian Brungardt
Raymond Burns
Lucky Lilliequist
Vernon Lindell
Phil Lukert
Maurice McClure
Robert Rezek
Raymond Sis
Stanley Slyter
George Wingert
D.W. Zimmerman
J. Elton Zimmerman

National Western Livestock Show - Denver, CO

Team
8th Carload Contest
1st Hogs
10th Sheep
15th Cattle
8th Horses
11th Overall

Individual
Valerian Brungardt - 1st Swine

Southwestern Exposition - Fort Worth, TX

Team
5th Beef Cattle
6th Sheep
2nd Hogs
5th Horses
1st Overall

Individual
Vernon Lindell - 5th Overall
Elton Zimmerman - 7th Overall
Raymond Burns - 9th Overall

Southwest American Livestock Show - Oklahoma City, OK

Team
3rd and 7th Beef Cattle
5th and 7th Hogs
5th and 8th Sheep
3rd and 8th Overall

Individual
Maurice McClure - 2nd Sheep, 3rd Beef Cattle, 5th Overall
Valerian Brungardt - 3rd Hogs, 7th Overall

American Royal - Kansas City, MO

Team
1st Beef Cattle
1st Hogs
1st Horses
15th Sheep
1st Overall

Individual
Raymond Sis - 2nd Hogs, 5th Beef Cattle, 10th Horses, 1st Overall
Jay Zimmerman - 2nd Cattle
Lucky Lilliequist - 1st (tie) Horses

International Livestock Exposition - Chicago, IL

Team
7th Beef Cattle
6th Hogs
14th Sheep
16th Horses
5th Overall

Individual
Raymond Sis - 1st (tie) Percherons

1951 Livestock Judging Team

Left to Right: Don Good, Harlan Priddle, Edwin Horstick, Robert Edwards,
Bill Kvasnicka, Gene Brinkman, Larry Seaman

1951 Livestock Judging Team
Don Good, Coach
William Baker
Kenneth Boughton
Herman Brinkman
Duncan Circle
Robert Edwards
Edwin Horstick
William Kvasnicka
Wayne Mathes
Edwin Minks
Harland Priddle
Dale Sanford
Larry Seaman
Wayne Shirk
Carl Stauffer
Kenneth Urban

National Western Livestock Show - Denver, CO

Team
4th Carload Contest
5th Overall

Southwestern Exposition - Fort Worth, TX

Team
6th Overall
7th Quarter Horses
4th Beef Cattle
4th Swine
12th Sheep

Individual
Larry Seaman - 1st Cattle
Herman Brinkman - 11th Swine, 4th Sheep, 6th Overall

Southwest American Livestock Show - Oklahoma City, OK

Team
2nd and 5th Overall
1st Sheep
3rd and 4th Beef Cattle
4th Swine
2nd Quarter Horses

Individual
Roy Handlin - 1st Overall
Herman Brinkman - 7th (tie) Overall
Larry Seaman - 7th (tie) Overall

American Royal - Kansas City, MO

Team
6th Overall
1st Sheep
7th Swine
13th Cattle

Individual
Larry Seaman - 1st Overall, 1st Sheep, 2nd Quarter Horses
Bob Edwards - 2nd Sheep

International Livestock Exposition - Chicago, IL

Team
26th Overall
7th Sheep
11th Beef Cattle
17th Horses
10th Swine

1950 Livestock Judging Team

Left to Right: Miles McKee, John Schlender, Bob Mushrush, Marvin Smith,
Lord Digby (Royal Agricultural Society of England), Don Good, Dale Handlin, Mike Murphy

1950 Livestock Judging Team
Don Good, Coach
Duane Chrisler
Max Deets
James Drain
Harold Gentry
Dale Handlin
Dean McCallum
Miles McKee
Michael Murphy
Robert Mushrush
John Schlender
Marvin Smith
Roswell Spencer
William Thornburrow

National Western Livestock Show - Denver, CO

Team
5th Carlot Contest
3rd Overall
2nd Sheep
5th Hogs

Individual
Robert Mushrush - 1st Overall
Michael Murphy - 3rd Overall

Southwestern Exposition - Fort Worth, TX

Team
3rd Overall
1st Cattle
4th Quarter Horses

Individual
Roswell Spencer - Seventh Overall
Dale Handlin - 8th Overall
Miles McKee - 2nd (tie) Beef Cattle

