1. K-State home
  2. »College of Agriculture
  3. »ASI
  4. »Undergraduate
  5. »Animal Science Judging Teams
  6. »Meats Judging Team
  7. »Archives

Animal Sciences and Industry

Archives

2015 Meats Judging Team

2015

MaryAnn Matney (Coach), Terry Houser (Coach), Michael Cropp, Skyler Glenn, Jill Seiler, Pierce Bennett, Nicole Dunovsky, Nolan Allison, Emily Bedwell, Jared Bourek, Amanda Howell, Zach Godde, Faith Rasmussen, Blake Foraker, Allie Hobson (Coach)

2014 Meats Judging Team

2014

Aaron Tapian (Coach), Garret Dietz (Coach), Eli Stalker, Carl Clawson, Mary Kline, Anna Petrowsky, Jesse Birney, Evan Woodbury, MaryAnn Matney (Coach), Terry Houser (Coach)

2013 Meats Judging Team

2013

Terry Houser (Coach), Garret Dietz (Coach), Elsie Suhr, Jeremy Mock, Clay Fort, Austin Abeldt, Allie Hobson, Pake Ebert, Courtney Schultz, Lane Giess, Miguel Del Toro, Reiss Bruning, MaryAnn Matney, Aaron Tapian (Coach), Dr. Ken Odde (Department Head)

2012 Meats Judging Team

2012

Terry Houser (Coach), Bryce Gerlach (Coach), Thomas Buckham, Callie Boyles, Brandy Cleveland, Shelby Reazin, Brad Baker, Tyler Schultz, Aaron Tapian (Coach), Dr. Ken Odde (Department Head)

2011 Meats Judging Team

2011 meats judging

Bryce Gerlach (Coach), JD Heitschmidt, Garret Dietz, Darcy Burton, Kaycie Shearer, Sarah Jane Abatti, Aaron Tapian,
Andy Stickel (Coach) Terry Houser (Coach)

2011 Meats Judging Team
Terry Houser, Coach
Bryce Gerlach, Coach
Andy Stickel, Coach
Sarah Jane Abatti
Darcy Burton
Garret Dietz
JD Heitschmidt
Kaycie Shearer
Aaron Tapian

National Western

Team
4th Overall
1st Beef Grading
2nd Overall Beef
4th Reasons

Individual
Sarah Jane Abatti - 10th Overall
Garret Dietz - 9th Overall

Southwestern

Team
5th Overall
4th Beef Judging
4th Reasons

Houston

Team
5th Overall
4th Beef Grading
4th Lamb Judging
1st Pork Judging

Individual
Sarah Jane Abatti - 1st Pork Judging

Eastern National

Team
6th Overall
2nd Specifications

Individual
Garret Dietz - 7th Overall

American Royal

Team
7th Overall
3rd Beef Grading
2nd Lamb Judging
4th Pork Judging

Individual
Kaycie Shearer - 10th Overall

High Plains

Team
1st Overall
1st Beef Grading
1st Overall Beef
1st Overall Pork
2nd Total Placings

Individual
Sarah Jane Abatti - 8th Overall
Aaron Tapian - High Individual

International

Team
3rd Overall
2nd Beef Grading
2nd Beef Judging
3rd Lamb Judging
2nd Overall Beef
1st Pork Judging
1st Total Placings
3rd Reasons

Individual
Garret Dietz - 11th Overall, All American
Aaron Tapian - 2nd High Individual, All American, Rachel Hamilton Spirit Award

2010 Meats Judging Team

Andy Stickel (Coach), Kendal Clawson, Bryce Gerlach (Coach), Kyla Clawson, Cole Pearson, Rachel Shaw, Riley Hall, Stephanie Martin, Austin DeZeeuw, Lucia Carrillo, Jed Lee, Richard Foster, Terry Houser (Coach)

2010 Meats Judging Team
Terry Houser, Coach
Bryce Gerlach, Coach
Andy Stickel, Coach
Lucia Carrillo
Kendal Clawson
Kyla Clawson
Austin DeZeeuw
Richard Foster
Riley Hall
Jed Lee
Stephanie Martin
Cole Pearson
Rachel Shaw
Laura Wiens

National Western

Team
3rd Overall

Individual
Richard Foster - 10th Alternate
Cole Pearson - 9th Overall

Southwestern

Team
2nd Overall

Individual
Austin DeZeeuw - 6th Overall
Stephanie Martin - 4th Alternate
Laura Wiens - 8th Alternate

Houston

Team
3rd & 6th Overall

Individual
Kendal Clawson - 9th Overall
Austin DeZeeuw - 10th Overall
Laura Wiens - 2nd Overall

Iowa State

Team
1st Overall

Individual
Kyla Clawson - 4th Overall
Austin DeZeeuw - 2nd Overall
Jed Lee - 6th Overall

American Royal

Team
2nd Overall

Individual
Lucia Carrillo - 6th Alternate
Kendal Clawson - 5th Alternate
Austin DeZeeuw - 9th Overall

High Plains

Team
2nd Overall

Individual
Lucia Carrillo - 4th Alternate
Kendal Clawson - 2nd Alternate
Kyla Clawson - 8th Overall
Jed Lee - 6th Alternate
Cole Pearson - 5th Overall

International

Team
3rd Overall

Individual
Lucia Carrillo - 1st Alternate
Kyla Clawson - 2nd Overall - 2nd Team All American
Richard Foster - 9th Alternate
Riley Hall - 10th Alternate
Stephanie Martin - 2nd Alternate
Jed Lee - 6th Alternate, Rachel Hamilton Spirit Award

2009 Meats Judging Team

Terry Houser (Coach), Brandon Goehring, Kyle Steele, Hyatt Frobose, Alex Olson, Amy Sents, Caland Stotts,
Bryce Gerlach (Coach)

2009 Meats Judging Team
Terry Houser, Coach
Bryce Gerlach, Coach
Hyatt Frobose
Alicia Gaschler
Brandon Goehring
Alex Olson
Amy Sents
Kyle Steele
Caland Stotts

National Western

Team
5th Overall
1st Reasons
4th Specifications
2nd Pork Judging Individual

Individual
Hyatt Frobose - 3rd Beef Judging, 4th Reasons
Caland Stotts - 8th Alternate

Southwestern

Team
7th Overall
3th Beef Judging
5th Lamb Judging
5th Overall Beef
2nd Reasons

Individual
Hyatt Frobose - 2nd Overall, 4th Beef Grading, 1st Lamb Judging, 1st Overall Beef, 2nd Reasons

Houston

Team
6th & 9th Overall
3rd Pork Judging
4th Placings
5th Specifications

Individual
Hyatt Frobose - 5th Overall, 1st Beef Judging, 4th Pork Judging, 3rd Placings

Iowa State

Team
2nd Overall
4th Specifications
3rd Beef Grading
2nd Beef Judging
5th Lamb Judging
1st Reasons
1st Sectioned & Formed Hams
1st Summer Sausage

Individual
Hyatt Frobose - 9th Overall, 2nd Lamb Judging, 4th Reasons
Alex Olson - 1st Specifications, 4th Pork Judging
Amy Sents - 5th Pork Judging
Kyle Steele - 2nd Beef Judging
Caland Stotts - 5th Overall Beef, 5th Reasons

American Royal

Team
4th Overall
4th Specifications
3rd Beef Grading
5th Beef Judging
3rd Overall Beef
5th Lamb Judging
4th Pork Judging
3rd Placings

Individual
Alex Olson - 4th Specifications
Amy Sents - 10th Overall, 2nd Beef Grading

High Plains

Team
6th Overall
1st Beef Grading
3rd Lamb Judging
4th Overall Beef

Individual
Hyatt Frobose - 4th Overall, 3rd Beef Grading, 2nd Beef Judging, 1st Overall Beef, 5th Reasons
Alex Olson - 1st Beef Grading

International

Team
5th Overall
4th Beef Grading
5th Beef Judging
1st Lamb Judging
4th Overall Beef
4th Placings

Individual
Hyatt Frobose - 1st Overall, 2nd Specifications, 4th Beef Grading, 4th Beef Judging, 2nd Lamb Judging, 1st Overall Beef, 1st Placings, 1st Team All American
Caland Stotts - 8th Alternate
Kyle Steele - Rachel Hamilton Spirit Award

2008 Meats Judging Team

Terry Houser (Coach), Anna Pesta, Katie McClaskey, Trowdy Dickens, Lauren Weber, Amanda Gipe (Coach)

2008 Meats Judging Team
Terry Houser, Coach
Amanda Gipe, Coach
Trowdy Dickens
Katie McClaskey
Anna Pesta
Lauren Weber

National Western

Team
6th Overall
5th Beef Grading
4th Pork Judging
3rd Placings

Individual
trowdy Dickens - 3rd Alternate
Anna Pesta - 3rd Total Placings

Southwestern

Team
6th Overall
5th Beef Grading
5th Beef Judging
3rd Pork Judging
5th Reasons
5th Placings

Individual
Anna Pesta - 5th Pork Judging
Lauren Weber - 3rd Beef Grading

Houston

Team
1st Lamb Judging
2nd & 4th Beef Grading
5th Overall Beef
8th & 9th Overall

Individual
trowdy Dickens - 3rd Beef Grading
Katie McClaskey - 7th Overall
Lauren Weber - 4th Lamb Judging

Iowa State

Team
2nd Overall
2nd Beef Judging
2nd Lamb Judging
3rd Specifications
3rd Pork Judging
4th Beef Grading
3rd Summer Sausage

Individual
trowdy Dickens - 7th Overall
Katie McClaskey - 2nd Lamb Judging
Anna Pesta - 9th Overall, 4th Beef Judging

American Royal

Team
2nd Pork Judging
7th Overall

Individual
Anna Pesta - 1st Pork Judging

High Plains

Team
7th Overall
3rd Lamb Grading
4th Beef Grading
5th Reasons

International

Team
8th Overall

Individual
Anna Pesta - 1st Beef Grading
Lauren Weber - Rachel Hamilton Memorial Spirit Award

2007 Meats Judging Team

2007 meats judging

Back row (L to R): Terry Houser (Coach), Jennifer Gunderson (Coach), Rebecca Tokach, Kyle Baker, Andy Stickel, Garrett McCoy, Jacque LaRue, Amanda Gipe (Assistant Coach); Front Row: Clayton Potter, Grace Tucker, Cody Schneider

2007 Meats Judging Team
Terry Houser, Coach
Jennifer Gunderson, Coach
Amanda Gipe, Assistant Coach
Kyle Baker
Jacque Larue
Garrett McCoy
Clayton Potter
Cody Schneider
Andy Stickel
Rebecca Tokach
Grace Tucker

Eastern

Team
6th Overall
6th Beef Grading
6th Pork Judging
2nd Lamb & Veal Judging
2nd Placings
3rd Beef Judging
3rd Reasons

Individual
Cody Schneider - 2nd Lamb & Veal Judging, 4th Placings
Rebecca Tokach - 2nd Pork Judging, 3rd Beef Judging, 4th Reasons
Jacque Larue - 1st Reasons


Iowa State

Team
2nd Overall
2nd Beef Grading
2nd Lamb Grading & Specifications
4th Pork Judging
1st Beef Judging
1st Reasons
1st Summer Sausage, Sectioned & Formed Hams & Bacon

Individual
Kyle Baker - 9th Overall, 1st Beef Judging
Jacque Larue - 8th Overall, 3rd Beef Grading
Grace Tucker - 8th Overall, 4th Beef Grading, 5th Lamb Judging
Cody Schneider - 5th Overall, 1st Reasons, 2nd Lamb Judging, 5th Beef Judging
Rebecca Tokach - 2nd Beef Judging