Southwest American Livestock Show - Oklahoma City, OK

Team
1st Overall
1st Beef Cattle
1st Sheep
4th Hogs

Individual
John Schlender - 1st Overall
Miles McKee - 10th Overall
Bill Thornburrow - 2nd Overall
John Schlender - 2nd (tie) Sheep

American Royal - Kansas City, MO

Team
3rd Overall
4th Sheep
4th Hogs

Individual
Dale Handlin - 4th Sheep

International Livestock Exposition - Chicago, IL

Team
1st Overall
1st Cattle
1st Sheep
1st Horses
8th Hogs

Individual
Dale Handlin - 1st (tie) Overall, 3rd Cattle
John Schlender - 3rd (tie) Overall, 2nd Sheep
Mike Murphy - 7th (tie) Overall, 6th Sheep, 2nd Horses
Marvin Smith - 1st Cattle

1949 Livestock Judging Team

Left to Right: Don Good, Robert Briscoe, Dave Church, Richard Chase,
Bob Acre, Bennie Bird, Harold Dalbom

1949 Livestock Judging Team
Don Good, Coach
Robert Acre
Bennie Bird
Robert Briscoe
Don Brock
Kenneth Carson
Richard Chase
David Church
Harold Dalbom
Charles Dutton
Kenneth Griffith
Harold Hewlett
Leonard Johnson
Wilbur Levering
Robert Kuhn
Jack McClaskey
Richard Nichols
trevor Rees
Charles Reese
Harold Van Cleave

Great Western Livestock Show - Denver, CO

Team
6th Carload Contest
11th Overall

Individual
Kenneth Griffith - 10th Overall

Southwestern Livestock Exposition - Fort Worth, TX

Team
9th Overall
7th Cattle
6th Sheep

Individual
Harold Dalbom - 1st Cattle

Oklahoma City Fat Stock Show

Team
4th Overall

Individual
Harold Van Cleave - 2nd Horses

American Royal - Kansas City, MO

Team
7th Overall
7th Cattle
2nd Hogs

Individual
Bennie Bird - 8th Hogs
David Church - 10th Overall

International Livestock Exposition - Chicago, IL

Team
5th Overall
1st Beef Cattle
7th Hogs

Individual
Richard Chase - 1st Cattle
Robert Acre - 2nd Cattle
Robert Briscoe - 4th Cattle
Bennie Bird - 7th Cattle, 6th Hogs

1948 Livestock Judging Team

Left to Right: Don Good, Glenn McCormick, Eugene Francis, Howard Dinges,
Norman Minks, Samuel Harris, Tom Carleton

1948 Livestock Judging Team
Don Good, Coach
Harvey Arand
Harold Black
Tom Carleton
Howard Dinges
Charles Dutton
Louis Emme
Eugene Francis
Douglas George
Fred Germann
Dale Gillan
Samuel Harris
James Kerkeminde
Lloyd Lewis
Glenn McCormick
Norman Minks
Richard Sheets
George Smith
Bobby Steele

National Western Livestock Show - Denver, CO

Team
1st Overall
1st Cattle
2nd Horses
4th Sheep
6th Swine

Individual
Eugene Francis - 2nd Overall, 2nd Horses
Norman Minks - 3rd Overall, 1st Cattle

Southwestern Exposition - Fort Worth, TX

Team
1st Overall
1st Horses
1st Sheep
3rd Swine
6th Cattle

Individual
Fred Germann - 1st Sheep
Harvey Arand - 3rd Sheep, 8th Overall
Lloyd Lewis - 3rd Overall
Richard Sheets - 1st Horses

Oklahoma City, OK

Team
4th Overall
2nd Cattle
3rd Sheep
4th Swine
4th Horses

Individual
Dale Gillan - 2nd Horses
James Kirkeminde - 1st Cattle
Bobbie Steele - 5th Overall

American Royal - Kansas City, MO

Team
2nd Overall
2nd Horses and Mules
2nd Swine
3rd Cattle
7th Sheep

Individual
Lloyd Lewis - 1st Hogs
Norman Minks - 1st Sheep
Fred Germann - 1st Overall, 3rd Cattle

International Livestock Exposition

Team
6th Overall
1st Horses
10th Cattle

Individual
Fred Germann - 1st Horses, 9th Overall
Glenn McCormick - 1st Beef Cattle
Norman Minks - 6th Swine