American Royal

Team
1st Beef Judging
4th Specifications & Reasons
5th Lamb Judging

Individual
Jacque Larue - 1st Beef Judging
Garrett McCoy - 8th Alternate
Clayton Potter - 9th Alternate
Cody Schneider - 5th Beef Judging
Grace Tucker - 7th Alternate

High Plains

Team
7th Overall
3rd Beef Grading
4th Placings

Individual
Kyle Baker - 10th Overall, 4th Beef Judging, 5th Total Placings
Jacque Larue - 2nd Reasons, 4th Lamb Judging, 4th Pork Judging

International

Team
9th Overall
5th Lamb Judging

Individual
Kyle Baker - Rachel Hamilton Memorial Spirit Award
Jacque Larue - 1st Alternate
Cody Schneider - 5th Reasons
Andy Stickel - 6th Alternate

2006 Meats Judging Team


Andrea Garmyn (Asst Coach), Shance Harvey, Cassie Benz, Chris Raines (Coach),
Amanda Gipe, Casey Weber, Tina Krafft, Dr. John Unruh (Coach)

2006 Meats Judging Team
John Unruh, Coach
Chris Rains, Coach
Andrea Garmyn, Asst. Coach
Cassie Benz
Amanda Gipe
Shane Harvey
Tina Krafft
Casey Weber

 

National Western

Team
1st Specifications
1st Pork
2nd Reasons
4th Beef Judging
4th Overall

Individual
Tina Krafft - 1st Pork, 8th Overall

Southwestern

Team
3nd Beef Grading
2nd Specifications
3rd Reasons
4th Overall

Houston

Team
4th Lamb
4th Pork
5th Overall

Eastern National

Team
7th Overall

Individual
Amanda Gipe - 3rd Lamb
Shane Harvey - 10th Alt.

ISU Invitational

Team
1st Beef Grading
1st Specifications
1st Summer Sausage
2nd Beef
3rd Lambs

Individual
Casey Weber - 1st Specifications, 2nd Beef Grading, 5th Overall
Cassie Benz - 1st Beef Grading, 3rd Reasons, 3rd Overall
Amanda Gipe - 3rd Lamb

American Royal

Team
9th Overall

Cargill High Plains

Team
1st Pork
1st Placings
3rd Beef
3rd Beef Grading
4th Overall

International

Team
6th Overall

Individual
Cassie Benz - 3rd Reasons

2005 Meats Judging Team
 
2004 Meats Judging Team

Left to Right: Chris Raines (coach), Marisa Hands, Amanda Miller, Laurie Cossman,
Dusty Furrow, Roxanne Wagner (coach), and John Unruh (coach)

2004 Meats Judging Team
John Unruh, Coach
Chris Raines, Assistant Coach
Roxanne Wagner, Assistant Coach
Laurie Cossman
Dusty Furrow
Marisa Hands
Amanda Miller

Southwestern

Team
7th Overall
3rd Beef Grading
5th Pork Judging

Individual
Marisa Hands - 8th Overall, 2nd Beef Grading, 4th Total Beef

Houston

Team
8th Overall
5th Beef Judging
5th Pork Judging
5th Placings

Individual
Laurie Cossman - 2nd Beef Judging, 5th Lamb Judging, 3rd Placings, 2nd
Pork Judging, 2nd Reasons

Iowa State

Team
7th Overall
5th Pork Judging
5th Lamb Judging

Individual
Marisa Hands - 3rd Pork Judging, 5th Lamb Judging
Laurie Cossman - 4th Beef Judging

American Royal

Team
10th Overall
5th Lamb Judging

Individual
Marisa Hands - 3rd Pork Judging, 4th (tie) Specifications
Laurie Cossman - 4th Beef Judging
Dusty Furrow - 4th (tie) Specifications

Excel High Plains

Team
9th Overall
5th Beef Grading
4th Lamb Judging
4th Reasons

Individual
Laurie Cossman - 1st Reasons, 5th Lamb Judging

International

Team
5th Overall
1st (tie) Reasons
3rd Beef Grading
2nd Lamb Judging

Individual
Laurie Cossman - 2nd Reasons, 11th Overall, 5th Beef Judging
Amanda Miller - 3rd Lamb Judging

2003 Meats Judging Team

Left to Right: Angela Reicks (coach), Ben Wensor, Roxanne Wagner (coach), Lacey Evans,
Cody Echols, Suzanne Ryan, and John Unruh (coach)

2003 Meats Judging Team
John Unruh, Coach
Angela Riecks, Assistant Coach
Roxanne Wagner, Assistant Coach
Cody Echols
Lacey Evans
Suzanne Ryan
Ben Wensor

National Western

Team
7th Overall

Individual
Lacey Evans - 10th Alternate

Southwestern

Team
6th Overall

Houston

Team
7th Overall

Iowa State Invitational

Team
5th Overall

Individual
Suzanne Ryan - 10th Overall

Excel High Plains

Team
10th Overall

American Royal

Team
4th Overall

Individual
Suzanne Ryan - 5th Overall

International

Team
4th Overall

Individual
Suzanne Ryan - 5th Overall
Lacey Evans - 7th Overall

2002 Meats Judging Team

Left to Right: Jeremiah Woods, Angela Reicks (coach), Ben Chaffin, Amanda Lear,
Tyson Steffen, and John Unruh (coach)

2002 Meats Judging Team
John Unruh, Coach
Angela Reicks, Assistant Coach
Ben Chaffin
Amanda Lear
Tyson Steffen
Jeremiah Woods

Iowa State Invitational

Team
9th Overall

American Royal

Team
11th Overall

Excel Plains

Team
9th Overall

International

Team
12th Overall

2001 Meats Judging Team

Left to Right: Ryan Conway, Clint Michaelis, Angie Reicks (coach), Jessica Rock,
Janeal Stephens (coach), Zachary Ireland, Todd Strahm, John Unruh (coach)

2001 Meats Judging Team
John Unruh, Coach
Angie Reicks, Assistant Coach
Janeal Stephens, Assistant Coach
Ryan Conway
Zachary Ireland
Clint Michaelis
Jessica Rock
Todd Strahm

National Western

Team
6th Overall

Individual
Clint Michaelis - 8th Overall

Southwestern

Team
6th Overall

Individual
Clint Michaelis - 3rd (tie) Overall
Todd Strahm - 3rd (tie) Overall

Houston

Team
7th Overall

Individual
Clint Michaelis - 10th Overall
Zack Ireland - 12th Overall

Iowa State Invitational

Team
4th Overall

Individual
Todd Strahm - 4th Overall

Excel High Plains

Team
6th Overall

American Royal

Team
8th Overall

Individual
Todd Strahm - 5th Overall

International

Team
8th Overall

2000 Meats Judging Team

Left to Right: Andy King (coach), Janeal Stephens (coach), Drew Forster, travis Bodkins,
Jeff King, Elissa Good, Herb Holden, Colleen McNally, Gabe Schlickau,
Emily Koch, Mark Perrier, John Unruh (coach)

2000 Meats Judging Team
John Unruh, Coach
Andy King, Assistant Coach
Brian Andrews, Assistant Coach
Janeal Stephens, Assistant Coach
travis Bodkins
Drew Forster
Elissa Good
Herb Holden
Jeff King
Emily Koch
Colleen McNally
Mark Perrier
Gabe Schlickau

National Western Contest

Team
8th Overall
4th Pork
4th Beef

Individual
Bosse - 4th Pork
Gabe Schlickau - 5th Pork
Drew Forster (Alternate) - 6th Overall

Southwestern Contest

Team
4th Overall
4th Beef Grading
4th Lamb
4th Pork
4th Total Placings
3rd Specs
5th Reasons

Individual
Elissa Good - 5th Lamb
Herb Holden - 10th Overall, 4th Beef Grading

Houston Contest

Team
8th Overall
10th Overall
2nd Lamb
4th Beef Grading

Individual
Bosse - 5th Beef
Herb Holden - 5th Beef Grading
Colleen McNally - 3rd Pork
Mark Perrier - 5th Lamb
Zeit - 5th Specs.

Iowa State Invitational Contest

Team
1st Overall
1st Beef Grading
1st Lamb
1st Beef
1st Specs
5th Pork

Individual
travis Bodkins - 2nd Overall, 4th Beef Grading, 3rd Lamb
Elissa Good - 5th Specs
Herb Holden - 5th Lamb
Jeff King - 1st Lamb
Emily Koch - 10th Overall
Colleen McNally - 5th Specs
Mark Perrier - 2nd Beef Grading, 4th Specs, 8th Overall
Gabe Schlickau - 4th Beef

Excel High Plains Contest

Team
3rd Overall
2nd Lamb
2nd Pork
2nd Total Placings
5th Specs
5th Reasons

Individual
Herb Holden - 2nd Lamb

American Royal Contest

Team
5th Overall
1st Reasons
2nd Lamb
4th Pork
5th Beef
5th Specs
5th Beef Grading

Individual
Herb Holden - 3rd Overall, 5th Beef
Colleen McNally - 1st Lamb, 2nd Reasons
Mark Perrier (alternate) - 7th Overall
Gabe Schlickau - 3rd Reasons

International Meat Judging Contest

Team
7th Overall
1st Pork
5th Total Placing

Individual
Herb Holden - 5th Pork Judging
Colleen McNally - 6th Overall, 2nd Pork

1999 Meats Judging Team

Left to Right: Brian Andrews (coach), Ryan Felts, travis Strahm, Stacy Stoltenberg,
Nicole Harris, Cassie Latta, Andy King (coach), John Unruh (coach)

1999 Meats Judging Team
John Unruh, Coach
Brian Andrews, Assistant Coach
Andy King, Assistant Coach
Ann Waylan, Assistant Coach
Ryan Felts
Nicole Harris
Cassie Latta
travis Strahm
Stacy Stoltenberg

National Western Judging Contest - Greeley/Denver. CO

Team
2nd Overall
1st Pork
1st Placings
1st Reasons
2nd Beef Judging
2nd Specification
3rd Total Beef Judging
3rd (tie) Lamb Judging

Individual
Ryan Felts (Alternate) - 3rd Beef Judging, 3rd Pork Judging, 1st Reasons,
5th Specification
Cassie Latta - 5th Pork Judging, 2nd Placing
Stacey Stoltenberg - 1st Beef Judging, 2nd Beef Grading, 1st Total
Beef Judging, 1st Pork, 2nd Reasons, 3rd Placing,
5th (tie) Lamb Judging, 1st Overall
travis Strahm - 5th (tie) Lamb Judging, 3rd Specification

Southwestern Judging Contest - Dallas/Ft. Worth, TX

Team
5th Overall
1st (tie) Pork Judging
1st Placing
2nd Beef Judging
3rd Specification
4th Reasons
5th Lamb Judging
5th Beef Grading

Individual
Ryan Felts (Alternate) - 3rd Beef Grading, 3rd Beef Total, 5th Pork Judging,
5th Reasons, 1st Specifications, 2nd Overall
Cassie Latta - 7th Overall
Stacey Stoltenberg - 2nd Beef Judging, 1st Placing, 9th Overall
travis Strahm - 5th Placing, 3rd (tie) Specification

Houston Meats Judging Contest - Houston, TX

Team
5th Overall
3rd Beef Grading
3rd Total Beef
4th Beef Judging
5th Reasons

Individual
Nicole Harris - 4th Pork Judging
Cassie Latta - 5th Lamb Judging
Stacey Stoltenberg - 5th (tie) Specification