1947 Livestock Judging Team

Back Row: F.W. Bell, Phil Sanders, Jim Collier, Claire Parcel
Front Row: Dick Winger, Lenton Lull, Charles Nesbit, R.B. Warren

1947 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
Jim Collier
Lenton Lull
Charles Nesbit
Claire Parcel
Phil Sanders
R.B. Warren
Dick Winger

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
10th Horses
10th Swine
8th Overall

1946 Livestock Judging Team

Back Row: Joe Chilen, Frank Wilson, Don Price
Front Row: Jim Nielson, F.W. Bell, Phil George, Robert Randle

1946 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
Joe Chilen
Phil George
Jim Nielson
Don Price
Robert Randle
Frank Wilson

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
4th Horses
8th Overall

1941 Livestock Judging Team

Back Row: F.W. Bell, Calvin Doile, Oscar Norby, Norman Griffith, Frank Marcy
Front Row: Bert Danielson, Harold Peterson, George Wreath, Conrad Jackson

1941 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
Bert Danielson
Calvin Doile
Norman Griffith
Conrad Jackson
Frank Marcy
Oscar Norby
Harold Peterson
George Wreath

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
3rd Horses
12th Cattle
12th Sheep
7th Swine
5th Overall

Individual
Frank Marcy - 8th Overall

1940 Livestock Judging Team

Back Row: F.W. Bell, Gene Watson, Boyd McCune, Mack Yenzer
Front Row: Warren Rhodes, John Winter, Hobart Frederick and Wayne Colle

1940 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
Wayne Colle
Hobart Frederick
Boyd McCune
Warren Rhodes
Gene Watson
John Winter
Mack Yenzer

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
1st Cattle
11th Overall

1939 Livestock Judging Team

Back Row: F.W. Bell, Pete McVay, John Blythe, George Kleier
Front Row: Dale Mustoe, William Ljungdahl, Dale Engler, Evans Banbury

1939 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
Evans Banbury
John Blythe
Dale Engler
George Kleier
William Ljungdahl
Pete McVay
Dale Mustoe

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
2nd Overall
2nd Horses
10th Cattle
3rd Sheep
4th Swine

Individual
William Ljungdahl - 6th (tie) Overall

1938 Livestock Judging Team

Left to Right: F.W. Bell, Willis Wenrick, Jess Cooper, Gay Tuis, Joe Lewis, John Perrier, William Alsop

1938 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
William Alsop
Jess Cooper
Joe Lewis
John Perrier
Gay Tuis
Willis Wenrick

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
1st Overall
1st Horses
3rd Cattle
4th Sheep

Individual
W.G. Alsop - 5th Overall

1937 Livestock Judging Team

Left to Right: Charles Pence, Waldo Poovey, Elmer Dawdy, Pearis Wilson,
Elmore Stout, F.W. Bell, Rocky Elling

1937 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
Elmer Dawdy
Rocky Elling
Charles Pence
Waldo Poovey
Elmore Stout
Pearis Wilson

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
1st Overall
3rd Horses
4th Cattle
6th Sheep
1st Swine

Individual
R.B. Elling - 1st Overall
C.W. Pence - 3rd Overall
E. A. Dawdy - 10th Overall

1936 Livestock Judging Team

Back Row: F.W. Bell, C.L. Bell, W.B. Thomas, C.M. Elling
Front Row: T.M. Potter, C.R. Porter, J.A. McMurtry, R.H. Freeland

1936 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
C.L. Bell
C.M. Elling
R.H. Freeland
J.A. McMurtry
C.R. Porter
T.M. Potter
W.B. Thomas

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
1st Overall
5th Horses
6th Cattle
4th Sheep
1st Swine

Individual
C.L. Bell - 4th (tie) Overall
C.R. Porter - 10th Overall

1935 Livestock Judging Team

Left to Right: J.E. McColm, L. Zerbe, L.W. Herring, F.W. Bell, H.A. Moreen,
P.W. Ljungdahl, N.O. Thompson, Arthur Ausherman

1935 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
Arthur Ausherman
L.W. Herring
P.W. Ljungdahl
J.E. McColm
H.A. Moreen
N.O. Thompson
L. Zerbe

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
5th Overall
3rd Cattle
10th Sheep
1st Swine

Individual
Howard Moreen - 8th Overall

1934 Livestock Judging Team

Back Row: F.W.Bell (coach) and Lee Brewer
Front Row: Maurice Wycoff, Clifford Harding, Albert Thornbrough,
Charles Murphey, Charlie Team, Walter Lewis