Iowa State Invitational Meats Judging Contest - Houston, TX

Team
1st Overall
1st Beef Judging
1st Specification
1st Reasons
1st Pork
2nd Beef Grading
4th Lamb Judging

Individual
Ryan Felts - 8th Overall
Nicole Harris - 3rd (tie) Specification
Cassie Latta - 5th Pork Judging, 1st Beef Judging, 2nd Specification,
1st Reasons, 3rd Overall
Stacey Stoltenberg - 3rd Pork Judging, 3rd (tie) Specification, 7th Overall
travis Strahm - 2nd Beef Grading, 2nd Pork Judging, 4th (tie)
Lamb Judging, 4th Beef Judging, 3rd (tie) Specification,
1st Overall

Excel/High Plains Meats Judging Contest - Plainview, TX

Team
4th Overall
2nd Pork Judging
2nd Placing
4th Beef Judging
4th Specification
5th Beef Grading

Individual
Ryan Felts - 4th Total Beef, 4th Overall
Stacey Stoltenberg - 1st (tie) Pork Judging, 1st (tie) Placing
travis Strahm - 1st Beef Grading

American Royal Meats Judging Contest - Emporia, KS

Team
1st Overall
1st Beef Grading
1st Pork Judging
1st Placing
1st Specification
1st Reasons
3rd Beef Judging

Individual
Cassie Latta - 1st Beef Grading, 1st Total Beef, 5th Pork Judging,
1st Specifications, 3rd Overall
Stacey Stoltenberg - 3rd Beef Grading, 1st Placing, 5th Overall
travis Strahm - 2nd Beef Grading, 2nd Pork Judging, 5th Placing,
5th Reasons, 4th Specifcation, 1st Overall

International Meats Judging Contest - Emporia, KS

Team
3rd Overall
1st Pork Judging
2nd Beef Grading
4th Lamb Judging
4th Specification
4th Reasons

Individual
Ryan Felts - 3rd Total Beef, 5th Beef Grading, 7th Overall
Stacey Stoltenberg - 1st Pork Judging, 2nd Lamb Judging
travis Strahm - 4th Beef Grading

1998 Meats Judging Team

Left to Right: Adam Beel, Dan Schmidt, Janna Dunbar, Jeremy Seyfert, Carrie George
(assistant coach), Spencer Hedstrom, Brian Andrews (assistant coach), John Unruh (coach)

1998 Meats Judging Team
John Unruh, Coach
Carrie George, Assistant Coach
Brian Andrews, Assistant Coach
Adam Beel
Janna Dunbar
Spencer Hedstrom
Dan Schmidt
Jeremy Seyfert

National Western Judging Contest

Team
5th Lamb Judging
5th Pork Judging
5th Reasons

Individual
Adam Beel - 3rd Pork Judging

Southwestern Judging Contest

Team
1st Total Placings
2nd Beef Grading
3rd Overall
3rd Lamb Judging
4th Pork Judging
4th Beef Judging
5th Reasons

Individual
Adam Beel - 1st Beef Grading, 1st Overall
Dan Schmidt - 1st Total Placings, 5th (tie) Beef Judging, 4th Overall
Janna Dunbar - 3rd Total Placings, 4th Beef Judging, 10th Overall

Houston Judging Contest

Team
3rd Pork Judging
4th Overall
5th Specifications
5th Beef Grading
5th Lamb Judging

Individual
Adam Beel - 2nd Beef Judging, 5th (tie) Pork Judging, 7th Overall
Dan Schmidt - 3rd Lamb Judging, 5th Specifications

1997 Meats Judging Team

Ann Waylan (coach), Dixie Theurer, Kelli Ludlum, Amy Jones, Jason Grady, travis Larson,
Timothy Clark (coach), Jason Cameron, Brain Andrews, John Unruh (coach),
Tara Neil, Emily Johnson, Jessica Schlickau

1997 Meats Judging Team
John Unruh, Coach
Tim Clark, Assistant Coach
Ann Waylan, Assistant Coach
Brian Andrews
Jason Cameron
Jason Grady
Emily Johnson
Amy Jones
travis Larson
Kelli Ludlum
Tara Neil
Jessica Schlickau
Dixie Theurer

National Western Stock Show

Team
2nd Overall

Individual
Jason Grady - 2nd Overall
Brian Andrews - 8th Overall
Kelli Ludlum - 4th Alternate

Southwestern

Team
4th Overall

Individual
Jason Grady - 5th Overall
Dixie Theurer - 10th Alternate

Houston Stock Show

Team
1st Overall

Individual
Amy Jones - 2nd Overall
Kelli Ludlum - 4th Overall
Tara Neil - 7th Overall

Iowa State Invitational

Team
1st Overall

Individual
Jason Grady - 2nd Overall
Tara Neil - 3rd Overall
Emily Johnson - 5th Overall
Brian Andrews - 6th Overall
Kelli Ludlum - 7th Overall
travis Larson - 8th Overall
Dixie Theurer - 10th Overall

Excel/Plainview Texas

Team
3rd Overall

Individual
Brian Andrews - 4th Overall

American Royal Stock Show

Team
4th Overall

Individual
Dixie Theurer - 3rd Alternate
Jason Cameron - 6th Alternate

International Contest

Team
3rd Overall

Individual
Jason Grady - 3rd Overall

1996 Meats Judging Team

Left to Right: Tim Clark (coach), Shawn Smith, Ryan Edgecomb, Monica Feesor, Jason King,
Becca Dikeman, Chad Breiner, Amy Brassfield, Clay Breiner, Dana Peterson,
Ryan Higbie, John Unruh (coach)

1996 Meats Judging Team
John Unruh, Coach
Tim Clark, Assistant Coach
Amy Brassfiled
Chad Breiner
Clay Breiner
Becca Dikeman
Ryan Edgecomb
Monica Feeser
Ryan Higbie
Jason King
Dana Peterson
Shawn Smith

National Western Judging Contest - Greeley/Denver, CO

Team
1st Combined Beef
1st Beef Grading
2nd Overall
2nd Beef Judging
2nd Total Placings
2nd Specifications
3rd (tie) Lamb Judging
4th Reasons

Individual
Chad Breiner - 5th Specifications
Clay Breiner - 1st Specifications, 1st Total Placings, 2nd Overall
Ryan Edgecomb (Alternate) - 8th Overall
Jason King (Alternate) - 1st Overall
Shawn Smith - Beef Grading, 8th Overall

Southwestern Judging Contest - Dallas/Fort, TX

Team
1st Lamb Judging
1st Pork Judging
2nd Overall
2nd Total Placing
2nd Reasons
3rd Specifications
4th Beef Grading
4th Beef Judging

Individual
Chad Breiner - 1st Pork Judging, 3rd (tie) Reasons, 7th Overall
Clay Breiner - 1st (tie) Specification, 2nd Pork Judging, 10th Overall
Becca Dikeman (Alternate) - 9th overall
Ryan Edgecomb (Alternate) - 2nd Overall
Monica Feeser - 1st Lamb Judging, 3rd (tie) Reasons, 6th Overall
Ryan Higbie - 1st (tie) Placings, 2nd (tie) Lamb Judging
Dana Peterson (Alternate) - 6th Overall

Houston Judging Contest - Houston, TX

Team
1st Placing
2nd Beef Grading
3rd Overall
3rd (tie) Lamb Judging
4th Specifications
4th (tie) Pork Judging

Individual
Chad Breiner - 1st Placings, 1st (tie) Specifications
Becca Dikeman - 3rd Beef Grading
Ryan Edgecomb - 4th Beef Grading, 5th (tie) Placings
Monica Feeser - 2nd (tie) Placings, 5th (tie) Lamb Judging
Jason King - 3rd (tie) Pork Judging, 4th Lamb Judging, 5th Reasons,
9th Overall
Shawn Smith - 1st (tie) Specifications, 3rd (tie) Pork Judging, 4th
Beef Judging, 10th Overall

Iowa State Invitational Contest - Ames, IA

Team
1st Overall
1st Beef Judging
1st Combined Beef
1st Specifications
1st Reasons
1st Beef Grading
2nd Pork Judging
2nd Lamb Judging

Individual
Chad Breiner - 1st (tie) Specifications, 3rd Overall, 3rd Beef Grading,
3rd Lamb Judging
Clay Breiner - 1st Reasons, 1st (tie) Specifications, 2nd Overall, 5th Beef
Grading, 5th (tie) Pork Judging
Becca Dikeman - 5th (tie) Pork Judging
Ryan Edgecomb - 2nd (tie) Reasons, 4th Overall, 4th Beef Judging
Monica Feeser - 1st Beef Judging, 2nd (tie) Reasons
Ryan Higbie - 10th Overall
Jason King - 1st Overall, 1st Beef Grading, 1st (tie) Specifications, 2nd
(tie) Reasons, 5th Pork Judging
Dana Peterson - 1st (tie) Specifications

Excel/High Plains Judging Contest - Plainview, TX

Team
2nd Pork Judging
2nd Specifications
3rd Overall
3rd Beef Judging
3rd Reasons
5th Lamb Judging

Individual
Chad Breiner - 5th Overall
Dana Peterson - 4th (tie) Pork Judging, 8th overall
Shawn Smith - 5th Beef Judging

American Royal Judging Contest - Emporia, KS

Team
1st Lamb Judging
1st Specifications
3rd Overall
3rd Pork Judging
4th Reasons
5th Placings

Individual
Chad Breiner - 1st Specifications
Clay Breiner - 3rd Lamb Judging, 4th (tie) Specifications, 8th (tie) overall
Becca Dikeman (Alternate) - 4th Overall
Ryan Edgecomb - 1st (tie) Beef Grading, 3rd (tie) Overall
Monica Feeser (Alternate) - 8th Overall
Dana Peterson (Alternate) - 9th Overall

International Judging Contest - Dakota City, NE

Team
1st Reasons
3rd Overall
3rd Specifications
3rd Lamb Judging
5th (tie) Pork Judging

Individual
Becca Dikeman - 2nd (tie) Reasons, 3rd Beef Judging
Ryan Edgecomb - 3rd (tie) Specifications, 4th Lamb Judging
Jason King - 3rd (tie) Specifications, 4th Overall, 4th Reasons, 5th (tie)
Beef Judging

1995 Meats Judging Team

Left to Right: Sara Mills (coach), Shawna Hollinger, Karen Killinger, M. Brooke Harrison,
Brice Guttry, Spencer Schrader, Kristi Oleen, Ann Waylon, and John Unruh (coach)

1995 Meats Judging Team
John Unruh, Coach
Sara Mills, Assistant Coach
Brice Guttery
Brooke Harrison
Shawna Hollinger
Karen Killinger
Kristi Oleen
Spencer Schrader
Ann Waylan

National Western Judging Contest - Greeley/Denver, CO

Team
4th Overall
2nd Pork Judging
3rd Beef Grading
5th Lamb Judging
5th Beef Judging
5th Placings
5th Reasons
5th Specifications

Individual
Spencer Schrader - 5th overall, 3rd (tie) Pork Judging, 4th Beef Grading,
5th Reasons, 5th (tie) Lamb Judging
Kristi Oleen - 1st (tie) Specifications, 5th Pork Judging, 5th (tie) Beef Grading
Karen Killinger (Alternate) - 3rd Overall
Brice Guttery (Alternate) - 7th Overall

Southwestern Judging Contest - Dallas/Ft. Worth, TX

Team
1st Overall
1st Total Beef
1st Beef Grading
3rd Pork Judging
4th Beef Judging
4th Reasons
4th Specifications
5th Lamb Judging
5th Placings