1934 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
Lee Brewer
Clifford Harding
Walter Lewis
Charles Murphey
Charlie Team
Albert Thornbrough
Maurice Wycoff

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
10th Overall
1st Horses
11th Sheep
12th Swine

Individual
A.A. Thornbrough - 1st Overall

1933 Livestock Judging Team

Back Row: F.W. Bell, Frank Burson, Pius Hostetter, J.W. Mather
Front Row: Paul Griffith, Vernon Burnett, Charlie Team

1933 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
Vernon Burnett
Frank Burson
Paul Griffith
Pius Hostetter
J.W. Mather
Charlie Team

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
7th Overall
2nd (tie) Horses
6th (tie) Cattle
10th (tie) Swine

1932 Livestock Judging Team

Left to Right: F.W Bell (coach), A.C. Thompson, J.I. Miller, C.G. Page,
E.C. Coulter, G.R. Munson, L.R. Daniels

1932 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
E.C. Coulter
L.R. Daniels
J.I. Miller
G.R. Munson
C.G. Page
A.C. Thompson

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
2nd Overall
5th Horses
1st Cattle
7th Sheep
1st Swine

Individual
L.R. Daniels - 3rd Overall
C.G. Page - 6th Overall

1931 Livestock Judging Team

Left to Right: F.W Bell (coach), Bob Blair, W.L. McMullen, Taylor Jones,
Ralph Munson, Larry Morgan, Dean McCammon

1931 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
Bob Blair
Taylor Jones
Dean McCammon
W.L. McMullen
Larry Morgan
Ralph Munson

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
3rd Overall
11th Horses
4th Cattle
1st Sheep
3rd Swine

Individual
R.C. Munson - 2nd Overall
F.D. McCannon - 3rd Overall

1930 Livestock Judging Team

Back Row: F.W. Bell, W.G. Nicholson, Eber Schultz
Front Row: John Wilson, Bruce Taylor, W.M. Myers, G.S. Brookover

1930 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
G.S. Brookover
W.M. Myers
W.G. Nicholson
Eber Schultz
Bruce Taylor
John Wilson

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
2nd Overall
5th Horses
3rd (tie) Cattle
3rd Sheep
10th Swine

Individual
Geo Brookover - 6th Overall

1929 Livestock Judging Team

Back Row: F.W. Bell, Allen Terrell, Paul Chillen, and Howard Bradley
Front Row: Fred Schultis, Harry Paulsen, Ray Hoss

1929 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
Howard Bradley
Paul Chillen
Ray Hoss
Harry Paulsen
Fred Schultis
Allen Terrell

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
2nd Horses
12th Cattle
13th Sheep
6th Overall

1928 Livestock Judging Team

Back Row: S.S. Bergsma, Edward Crawford, I.K. Tompkins
Front Row: Waldo Lee, O.E. Funk, F.W. Bell, Francis ImMasche

1928 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
S.S. Bergsma
Edward Crawford
O.E. Funk
Francis ImMasche
Waldo Lee
I.K. Tompkins

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
2nd Horses
3rd Cattle
4th Sheep
3rd (tie) Swine
2nd Overall

Individual
O.E. Funk - 2nd Overall
Francis ImMasche - 8th (tie) Overall

1927 Livestock Judging Team

Left to Right: R.N. Lundburg, Edward Stephenson, Howard Vernon, F.D. Wilson,
Verl McAdams, Harold Murphey, F.W. Bell (coach)

1927 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
R.N. Lundburg
Verl McAdams
Harold Murphey
Edward Stephenson
Howard Vernon
F.D. Wilson

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
3rd Horses
4th Cattle
12th Sheep
2nd Swine
3rd Overall

Individual
Dale Wilson - 5th Overall

1926 Livestock Judging Team

Left to Right: George Stewart, R.H. Davis, Collins Tholle, F.W. Bell (coach),
Harold Johnson, Howard Vernon, E.F. Carr

1926 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
E.F. Carr
R.H. Davis
Harold Johnson
George Stewart
Collins Tholle
Howard Vernon

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
10th Horses
2nd Cattle
3rd Sheep
1st Hogs
2nd Overall

Individual
J.H. Johnson - 7th Overall
G.J. Stewart - 8th Overall

1925 Livestock Judging Team

Left to Right: Wayne Rogler, T.M. Kleinenberg, F.W. Bell (coach), Mary Haise,
Clair Hoffman, Lionel Holm, Walter Atzenweiler