Individual
Spencer Schrader - 1st Overall, 1st Total Beef, 1st Beef Grading
Kristi Oleen - 5th Overall, 2nd Beef Judging, 2nd Pork Judging, 4th Reasons,
5th Beef Grading
Karen Killinger - 3rd Beef Grading
Brice Guttery (Alternate) - 8th Overall

Houston Judging Contest - Houston, TX

Team
7th Overall
3rd Beef Grading
4th (tie) Lamb Judging

Individual
Spencer Schrader - 5th (tie) Lamb Judging

Iowa State Invitational Judging Contest - Ames, IA

Team
1st Overall
1st Total Beef
1st Beef Grading
1st Beef Judging
1st Lamb Judging
1st Placings
1st Reasons
1st Specifications
3rd Pork Judging

Individual
Kristi Oleen - 1st Overall, 1st Specifications, 2nd Reasons, 2nd Beef Grading,
2nd Beef Judging, 3rd Pork Judging
Spencer Schrader - 2nd Overall, 1st Beef Judging, 1st Reasons, 2nd Lamb
Judging, 2nd Placings
Brooke Harrison - 4th Overall, 1st Beef Grading, 5th (tie) Lamb Judging
Brice Guttery - 6th Overall, 1st Placings, 2nd (tie) Specifications
Shawna Hollinger - 3rd Reasons

Excel/High Plains Judging Contest - Plainview, TX

Team
4th Overall
1st Beef Judging
1st Lamb Judging
3rd Beef Grading
3rd Placings
3rd Reasons

Individual
Kristi Oleen - 3rd Overall, 1st Lamb Judging, 2nd Placings, 5th Beef Judging,
5th (tie) Reasons
Spencer Schrader - 4th Overall, 3rd (tie) Lamb Judging
Karen Killinger - 6th Overall, 2nd (tie) Beef Judging, 3rd (tie) Lamb Judging,
5th (tie) Placings
Ann Waylan - 5th (tie) Specifications
Shawna Hollinger - 5th (tie) Lamb Judging

American Royal Judging Contest - Emporia, KS

Team
2nd Overall
2nd Beef Grading
2nd Lamb Judging
2nd Reasons
4th Pork Judging
4th Beef Judging
4th Placings

Individual
Spencer Schrader - 3rd Overall, 4th (tie) Reasons, 5th Beef Judging,
5th (tie) Specifications
Kristi Oleen - 6th overall, 3rd Reasons, 5th (tie) Lamb Judging,
5th (tie) Specifications
Brooke Harrison - 7th Overall, 2nd (tie) Beef Grading, 5th (tie) Lamb Judging
Ann Waylan (Alternate) - 9th Overall

International Judging Contest - Dakota City, NE

Team
2nd Overall
1st Lamb Judging
2nd Beef Grading
3rd Pork Judging
3rd Placings
4th Reasons
4th Specifications

Individual
Kristi Oleen - 3rd Overall, 1st Lamb Judging, 2nd Reasons, 3rd Placings,
5th Beef Grading, 5th Beef Judging
Karen Killinger - 6th Overall

1994 Meats Judging Team

Left to Right: Melissa Heller, Tom Dobbels (coach), Jennifer Dunn, John Zwonitzer,
Brandon Bozone, Matt Perrier, Jason Sutterby, Mark Dikeman, Brent Peterson,
LaRae Brown, John Unruh (coach), and Audra Higbie

1994 Meats Judging Team
John Unruh, Coach
Tom Dobbels, Coach
Brandon Bozone
LaRae Brown
Mark Dikeman
Jennifer Dunn
Melissa Heller
Audra Higbie
Matt Perrier
Brent Peterson
Jason Sutterby
Jason Zwonitzer

National Western

Team
2nd Overall

Individual
Jennifer Dunn - 3rd Overall
Jason Sutterby - 5th Overall
Melissa Heller - 9th Alternate

Southwestern

Team
1st Overall

Individual
Jason Sutterby - 1st Overall
Melissa Heller - 5th Overall
Matt Perrier - 6th Overall
Brent Peterson - 5th Alternate

Houston

Team
2nd & 3rd Overall

Individual
Jennifer Dunn - 1st Overall
Matt Perrier - 6th Overall
Jasson Sutterby - 10th Overall

Eastern National

Team
5th Overall

Individual
Jennifer Dunn - 5th Overall
Jason Sutterby - 7th Overall
Melissa Heller - 4th Alternate

Iowa State Invitational

Team
2nd Overall

Individual
Jason Sutterby - 5th Overall
Jason Zwonitzer - 7th Overall
Brent Peterson - 9th Overall

American Royal

Team
3rd Overall

Individual
Jason Sutterby - 5th Overall
Melissa Heller - 1st Alternate
Jason Zwonitzer - 9th Alternate

International

Team
2nd Overall

Individual
Jason Sutterby - 2nd Overall
Matt Perrier - 6th Overall
Melissa Heller - 9th Overall

1993 Meats Judging Team

Left to Right: John Unruh (coach), Russ travelute, Todd Hedstrom, Justin Gibson,
Jess Schwieterman, Tamra Clawson, Lisa Llewellyn, Sara Mills, Roger McPherson,
John Mundhenke, Chris Burris, John Stika (coach)

1993 Meats Judging Team
John Unruh, Coach
John Stika, Assistant Coach
Chris Burris
Tamra Clawson
Justin Gibson
Todd Hedstrom
Lisa Llewllyn
Roger McPherson
Sara Mills
John Mundhenke
Jess Schwieterman
Russ travelute

National Western Stock Show - Greeley/Denver, Colorado

Team
4th Overall
1st Beef Judging
2nd Placings
2nd Reasons
3rd (tie) Pork Judging
4th Beef Grading
4th Lamb Judging
4th Specifications

Individual
Justin Gibson - 4th Overall, 1st Lamb Judging, 1st Reasons, 2nd Beef Judging
Lisa Llewellyn - 5th (tie) Beef Judging
Scott MacGee (Alternate) - 5th (tie) Overall

Southwestern Stock Show - Dallas/Ft. Worth, TX

Team
4th Overall
1st Pork Judging
2nd Beef Judging
2nd Placings
2nd Reasons
3rd Lamb Judging
3rd Beef Grading
5th Specifications

Individual
Sara Mills - 8th Overall, 3rd Placings, 5th Beef Judging
Lisa Llewellyn - 10th (tie) Overall, 5th (tie) Beef Grading
Justin Gibson - 11th (tie) Overall, 5th (tie) Specifications
Tamra Clawson - 4th Pork Judging
Russ travelute (Alternate) - 4th Overall
Todd Hedstrom (Alternate) - 7th (tie) Overall
Roger McPherson (Alternate - 7th (tie) Overall

Excel/High Plains - Plainview, TX

Team
4th Overall
1st Specifications
2nd Pork Grading
4th Beef Grading
4th Reasons
5th (tie) Beef Judging

Individual
Justin Gibson - 4th Overall, 5th Pork Judging
Russ travelute - 7th Overall, 3rd (tie) Specifications, 4th Pork Judging
Lisa Llewellyn - 3rd (tie) Specifications
Roger McPherson - 3rd (tie) Specifications, 5th Placings
Sara Mills - 5th Beef Grading

Houston Livestock Show - Houston, TX

Team
KSU Purple

1st Overall
1st Pork Judging
1st Reasons
2nd Specifications
2nd Beef Grading
2nd Placings
3rd Beef Judging
KSU White
2nd Overall
1st Specifications
1st Beef Judging
1st Placings
3rd Beef Grading
3rd Lamb Judging
3rd Pork Judging
4th Reasons

Individual
Lisa Llewellyn - 1st Overall, 1st Lamb Judging, 1st (tie) Specifications, 3rd Placings,
4th Beef Grading, 4th (tie) Beef Judging, 5th (tie) Reasons
Todd Hestrom - 4th Overall, 3rd Beef Grading, 4th (tie) Specifications, 5th Placings
Roger McPherson - 5th Overall, 3rd Lamb Judging, 5th (tie) Reasons
Russ travelute - 6th Overall, 1st (tie) Specifications
Justin Gibson - 7th Overall, 4th (tie) Pork Judging
Tamra Clawson - 10th (tie) Overall, 4th (tie) Pork Judging
Scott MacGee - 1st (tie) Placings, 4th (tie) Specifications, 4th (tie) Beef Judging
Shannon Washburn - 1st Reasons, 2nd Pork Judging

Iowa State Invitational - Ames, Iowa

Team
2nd Overall
1st Lamb Judging
1st Specifications
1st Reasons
2nd Beef Grading
2nd Pork Judging
2nd Beef Judging
2nd Placings

Individual
Roger McPherson - 4th Overall, 1st Specifications, 5th Beef Grading
Lisa Llewellyn - 5th Overall, 1st Reasons, 2nd Beef Judging, 5th Lamb Judging
Russ Tavelute - 8th Overall, 2nd Lamb Judging, 3rd Reasons, 4th Pork Judging,
5th Beef Judging
Sara Mills - 9th Overall, 1st Pork Judging, 2nd Reasons, 2nd (tie) Specifications
Chris Burris - 10th Overall
Tamra Clawson - 3rd Lamb Judging
Justin Gibson - 4th Beef Judging

American Royal - Emporia, KS

Team
4th Overall
1st Beef Judging
3rd Beef Grading
3rd Pork Judging
4th Reasons
5th Placings

Individual
Russ travelute - 3rd Overall, 1st Beef Judging, 3rd (tie) Reasons
Sara Mills - 6th Overall, 1st (tie) Placings, 5th Lamb Judging
Justin Gibson - 3rd (tie) Reasons

International - Dakota City, NE

Team
2nd Overall
1st Pork Judging
2nd Reasons
3rd Beef Judging
3rd Specifications
4th Beef Grading
5th Placings

Individual
Lisa Llewellyn - 3rd Overall, 1st Combined Beef, 1st Specifications,
1st (tie) Beef Judging, 2nd Beef Grading
Russ Tavelute - 6th Overall, 2nd Pork Judging, 5th Beef Grading, 5th Reasons

1992 Meats Judging Team

Left to Right: John Unruh (coach), Brian Bell, Jacci Dorran, Dan Heinz, Leslie Hedstrom,
Aaron Higbie, Adam Weigand, Rod Ames, and Stacey Stuewe (coach)

1992 Meats Judging Team
John Unruh, Coach
Stacey Stuewe, Assistant Coach
Rob Ames
Brian Bell
Jacci Dorran
Leslie Hedstrom
Dan Heinz
Aaron Higbie
Adam Weigand

National Western Stock Show - Greeley/Denver, CO

Team
5th Overall
3rd Specifications
4th Beef Judging
4th Pork Judging
5th Reasons

Individual
Rob Ames - 6th Overall, 3rd (tie) Beef Judging
Brian Bell - 1st (tie) Specifications
Jeff Wilson (Alternate) - 4th Overall
Adam Weigand (Alternate) - 8th Overall

Southwestern Stock Show - Dallas/Ft. Worth, TX

Team
3rd Overall
1st Lamb Judging
2nd Reasons
2nd (tie) Specifications
3rd Beef Grading
3rd Pork Judging
3rd Placings
4th Beef Judging

Individual
Brian Bell - 2nd (tie) Overall, 2nd Beef Grading, 3rd (tie) Reasons,
4th Lamb Judging
Adam Higbie - 2nd (tie) Overall, 2nd (tie) Beef Judging
Rob Ames - 1st Placings, 1st Pork Judging, 2nd (tie) Beef Judging,
3rd (tie) Reasons
Dan Heinz (Alternate) - 1st Overall
Jacci Dorran (Alternate)- 5th Overall
Leslie Hedstrom (Alternate) - 8th Overall