1925 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
Walter Atzenweiler
Mary Haise
Clair Hoffman
Lionel Holm
T.M. Kleinenberg
Wayne Rogler

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
4th Overall
6th Horses
1st Cattle
7th Sheep
9th Hogs

Individual
Mary Haise - 10th Overall

1924 Livestock Judging Team

Left to Right: G.F. Ellis, E.C. Smith, H.H. Carnahan, R.W. Russell,
R.E. Sears, C.C. Huntington and F.W. Bell (coach)

1924 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
H.H. Carnahan
G.F. Ellis
C.C. Huntington
R.W. Russell
R.E. Sears
E.C. Smith

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
5th Overall
7th Horses
5th Sheep
8th Hogs

1923 Livestock Judging Team

Left to Right: A.G. Magee, Ed Hedstrom, G.R. Warthen, Marvel Baker,
Harry Moxley, James Farrand and F.W. Bell (coach)

1923 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
Marvel Baker
James Farrand
Ed Hedstrom
A.G. Magee
Harry Moxley
G.R. Warthen

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
1st Overall
1st Horses
6th Cattle
5th Sheep
3rd Swine

Individual
G.R. Warthen - 3rd Overall
J.L. Farrand - 4th Overall

1922 Livestock Judging Team

Left to Right: F.W. Bell (coach), C.G. Button, L.M. Knight, Donald Ibach, F.H. Paulsen,
Thomas Cross, G.G. Russell, Frank Houston, Walter Raleigh

1922 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
C.G. Button
Thomas Cross
Frank Houston
Donald Ibach
L.M. Knight
F.H. Paulsen
Walter Raleigh
G.G. Russell

International Livestock Show Exposition - Chicago, IL

Team
5th Horses
10th Cattle
12th Hogs
4th Sheep
3rd Overall

1921 Livestock Judging Team

Left to Right: C.M. Willhoite, A.D. Weber, C.B. Quigly, F.W. Bell (coach),
C.R. Hemphill, C.B. Roberts, J.J. Moxley, J.S. Stewart

1921 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
C.R. Hemphill
J.J. Moxley
C.B. Quigly
C.B. Roberts
J.S. Stewart
A.D. Weber
C.M. Willhoite

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
3rd Cattle
13th Sheep
6th Swine
3rd Horses
5th Overall

1920 Livestock Judging Team

Back Row: F.W. Bell (coach), C.A. Newell, E.D. McCallum, Homer Henney
Front Row: C. Nichter, H.E. Mather, Merton Otto

1920 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
Homer Henney
H.E. Mather
E.D. McCallum
C.A. Newell
C. Nichter
Merton Otto

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
4th Overall

1919 Livestock Judging Team

Back Row: P.E. Neale, R.D. Thompson, H.R. Guilbert, N. Pearson, F.G. Welsh
Front Row: J.D. Montague, F.W. Bell, R. Horlacher, D.M. Howard

1919 Livestock Judging Team
F.W. Bell, Coach
H.R. Guilbert
R. Horlacher
D.M. Howard
J.D. Montague
P.E. Neale
N. Pearson
R.D. Thompson
F.G. Welsh

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
3rd Overall
7th Sheep
3rd Swine
5th Horses
11th Cattle

Individual
K.D. Thompson - 6th Overall
N. Pearson - 7th Overall

1917 Livestock Judging Team

Back Row: Donald J. Borthwick, A.C. Hancock and Ford Haggerty
Front Row: Farnk Blecha, C.L. Reeve, C.W. McCampbell (coach) and H.M. Birks

1917 Livestock Judging Team
C.W. McCampbell
H.M. Birks
Frank Blecha
Donald J. Borthwick
Ford Haggerty
A.C. Hancock
C.L. Reeve

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
2nd Overall
9th Cattle
8th Sheep
7th Swine
3rd Horses

1916 Livestock Judging Team

Back Row: B. Anderson and J.R. Neale
Front Row: L.E. Howard, Reed Weiner, Paul J. Englund and C.W. McCampbell (coach)

1916 Livestock Judging Team
C.W. McCampbell, Coach
B. Anderson
Paul Englund
L.E. Howard
J.R. Neale
Reed Weiner

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
5th Overall
10th Sheep
7th Cattle
5th Swine
4th Horses

1915 Livestock Judging Team

Back Row: Fred Cromer, Paul Gwin and Alfred Lawson
Front Row: Preston Hale, H. McIlrath, C.W. McCampbell (coach) and Wayne Willhoite

1915 Livestock Judging Team
C.W. Campbell, Coach
Fred Cromer
Paul Gwin
Preston Hale
Alfred Lawson
H. McIlath
Wayne Willhoite

1914 Livestock Judging Team

Left to Right: R.W. Taylor, G.H. Bannel, O.L Johnson, C.W. McCampbell (coach),
O.O. Browning, Unknown, E.L. Jenkins

1914 Livestock Judging Team
C.W. McCampbell, Coach
G.H. Bannel
O.O. Browning
E.L. Jenkins
O.L. Johnson
R.W. Taylor

1913 Livestock Judging Team

Back Row: Frank Kramer and Joe Goodwin
Middle Row: Fred R. Dunlap, C.W. McCampbell (coach) and A.F. Kiser
Front Row: R.W. Kiser and Walter A. Hepler

1913 Livestock Judging Team
C.W. McCampbell, Coach
Fred R. Dunlap
Joe Goodwin
Walter A. Hepler
A.F. Kiser
R.W. Kiser
Frank Kramer

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
9th Overall

1912 Livestock Judging Team

(No Picture Available)

1912 Livestock Judging Team
T.G. Paterson, Coach
L.C. Baker
D.H. Branson
George Kirkpatrick
Elmer Myers
R.O. Swanson

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
2nd Overall

1911 Livestock Judging Team

Back Row: H.L. Smith, A.M. Paterson, R.D. Laflin and R.R. Doddridge
Front Row: T.G. Paterson (coach) and L.E. Weckman

1911 Livestock Judging Team
T.G. Paterson
R.R. Doddridge
R.D. Laflin
A.M. Paterson
H.L. Smith
L.E. Weckman

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
9th Overall

1910 Livestock Judging Team

(No Picture Available)

1910 Livestock Judging Team
R.J. Kinzer, Coach
George Blythe
O.C. Grouse
E.H. Grandfield
Jesse Mitchell
Richard Small

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
8th Overall

1909 Livestock Judging Team

Left to Right: Harlen Deaver, A.J. Ostlund, Thomas E. Clark, Thomas Hall, L.C. Aicher

1909 Livestock Judging Team
R. J. Kinzer, Coach
L.C. Aicher
Thomas Clark
Harlen Deaver
Thomas Hall
A.J. Ostland

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
4th Overall

1908 Livestock Judging Team

Back Row: H.E. Kiger, Ross Moorman, C.W. McCampbell, R.E. Hunt
Front Row: R.J. Kinzer (coach), W. Hunt

1908 Livestock Judging Team
R. J. Kinzer, Coach
R.E. Hunt
W. Hunt
H.E. Kiger
C.W. McCampbell
Ross Moorman

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
5th Overall

1907 Livestock Judging Team

(No Picture Available)

1907 Livestock Judging Team
R. J. Kinzer, Coach
C. F. Blake
B.C. Copeland
W.T. McCall
J.A. Milham
H.L. Popenoe

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
5th Overall

1906 Livestock Judging Team

(No Picture Available)

1906 Livestock Judging Team
R. J. Kinzer, Coach
W.B. Gernert
Charles Lambert
J.O. Olsen
Ed. G. Schafer
R.E. Williams

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
4th Overall

1905 Livestock Judging Team

(No Picture Available)

1905 Livestock Judging Team
Professor Erf, Coach
R.J. Kinzer, Assistant Coach
H.J. Bottomly
W.J. Brown
C.S. Jones
J. S. Montgomery
F.L. Williams

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
4th Overall

1904 Livestock Judging Team

(No Picture Available)

1904 Livestock Judging Team
Professor Erf, Coach
R.J. Kinzer, Assistant Coach
R.E. Balmer
R.R. Birch
H.O. Ireland
G.O. Kramer
F.W. Wilson

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
6th Overall

1903 Livestock Judging Team

Clockwise from bottom: Carl G. Elling, Nick Schmitz, N.R. Dorman, R.S. Wilson, E.C. Gardner

1903 Livestock Judging Team
Professor Erf, Coach
R.J. Kinzer, Coach
N.R. Dorman
Carl G. Elling
E.C. Gardner
Nick Schmitz
R.S. Wilson

International Live Stock Exposition - Chicago, IL

Team
4th Overall