Houston Livestock Show - Houston, TX

Team
2nd Overall
2nd Beef Judging
2nd Lamb Judging
2nd Placings
3rd Pork Judging
4th Beef Grading
4th Specifications
5th Reasons

Individual
Aaron Higbie - 1st Overall, 1st Lamb Judging, 1st Placings, 1st Specifications,
2nd Beef Grading, 2nd (tie) Pork Judging
Jacci Dorran - 2nd (tie) Pork Judging
Jeff Wilson - 2nd (tie) Lamb Judging
Dan Heinz - 2nd (tie) Lamb Judging

Excel/High Plains - Plainview, TX

Team
4th Overall
1st Beef Judging
1st Specifications
2nd Placings
5th Pork Judging
5th Reasons

Individual
Adam Weigand - 4th Overall, 1st Placings, 1st (tie) Pork Judging,
4th (tie) Reasons
Jacci Dorran - 9th Overall, 1st (tie) Specifications

Iowa State Invitational - Ames, Iowa

Team
2nd Overall
1st Beef Judging
1st Beef Grading
1st Total Beef
2nd Lamb Judging
2nd Reasons
3rd Placings
3rd Specifications
4th Pork Judging

Individual
Aaron Higbie - 3rd Overall, 1st Beef Judging, 3rd (tie) Reasons
Brian Bell - 4th Overall, 2nd Beef Grading, 4th Beef Judging, 5th Reasons
Dan Heinz - 6th Overall, 2nd Beef Judging, 2nd Placings, 5th Lamb Judging
Jacci Dorran - 3rd Beef Grading
Leslie Hedstrom - 4th Lamb Judging
Adam Weigand - 4th Beef Grading

American Royal - Emporia, KS

Team
2nd Overall
1st Beef Grading
3rd Beef Judging
5th Pork Judging
5th Reasons

Individual
Brian Bell - 3rd Overall, 1st Total Beef, 2nd Beef Grading
Adam Weigand - 9th Overall, 1st Beef Grading
Jacci Dorran - 4th Placings
Dan Heinz (Alternate) - 2nd Overall
Leslie Hedstrom (Alternate) - 9th Overall

International - Dakota City, NE

Team
1st Overall - National Champions
1st Beef Grading
1st Total Beef
1st Lamb Judging
1st Pork Judging
1st Specifications
2nd Reasons
4th Placings

Individual
Adam Weigand - 1st Overall, 1st Reasons, 1st (tie) Specifications, 4th Lamb
Judging, 5th (tie) Beef Grading
Brian Bell - 2nd Overall, 1st Pork Judging, 1st (tie) Specifications,
5th (tie) Beef Grading
Leslie Hedstrom - 6th (tie) Overall, 1st (tie) Specifications, 3rd Beef Grading
Jacci Dorran - 9th Overall

1991 Meats Judging Team

Back Row: John Unruh (coach), Andy Clawson, Jeff Weidauer, Heath Higbie, John Stika,
Brian Dunn, and Thomas Powell (coach)
Front Row: Jaret Moyer, Amy Honeman, Cindy Felts, and Angie Krizek

1991 Meats Judging Team
John Unruh, Coach
Thomas Powell, Coach
Andy Clawson
Brian Dunn
Cindy Felts
Heath Higbie
Amy Honeman
Angie Krizek
Jaret Moyer
John Stika
Jeff Weidauer

National Western Stock Show - Greeley/Denver, CO

Team
4th Overall
1st Lamb
1st Pork
2nd Beef Grading
3rd Reasons
5th Specifications

Individual
John Stika - 2nd Overall, 3rd Beef Grading, 4th Lamb, 5th Reasons
Brian Dunn - 1st Pork, 5th Reasons
Angie Krizek - 5th Pork
Heath Higbie (Alternate) - 8th Overall

Fort Worth, TX

Team
5th Overall
3rd Pork
4th Reasons
4th Specifications
5th Beef Judging
5th Beef Grading
5th Lamb
5th Placings

Individual
John Stika - 5th Overall, 4th Pork, 1st Specifications

Houston Livestock Show

Team
Purple Team

5th Overall
1st Beef Grading
5th Specifications
White Team
8th Overall
5th Beef Grading

Individual
John Stika - 1st Specifications, 2nd Beef Grading
Jeff Weidauer - 4th Beef Grading

Excel/High Plains Contest - Plainview, TX

Team
White Team

7th Overall
5th Beef Grading
5th Specifications
Purple Team
9th Overall

Individual
Cindy Felts - 2nd Beef Grading

Iowa State Invitational Contest - Ames, Iowa

Team
1st Overall
1st Reasons
1st Pork
1st Lamb
1st Specifications
3rd Placings
3rd Beef Judging
4th Beef Grading

American Royal Contest - Emporia, KS

Team
7th Overall
2nd Lamb

Individual
John Stika - 5th Overall, 1st Lamb, 4th Placings
Agie Krizek (Alternate) - 4th Overall

International Contest - Dakota City, NE

Team
2nd Overall
2nd Beef Grading
2nd Beef Judging
2nd Lamb Judging
3rd Specifications
3rd Reasons
4th Placings
5th Pork

Individual
John Stika - 1st Overall, 1st Beef Grading, 1st Specifications, 1st Placings, 1st Reasons,
2nd Beef Judging
Andy Clawson - 3rd Overall, 5th Beef, 5th Placings
Brian Dunn - 9th Overall, 2nd Beef Grading

1990 Meats Judging Team

Left to Right: John Unruh (coach), Ryan Michaelis, Julie Bartlett, Stach Stuewe,
Lainie Miller, Paul Ritter, Jason Apple (coach)

1990 Meats Judging Team
John Unruh, Coach
Jason Apple, Assistant Coach
Julie Bartlett
Ryan Michaelis
Lainie Miller
Paul Ritter
Stach Stuewe

Excel High Plains Contest - Plainview, TX

Team
3rd Overall
5th Beef Judging
3rd Beef Grading
2nd Specifications
1st Pork Judging

Individual
Stacy Stuewe - 10th Overall, 4th Pork Judging
Paul Ritter - 4th Lamb Judging, 2nd Pork Judging, 1st Reasons
Ryan Michaelis - 2nd Beef Grading

Iowa State Invitational - Ames, Iowa

Team
2nd Overall
3rd Specifications
2nd Lamb Judging
2nd Beef Grading
1st Pork Judging
1st Beef Judging

Individual
Stacey Stuewe - 4th Overall, 3rd Specifications, 1st Reasons, 1st Pork Judging
Paul Ritter - 6th Overall, 1st Beef Judging
Ryan Michaelis - 7th Overall, 2nd Pork Judging, 3rd Specifications
Lainie Miller - 3rd Beef Grading, 3rd Beef Judging

American Royal Contest - Emporia, KS

Team
3rd Overall
5th Reasons
4th Specifications
3rd Beef Grading
2nd Pork Judging

Individual
Stacey Stuewe - 8th Overall, 5th Pork Judging, 4th Specifications
Julie Barlett - 5th Placings, 4th Reasons, 1st Lamb Judging

International Contest - Dakota City, NE

Team
1st Overall - National Champions
5th Placings
4th Beef Grading
2nd Beef Judging
1st Reasons
1st Specifications
1st Pork Judging

Individual
Paul Ritter - 1st Overall, 5th Pork Judging, 5th Total Placings, 4th Lamb Judging
Ryan Michaelis - 9th Overall
Stacey Stuewe - 11th Overall, 1st Reasons, 2nd Beef Judging, 2nd Specifications
Julie Bartlett - 16th Overall, 5th Placings

1989 Meats Judging Team

Back Row: John Unruh (coach), Phil Fanning, Rex Boley, and John Woodbury
Front Row: Rosie Nold (coach), Dan Moser, Shannon Seely

1989 Meats Judging Team
John Unruh, Coach
Rosie Nold, Coach
Rex Boley
Phil Fanning
Dan Moser
Shannon Seely
John Woodbury

National Western

Team
4th Overall

Houston

Team
7th Overall

Southwestern

Team
4th Overall

International
Phil Fanning - 5th Overall
Shannon Seely - 7th Alternate

Excel/High Plains

Team
6th Overall

Iowa State Invitational

Team
3rd Overall

Individual
John Woodbury - 7th Overall
Phil Fanning - 10th Overall

International

Team
5th Overall

Individual
Phil Fanning - 6th Overall

1988 Meats Judging Team

Standing: Scott Eilert, Jim Townsend, Lee Weide, Dan Imthurn and Rob McCoy
Seated: Karen Warren (co-coach), Cara Nick and Jason Apple (co-coach)

1988 Meats Judging Team
Karen Warren, Co-Coach
Jason Apple, Co-Coach
Scott Eilert
Dan Imthurn
Rob McCoy
Cara Nick
Jim Townsend
Lee Weide

National Western

Team
4th Overall
4th Placings
3rd Lamb
5th Grading
4th Pork
4th Reasons

Individual
Scott Eilert - 7th Overall, 3rd Specs, 4th Placings
Cara Nick - 9th Alternate

Southwestern

Team
4th Overall
4th Beef
3rd Grading
3rd Lamb
5th Specifications

Individual
Cara Nick - 2nd (tie) Pork, 4th Reasons, 5th (tie) Specifications
Dan Imthurn - 10th Overall

Houston

Team
5th & 7th Overall
2nd & 5th Grading
5th Lamb

Individual
Scott Eilert - 1st (tie) Specifications
Cara Nick - 2nd (tie) Lamb

American Royal

Team
7th Overall
3rd Beef
4th Specifications
5th Lamb

Individual
Scott Eilert - 10th Overall

Excel/High Plains

Team
2nd Overall
1st Grading
1st Lamb
1st Specifications
1st Pork
4th Beef
4th Pork

Individual
Cara Nick - 6th Overall
Lee Weide - 9th Overall, 5th Grading

Iowa State University

Team
2nd Overall
2nd Pork
1st Grading
3rd Beef
3rd Specifications

Individual
Cara Nick - 2nd Overall, 2nd Specifications, 1st Beef, 1st Placings, 4th (tie) Lamb
Lee Weide - 4th Grading
Scott Eilert - 3rd Overall, 1st Grading, 4th Pork
Jim Townsend - 3rd Grading

International

Team
3rd Overall
3rd Grading
1st Lamb
2nd Specifications

Individual
Scott Eilert - 8th Overall, 1st Lamb, 1st Specifications, 1st Reasons
Dan Imthurn - 2nd Lamb

1987 Meats Juding Team

Seated: Michael Dikeman (coach), Kim O'Brien, Jason Apple (assistant coach)
Standing: George Lorette, Mark Frisbie, Daryl Yarrow

1987 Meats Judging Team
Michael Dikeman, Coach
Jason Apple, Assistant Coach
Mark Frisbie
George Lorette
Kim O'Brien
Daryl Yarrow

National Western

Team
2nd Overall
1st Reasons
1st Specifications
3rd Beef Grading
3rd Lamb
4th Pork
5th Beef Judging

Individual
Daryl Yarrow - 1st Overall, 1st Reasons, 2nd Lamb, 2nd Beef Judging
Mark Frisbie - 9th Overall, 3rd Lamb, 4th Specifications
George Lorette - 1st Specifications

Fort Worth

Team
2nd Overall
1st Specifications
1st Beef Grading
3rd Lamb
4th Pork

Individual
Mark Frisbie - 1st Beef Grading, 1st Specifications, 4th Reasons
Daryl Yarrow - 1st Beef Judging, 2nd Beef Grading, 4th Overall

Houston

Team
4th Overall
4th Pork
2nd Beef Grading
3rd Specifications
3rd Beef Judging

Individual
Mark Frisbie - 4th Grading, 5th Specifications
Daryl Yarrow - 5th Grading

Iowa State

Team
3rd Overall
3rd Beef Judging
3rd Pork
3rd Reasons
3rd Specifications

Individual
Daryl Yarrow - 2nd Overall, 2nd Pork, 3rd Reasons, 4th Specifications
Mark Frisbie - 8th Overall, 5th Specifications
George Lorette - 10th Overall, 3rd Beef Judging
Kim O'Brien - 4th Beef Judging

American Royal

Individual
Daryl Yarrow - 1st Overall, 2nd Total Beef, 1st Beef Judging, 4th Placings, 4th Grading,
4th Reasons
Kim O'Brien - 3rd Pork

International

Team
5th Overall
2nd Placings
6th Pork
6th Lamb
6th Specifications

Individual
Daryl Yarrow - 6th Overall, 1st Placings, 2nd Specifications
Mark Frisbie - 2nd Placings

1986 Meats Judging Team

Left to Right: Michael Dikeman (coach), Rachel Lloyd, Mark Brown, Matt Wineinger,
Sharon Visser, Bret Fox, Joyce Roux, Rex Harrison, Susan Kimbell, Howard Woodbury,
Bobby Johnson (coach), Allen Waggoner

1986 Meats Judging Team
Michael Dikeman, Coach
Bob Johnson, Assistant Coach
Matt Brown
Bret Fox
Rex Harrison
Susan Kimbell
Rachel Lloyd
Joyce Roux
Sharon Visser
Alan Waggoner
Matt Wineinger
Howard Woodbury

National Western - Denver, CO

Team
3rd Beef Grading
5th Lamb Judging
3rd Specification Cuts
3rd Overall

Individual
Matt Wineinger - 5th Grading
Bret Fox - 3rd Specification Cuts, 8th Overall

Forth Worth Stock Show

Team
2nd Beef Grading
1st Lamb Judging
2nd Specification Cuts
1st Reasons
1st Beef Grading
1st Overall

Individual
Matt Wineinger - 1st Beef Judging, 1st Lamb Judging, 2nd Overall
Susan Kimball - 5th Beef Grading, 5th Lamb Judging, 1st Reasons, 5th Overall
Alan Waggoner - 2nd Lamb Judging, 7th Overall

Houston Livestock Show

Team
1st Specification Cuts
4th Beef Grading
1st Pork Judging
1st Beef Judging
1st Placings
1st Overall

Individual
Bret Fox - 2nd Specification Cuts, 2nd Beef Grading, 5th Beef Judging, 1st Overall
Rex Harrison - 1st Beef Grading, 4th Overall
Matt Wineinger - 1st Pork Judging, 1st (tie) Reasons, 7th Overall
Susan Kimbell - 10th Overall

Excel / Hi Plains - Plainview, TX

Team
3rd Beef Grading
3rd Beef Judging
3rd Specification Cuts
2nd Overall

Individual
Bret Fox - 4th Pork Judging, 1st Beef Judging, 5th (tie) Specification Cuts, 7th Overall
Rex Harrison - 3rd Overall, 5th Specification Cuts

Iowa State Invitational

Team
2nd Beef Grading
1st Pork Judging
3rd Lamb Judging
3rd Beef Judging
3rd Specification Cuts
1st Reasons
2nd Overall

Individual
Matt Wineinger - 1st Beef Grading, 1st Beef Judging, 4th Specification Cuts,
1st Reasons,1st Overall
Howard Woodbury - 3rd Pork Judging, 5th Lamb Judging, 1st (tie) Specification Cuts
Alan Wagoner - 4th Pork Judging, 1st Lamb Judging, 3rd Overall
Bret Fox - 1st Pork Judging

American Royal

Team
4th Specification Cuts
9th Overall

Individual
Rex Harrison - 5th Beef Grading, 5th (tie) Pork Judging
Alan Waggoner - 2nd Pork Judging
Bret Fox - 5th (tie) Pork Judging, 5th Beef Judging, 1st (tie) Specification Cuts,
3rd Reasons
Howard Woodbury - 1st Alternates

International

Team
5th Beef Grading
1st Lamb Judging
4th Pork Judging
1st Beef Judging
1st Specification Cuts
1st Placings
1st Reasons
1st Overall

Individual
Alan Waggoner - 4th Lamb Judging, 5th Pork Judging, 1st Beef Judging,
2nd (tie) Placings, 5th Reasons, 3rd Overall
Matt Wineinger - 3rd Lamb Judging, 3rd (tie) Pork Judging, 3rd Beef Judging,
2nd Reasons, 2nd Overall
Rex Harrison - 1st (tie) Specification Cuts
Bret Fox - 10th Overall

1985 Meats Judging Team

Seated: Susan Clary, Michael Dikeman (coach), Mark Wulfkuhl, Ron Honig,
Booby Johnson (coach), Becky Thiel
Standing: Kenby Clawson, Marc Yung, Cliff Simmons, Marty Ropp, Jeff Thomas,
Brad Stalker, Pat Schwab

1985 Meats Judging Team
Michael Dikeman, Coach
Bob Johnson, Assistant Coach
Kenby Clawson
Susan Clary
Ron Honig
Marty Ropp
Pat Schwab
Cliff Simmons
Brad Stalker
Jeff Thomas
Mark Wulfkuhl
Marc Yung

American Royal Contest

Team
2nd Beef Grading
7th Lamb Judging
10th Pork Judging
2nd Beef Judging
8th Specification Cuts
1st Combined Beef Grading and Judging
2nd Beef Grading Specifications
4th Overall

Individual
Becky Thiel - 2nd Beef Grading
Marty Ropp - 5th Pork Judging, 1st Beef Judging, 1st Combined Beef Grading & Judging,
2nd Overall
Marc Yung - 4th Beef Judging

National Western Stock Show Intercollegiate Contest

Team
5th Beef Grading
1st Pork Judging
3rd Specification Cuts
3rd Beef Judging
1st Placings
1st Overall

Individual
Susan Clary - 2nd Pork Judging, 4th Beef Judging, 2nd Overall
Marty Ropp - 3rd Pork Judging, 5th Specification Cuts, 1st Overall
Brad Stalker (Alternate) - 1st Overall
Kenby Clawson - 2nd Overall

Houston Contest

Team
White Team

3rd Beef Grading
3rd Lamb Judging
3rd Specification Cuts
3rd Overall

Purple Team
5th Beef Grading
1st Beef Judging
7th Specificiation Cuts
5th Overall

Individual
Marty Ropp - 1st Beef Grading, 1st Beef Judging, 2nd (tie) Overall
Becky Thiel - 5th Lamb Judging, 4th Overall
Pat Schwab - 5th Pork Judging
Mark Wulfkuhle - 10th Overall

Fort Worth Contest

Team
7th Beef Grading
4th Lamb Judging
4th Pork Judging
4th Beef Judging
4th Overall

Individual
Susan Clary - 4th Beef Grading, 1st Lamb Judging, 3rd Specification Cuts, 2nd Overall
Jeff Thomas (Alternate) - 3rd Overall
Ron Honig (Alternate) - 4th Overall
Brad Stalker (Alternate) - 10th Overall

Iowa State University Contest

Team
3rd Beef Grading
2nd Pork Judging
2nd Lamb Judging
1st Beef Judging
3rd Specification Cuts
3rd Overall

Individual
Ron Honig - 3rd Beef Grading
Cliff Simmons - 2nd Pork Judging
Kenby Clawson - 4th Lamb Judging
Jeff Thomas - 1st Beef Judging
Susan Clary - 2nd Beef Judging
Marc Yung - 3rd Beef Judging, 8th Overall
Marty Ropp - 4th Beef Judging, 4th Overall
Brad Stalker - 10th (tie) Overall
Mark Wulfkuhle - 10th Overall

International Intercollegiate Contest

Team
1st Beef Grading
2nd Lamb Judging
8th Beef Judging
5th Beef Grading and Specifications
9th Pork Judging
6th Overall

Individual
Brad Stalker - 5th (tie) Beef Grading
Susan Clary - 5th Beef Grading, 2nd Reasons
Marty Ropp - 7th Overall

Ex-Cel/Hi-Plains Contest

Team
White Team

3rd Beef Grading
5th Pork Judging
7th Specification Cuts
6th Overall

Purple Team
5th Lamb Judging
6th Beef Judging
9th Overall

Individual
Brad Stalker - 5th Lamb Judging
Beck Thiel - 5th Pork Judging, 3rd Specification Cuts, 8th Overall
Susan Clary - 3rd Beef Judging

1984 Meats Judging Team

Seated: Scott Cusick, Marcine Shaner, Kathy Holmes
Standing: Michael Dikeman (coach), Rocky Kristek, Kevin Schultz, Shad Marston, David Clawson

1984 Meats Judging Team
Michael Dikeman, Coach
Toni Timmis, Assistant Coach
David Clawson
Scott Cusick
Kathy Holmes
Rocky Kristek
Shad Marston
Kevin Schultz
Marcine Shaner

National Western Stock Show

Team
2nd Lamb Judging
3rd Pork Judging
2nd Beef Judging
1st Specification Cuts
2nd Overall

Individual
David Clawson - 5th Lamb Judging, 2nd (tie) Specification Cuts
Rocky Kristek - 2nd (tie) Specification Cuts
Marc Yung - 2nd (tie) Specification Cuts, 6th Overall
Kevin Schultz - 2nd (tie) Specification Cuts
Kathy Holmes - 10th Overall

Fort Worth Stock Show

Team
5th Specification Cuts
12th Overall

Houston Livestock Show & Rodeo

Team
2nd Beef Grading
3rd Lamb Judging
2nd Pork Judging
5th Beef Judging
4th Overall
5th Overall

Individual
Shad Marston - 1st Beef Grading
Kevin Schultz - 1st Lamb Judging, 3rd Beef Judging
Marc Yung - 3rd Lamb Judging
David Clawson - 5th Pork Judging, 10th Overall

Excel/Hi-Plains Contest

Team
2nd Beef Grading
6th Overall

Individual
Rocky Kristek - 1st Beef Grading, 10th Overall
Shad Marston - 4th Beef Grading, 3rd Overall

American Royal

Team
3rd Beef Judging
3rd Pork Judging
10th Overall

Individual
Kathy Holmes - 3rd Beef Judging
David Clawson - 1st Pork Judging
Kevin Schultz - 4th Overall

International

Team
5th Lamb Judging
4th Specification Cuts
10th Overall

1983 Meats Judging Team

Seated: Scott Schaake, Chuck Voelker, Jay Meyer, Pete Anderson
Standing: John Unruh (assistant coach), Dan Clawson, Scott Wendland, Anita Conley,
Mikel Hadachek, Mark Squires, Michael Dikeman (coach)

1982 Meats Judging Team
Michael Dikeman, Coach
John Unruh, Assistant Coach
Pete Anderson
Dan Clawson
Anita Conley
Mike Hadachek
Jay Meyer
Scott Schaake
Mark Squires
Chuck Voelker
Scott Wendland

Denver Stock Show

Team
2nd Overall
1st Beef Grading
4th lamb
3rd Beef Judging
1st Beef Grading/Judging
1st Specification Classes

Individual
Pete Anderson - 4th Overall, 1st Lamb, 4th Beef
Scott Schaake - 6th Overall
Mark Squires - 10th Overall, 1st Beef Grading/Judging, 5th Beef
Scott Wendland - 2nd Beef

Southwestern Livestock Exposition

Team
2nd Overall
5th Beef Grading
1st Lamb
3rd Beef Judging

Individual
Anita Conley - 6th Overall, 1st Lamb, 2nd Pork
Mikel Hadachek - 2nd Overall, 2nd Lamb, 3rd Beef Judging
Jay Meyer - 1st Specification Classes, 3rd Lamb
Chuck Voelker - 3rd Pork

Excel-Hi Plains

Team
9th Overall
7th Lamb
1st Pork

Individual
Scott Schaake - 2nd Lamb
Mark Squires - 3rd Pork

Houston Livestock Show

Team
3rd Overall
2nd Beef Grading
15th Lamb
4th Pork
1st Beef Judging
1st Beef Grading/Judging

Individual
Scott Schaake - 5th Overall

Iowa State Invitational

Team
1st Overall
1st Beef Grading
3rd Lamb
3rd Pork
2nd Beef Judging
1st Beef Grading/Judging

Individual
Pete Anderson - 1st Overall, 1st Beef Grading, 1st Beef Grading/Judging
Jay Meyer - 8th Overall
Scott Schaake - 2nd Overall, 3rd Beef Grading, 3rd Lamb, 1st Pork
Mark Squires - 9th Overall, 1st Beef Judging, 2nd Beef Grading/Judging

American Royal

Team
3rd Overall
5th Beef Grading
3rd Lamb
2nd Pork
3rd Beef Judging

Individual
Scott Schaake - 8th Overall, 2nd Pork, 2nd Beef Judging
Mark Squires - 4th Overall, 4th Beef Grading

International

Team
6th Overall
2nd Lamb
4th Pork
1st Reasons

Individual
Scott Schaake - 7th Overall, 1st Reaons

1982 Meats Judging Team

Seated: Scott Schaake, Chuck Voelker, Jay Meyer, Pete Anderson
Standing: John Unruh (assistant coach), Dan Clawson, Scott Wendland, Anita Conley,
Mikel Hadachek, Mark Squires, Michael Dikeman (coach)

1982 Meats Judging Team
Michael Dikeman, Coach
John Unruh, Assistant Coach
Pete Anderson
Dan Clawson
Anita Conley
Mike Hadachek
Jay Meyer
Scott Schaake
Mark Squires
Chuck Voelker
Scott Wendland

Denver Stock Show

Team
2nd Overall
1st Beef Grading
4th lamb
3rd Beef Judging
1st Beef Grading/Judging
1st Specification Classes

Individual
Pete Anderson - 4th Overall, 1st Lamb, 4th Beef
Scott Schaake - 6th Overall
Mark Squires - 10th Overall, 1st Beef Grading/Judging, 5th Beef
Scott Wendland - 2nd Beef

Southwestern Livestock Exposition

Team
2nd Overall
5th Beef Grading
1st Lamb
3rd Beef Judging

Individual
Anita Conley - 6th Overall, 1st Lamb, 2nd Pork
Mikel Hadachek - 2nd Overall, 2nd Lamb, 3rd Beef Judging
Jay Meyer - 1st Specification Classes, 3rd Lamb
Chuck Voelker - 3rd Pork

Excel-Hi Plains

Team
9th Overall
7th Lamb
1st Pork

Individual
Scott Schaake - 2nd Lamb
Mark Squires - 3rd Pork

Houston Livestock Show

Team
3rd Overall
2nd Beef Grading
15th Lamb
4th Pork
1st Beef Judging
1st Beef Grading/Judging

Individual
Scott Schaake - 5th Overall

Iowa State Invitational

Team
1st Overall
1st Beef Grading
3rd Lamb
3rd Pork
2nd Beef Judging
1st Beef Grading/Judging

Individual
Pete Anderson - 1st Overall, 1st Beef Grading, 1st Beef Grading/Judging
Jay Meyer - 8th Overall
Scott Schaake - 2nd Overall, 3rd Beef Grading, 3rd Lamb, 1st Pork
Mark Squires - 9th Overall, 1st Beef Judging, 2nd Beef Grading/Judging

American Royal

Team
3rd Overall
5th Beef Grading
3rd Lamb
2nd Pork
3rd Beef Judging

Individual
Scott Schaake - 8th Overall, 2nd Pork, 2nd Beef Judging
Mark Squires - 4th Overall, 4th Beef Grading

International

Team
6th Overall
2nd Lamb
4th Pork
1st Reasons

Individual
Scott Schaake - 7th Overall, 1st Reaons

1981 Meats Judging Team

Seated: Mary McCallum, Dee Hofffman, Brenda Hundlley, Debra Smart
Standing: Michael Dikeman (coach), John Unruh (assist. coach), Mark Worcester,
Larry Schalles, Chris Baker

1981 Meats Judging Team
Michael Dikeman, Coach
John Unruh, Assistant Coach
Chris Baker
Dee Hoffman
Brenda Hundley
Michelle Maddux
Mary McCallum
Mary Rusk
Larry Schalles
Debra Smart
Mark Worcester

Denver

Team
4th Overall

Individual
Brenda Hundley - 9th Overall
Michelle Maddux - 6th Overall

Houston

Team
9th Overall

Great Plains Invitational

Team
2nd Overall

Individual
Chris Baker - 4th Overall
Michelle Maddux - 9th Overall
Mona Rusk - 1st Pork Judging
Deb Smart - 1st Lamb Judging

Iowa State Invitational

Team
4th Overall

Individual
Mary McCullum - 7th Overall, 1st Lamb Judging
Brenda Hundley - 5th Overall, 1st Reasons
Dee Hoffman - 1st Pork Judging

American Royal

Team
16th Overall

International

Team
9th Overall

1980 Meats Judging Team

Left to Right: Jeff Bryant, Kevin Good, Sandra Hundley, Chan Gates, Toni Timmis,
Michael Dikeman (coach), Karen Chrisler, Jim Claus (coach), Greg Kimzey

1980 Meats Judging Team
Michael Dikeman, Coach
Jim Claus, Assistant Coach
Jeff Bryant
Karen Chrisler
Chan Gates
Kevin Good
Sandra Hundley
Greg Kimzey
Toni Timmis

Denver

Team
6th Overall

Houston

Team
5th Overall

Great Plains Invitational

Team
2nd Overall

Individual
Kevin Good - 6th Overall, 1st Beef Judging and Grading

Iowa State University

Team
1st Overall

Individual
Chan Gates - 1st Overall
Jeff Bryant - 4th Overall
Kevin Good - 7th Overall
Greg Kimzey - 8th Overall
Sandra Hundley - 10th Overall

American Royal

Team
6th Overall

International

Team
4th Overall

Individual
Jeff Bryant - 7th Overall

1979 Meats Judging Team

Seated: Dell Allen (coach), Connie Pelton, Lan Chase, Steve Francis (assistant coach)
Standing: Greg Gardiner, Calvin Carlson, Vern George, Lewis Worchester,
Dave Mackintosh, Curtis Russell

1979 Meats Judging Team
Del Allen, Coach
Stephen Francis, Assistant Coach
Calvin Carlson
Lan Chase
Greg Gardiner
Vern George
Dave Mackintosh
Connie Pelton
Curtis Russell
Lewis Worchester

Iowa State Meats Judging Contest

Team
5th Overall
5th Beef Judging
3rd Beef Grading
4th Beef Judging & Grading
3rd Pork Judging
4th Lamb Judging

Individual
Vern George - 3rd Beef Grading, 4th Beef Judging & Grading, 7th Overall
Lewis Worchestor - 5th Overall

American Royal Meats Contest

Team
4th Overall
5th Beef Grading
3rd Lamb Judging
2nd Pork Judging
1st Beef Grading & Judging

Individual
Lewis Worchestor - 1st Beef Grading, 10th Overall
Curtis Russell - 1st Lamb Judging, 3rd Pork Judging

National Livestock & Meat Board Contest

Team
5th Lamb Judging
6th Pork Judging
8th Beef Judging

Individual
Connie Pelton - 2nd Lamb Judging

Denver Meats Judging Contest

Team
6th Overall
5th Beef Grading
8th Lamb Judging
10th Pork Judging
13th Beef Judging

Southwestern Exposition Meats Judging Contest

Team
7th Overall
4th Beef Grading
8th Pork Judging
6th Beef Judging

Individual
Connie Pelton - 4th Lamb Judging
Gary Deal - 2nd Beef Judging, 5th Overall

1978 Meats Judging Team

Standing: Pat Burton, Denis Renfro, Brad Stephens, Scott Herr, Allan Sents,
Robert Danler, Rich McKee, Keith Bacon
Seated: Dell Allen (coach), Ellen Wasserman, Jim DeGeer, Deanna Raab, Dennis Burson (coach)

1978 Meats Judging Team
Del Allen, Coach
Dennis Burson, Assistant Coach
Keith Bacon
Patrick Burton
Robert Danler
Jim DeGeer
Scott Herr
Rich McKee
Deanna Raab
Denis Renfro
Allan Sents
Brad Stephens
Ellen Wasserman

Iowa State University Meat Judging Contest

Team
1st Overall
2nd Beef Judging
1st Beef Grading
1st Beef Judging & Grading
1st Pork Judging
2nd Lamb Judging

Individual
Pat Burton - 2nd Overall, 5th (tie) Beef Judging, 2nd Pork Judging,
1st (tie) Lamb Judging
Allan Sents - 3rd Overall, 5th (tie) Beef Grading, 5th Beef Judging & Grading,
5th (tie) Judging
Rich McKee - 4th Overall, 1st Beef Grading, 2nd Beef Grading & Judging
Jim DeGeer - 7th Overall
Ellen Wassman - 5th (tie) Beef Judging
Bob Danler - 5th (tie) Beef Grading, 4th Beef Judging & Grading
Brad Stephens - 3rd (tie) Lamb Judging

Sr. Contest Madison Contest (International)

Team
2nd Overall
1st Beef Grading
3rd Beef Judging
1st Combined Grading & Judging
8th Pork Judging
10th Lamb Judging

Individual
James DeGeer - 2nd Overall
Alan Sents - 3rd Overall

Sr. American Royal

Team
2nd Beef Grading
5th Pork Judging
1st Beef Judging & Grading

Individual
Rich McKee - 1st Beef Grading
Pat Burton - 2nd Pork Judging

Denver National Western

Team
8th Lamb Judging
6th Beef Grading
7th Pork Judging
6th Beef Judging
6th Overall

Individual
Pat Burton - 2nd Lamb Judging
Allen Sents - 4th Beef Judging, 7th Overall

Great Plains Invitational - Sioux Falls, SD

Team
5th Beef Judging
6th Beef Grading
6th Beef Judging & Grading
6th Pork Judging
8th Lamb Judging
5th Overall

1978 Southwestern - Fort Worth

Team
3rd Beef Grading
10th Lamb Judging
7th Pork Judging
8th Beef Judging
8th Overall

Individual
Deanna Raab - 1st Beef Grading
Pat Burton - 5th Pork Judging, 2nd Beef Judging, 3rd Overall

1977 Meats Judging Team

Left to Right: Dan Hale, Phil Olson, Charles Sessions, Beth Pringle, Bob Haynes,
Steve Francis, Chris Melson, Allen Harrison, Dell Allen

1977 Meats Judging Team
Del Allen, Coach
Allen Harrison, Assistant Coach
Steve Francis
Dan Hale
Bob Haynes
Chris Melson
Phil Olson
Beth Pringle
Charles Session

American Royal - Kansas City

Team
6th Overall
1st Pork Judging
2nd Beef Judging
8th Beef Grading

Individual
Beth Pringle - 3rd Pork Judging
Phil Olson - 4th Pork Judging

International - Madison, Wisconsin

Team
1st Overall
1st Lamb Judging
2nd Pork Judging
3rd Beef Grading
4th Beef Judging

Individual
Charles Sessions - 1st Lamb Judging, 4th (tie) Pork Judging
Chris Melson - 2nd Lamb Judging
Steve Francis - 3rd Lamb Judging, 4th (tie) Pork Judging
Phil Olson - 2nd Pork Judging, 4th Beef Grading

National Western - Denver

Team
3rd Overall
1st Pork
1st Beef
7th Lamb
7th Beef Grading

Individual
Charles Sessions - 4th Overall

Forth Worth

Team
3rd Overall
3rd Beef
3rd Beef Grading
5th Pork
6th Lamb

Individual
Steve Francis - 10th Overall, 4th Lamb Judging

1976 Meats Judging Team

Left to Right: Ann Leach, Dell Allen (coach), Steve Miles, Bob Kiger, Randy McCabe,
Steve Mayo, Gary Rider, Alan Ladd, Martha Voigts, Mike Erker,
Ray Ladd, Bruce Schlickau, Allen Harrison (assistant coach)

1976 Meats Judging Team
Dell Allen, Coach
Allen Harrison, Assistant Coach
Mike Erker
Bob Kiger
Alan Ladd
Ray Ladd
Ann Leach
Steve Mayo
Randy McCabe
Steve Miles
Gary Rider
Bruce Schlickau
Martha Voigts

Denver

Team
3rd Overall

Individual
Steve Mayo - 5th Overall

Fort Worth

Team
7th Overall

American Royal

Team
2nd Overall

Individual
Gary Rider - 2nd Overall
Ann Leach - 4th Overall

International

Team
3rd Overall

Individual
Gary Rider - 2nd Overall
Ray Ladd - 6th Overall

1975 Meats Judging Team

Left to Right: Allen Harrison (coach), Dell Allen (coach), Tom Cott, Kayleen Lewis,
Terry Evans, Monte Whitmer, Lori Fink, Ken Bitter, Bill Edwards, Twig Marston

1975 Meats Judging Team
Dell Allen, Coach
Allen Harrison, Assistant Coach
Ken Bitter
Tom Cott
Bill Edwards
Terry Evans
Lori Fink
Kayleen Lewis
Twig Marston
Monte Whitmer

National Western

Team
6th Overall

Individual
Kayleen Lewis - 6th Overall

Fort Worth

Team
5th Overall

American Royal

Team
2nd Overall

Individual
Tom Cott - 4th Overall

International

Team
5th Overall

1974 Meats Judging Team

Left to Right: Terry Henry, Dell Allen (coach), Mark Carlson, Kent Weltmer, Craig Good,
Merlin Chestnut, Rob Roth, Rod Nulick, Richard Cott

1974 Meats Judging Team
Dell Allen, Coach
Mark Carlson
Merlin Chestnut
Richard Cott
Craig Good
Terry Henry
Rob Nulick
Rob Roth
Kent Weltmer

Fort Worth

Team
2nd Overall

Individual
Merlin Chestnut - 3rd Overall
Craig Good - 4th Overall
Terry Henry - 5th Overall

American Royal

Team
2nd Overall

Individual
Merlin Chestnut - 5th Overall
Craig Good - 7th Overall
Robert Roth - 4th Overall

International

Team
4th Overall

Individual
Terry Henry - 8th Overall

1973 Meats Judging Team

Left to Right: Dell Allen (coach), Jim Buchanan, Daye Sims, Cliff Willms, Connie Story,
Renee Wassenberg, John Crow, Dave McClaskey, Allan Chestnut, Dan Olsen

1973 Meats Judging Team
Dell Allen, Coach
Jim Buchanan
Allan Chestnut
John Crow
Dave McClaskey
Dan Olsen
Daye Sims
Connie Story
Renee Wassenberg
Cliff Willms

Fort Worth

Team
3rd Overall

Individual
Jim Buchanan - 8th Overall
Dan Olsen - 10th Overall

American Royal

Team
2nd Overall

Individual
Jim Buchanan - 5th Overall

International

Team
5th Overall

Individual
Dan Olsen - 9th Overall
Daye Sims - 10th Overall

1972 Meats Judging Team

Left to Right: Hap Ramsey (coach), Gary Bunkholder, David Carnahan, Gary Kohake,
Merle Hadachek, Dell Allen (coach), Doug Johnson, Jack Janssen, Ron Roth,
Doug Deets, Jay George, Jim Riemann (coach)

1972 Meats Judging Team
Dell Allen, Coach
Hap Ramsey, Assistant Coach
Jim Riemann, Assistant Coach
Gary Bunkholder
David Carnahan
Doug Deets
Jay George
Merle Hadachek
Jack Janssen
Doug Johnson
Gary Kohake
Ron Roth

Fort Worth

Team
2nd Overall

Individual
Ron Roth - 4th Overall
Merle Hadachek - 5th Overall

American Royal

Team
2nd Overall

Individual
Ron Roth - 5th Overall
Merle Hadachek - 5th Overall
David Carnahan - 10th Overall

International

Team
1st Overall

Individual
Ron Roth - 2nd Overall
Merle Hadachek - 6th Overall

1971 Meats Judging Team

Back Row: Frank Buchman, Jay Leachman, Charles Wilbur, Larry Jones,
Steve Miller, Dell Allen (coach)
Front Row: Rodney Carston, Joe Teagarden, Mike Ouart, Curt Frasier

1971 Meats Judging Team
Dell Allen, Coach
Frank Buchman
Rodney Carston
Curt Frasier
Larry Jones
Jay Leachman
Steve Miller
Mike Ouart
Joe Teagarden
Charles Wilbur

Fort Worth

Team
3rd Overall

Individual
Mike Albrecht - 3rd Overall
Curt Frasier - 7th Overall
Jay Leachman - 9th Overall

Kansas City

Team
2nd Overall

Individual
Jay Leachman - 4th Overall
Curt Frasier - 9th Overall

Chicago

Team
5th Overall

Individual
Frank Buchman - 3rd Overall

1970 Meats Judging Team

Left to Right: Hap Ramsey, Mike McDiffett, Jim Meetz, Dale Ladd, Bill Matney,
Rick Cornwell, Steve Turnquist, Joe Ebert, Dell Allen (coach)

1970 Meats Judging Team
Dell Allen, Coach
Rick Cornwell
Joe Ebert
Dale Ladd
Bill Matney
Mike McDiffett
Jim Meetz
Hap Ramsey
Steve Turnquist

Fort Worth

Team
1st Overall

Individual
Mike McDiffett - 1st Overall
Hap Ramsey - 2nd Overall

American Royal

Team
1st Overall

Individual
Hap Ramsey - 3rd Overall
Rick Cornwell - 1st Overall
Joe Ebert - 7th Overall

International

Team
3rd Overall

Individual
Rick Cornwell - 4th Overall

1969 Meats Judging Team

Back Row: Marlin Mason, Stan Nichols, Ken Grecian, Alton Hazen,
Glenn Oleen, Glenn Teagarden, Dell Allen (coach)
Front Row: Rob Smith, Steve Abrams, Greg Umberger, Tom Smith

1969 Meats Judging Team
Dell Allen, Coach
Steve Abrams
Ken Grecian
Alton Hazen
Marlin Mason
Stan Nichols
Glenn Oleen
Rob Smith
Tom Smith
Glenn Teagarden
Greg Umberger

Fort Worth

Team
2nd Overall

Individual
Stan Nichols - 7th Overall
Rob Smith - 10th Overall
Glenn Teagardern - 4th Overall

American Royal

Team
2nd Overall

Individual
Rob Smith - 10th Overall
Tom Smith - 5th Overall

International

Team
3rd Overall

Individual
Glenn Teagarden - 6th Overall

Team retired the American Hereford Association Challenge Beef trophy at American Royal.

1968 Meats Judging Team

Left to Right: Don Johnson, Ron Linquist, Dan Hoffman, Sam Hands, Tim Benton,
Phil Behrens, Mick VanAllen, Dell Allen (coach)

1968 Meats Judging Team
Dell Allen, Coach
Phil Behrens
Tim Benton
Sam Hands
Dan Hoffman
Ron Linquist
Don Johnson
Mick VanAllen

Southwestern

Team
1st Overall

Individual
Phil Behrens - 2nd Overall
Sam Hands - 9th Overall
Don Johnson - 7th Overall
Ron Lindquist - 1st Overall

American Royal

Team
1st Overall

Individual
Phil Behrens - 3rd Overall
Sam Hands - 1st Overall
Don Johnson - 2nd Overall
Ron Lindquist - 4th Overall

International

Team
2nd Overall

Individual
Phil Behrens - 2nd Overall
Sam Hands - 4th Overall

The American Royal was the first contest where top four individuals in the contest where members of the same team.

1967 Meats Judging Team

Left to Right: Ron Smith, Tom Carr, Richard Robertson, Kent Symns, Dell Allen (coach),
Gary Seibert, Richard Miller, Chuck Lambert

1967 Meats Judging Team
Dell Allen, Coach
Tom Carr
Chuck Lambert
Richard Miller
Richard Robertson
Gary Seibert
Ron Smith
Kent Symns

Southwestern

Team
1st Overall

Individual
Tom Carr - 1st Overall
Richard Miller - 6th Overall

American Royal

Team
2nd Overall

Individual
Tom Carr - 3rd Overall
Chuck Lambert - 2nd Overall

International

Team
4th Overall

Individual
Richard Robertson - 2nd Overall
Ron Smith - 7th Overall

1966 Meats Judging Team

Left to Right: Larry Schmidt, Tom Roode, Larry Ehrlich, Terry Odle, John Perrier, D.H. Kropf (coach)

1966 Meats Judging Team
D.H. Kropf, Coach
Larry Ehrlich
Terry Odle
John Perrier
Tom Roode
Larry Schmidt

American Royal

Team
3rd Overall

International

Team
2nd Overall

1965 Meats Judging Team

Left to Right: Don Kropf (coach), Sam Nelson, Kenneth Spangenberg, Stan Grecian, Tom Perrier, John Meetz

1965 Meats Judging Team
Don Kropf, Coach
Stan Grecian
John Meetz
Sam Nelson
Tom Perrier
Kenneth Spangenberg

American Royal

Team
10th Overall

International

Team
5th Overall

1964 Meats Judging Team

Left to Right: Phil Mathewes, Michael Dikeman, Gary Keeler, Don Kropf (coach), Harold Engle, Ronald Jones

1964 Meats Judging Team
Don Kropf (coach)
Michael Dikeman
Harold Engle
Ronald Jones
Gary Keeler
Phil Mathewes

American Royal

Team
2nd Overall

Individual
Michael Dikeman - 2nd Overall

International

Team
9th Overall

1963 Meats Judging Team

Left to Right: Lloyd Davidson, James Zwonitzer, Duane Schreider, Don Kropf (coach), Melvin Hunt, Charles Rayl

1963 Meats Judging Team
Don Kropf, Coach
Lloyd Davidson
Melvin Hunt
Charles Rayl
Duane Schreider
James Zwonitzer

American Royal

Team
2nd Overall

International

Team
16th Overall

1962 Meats Judging Team

Left to Right: Charles Campbell, Leon Dunn, Gail Garton, Don Kropf (coach), Charles Rayl, Bruce Tomlinson

1962 Meats Judging Team
Don Kropf, Coach
Charles Campbell
Leon Dunn
Gail Garton
Charles Rayl
Bruce Tomlinson

American Royal

Team
4th Overall

International

Team
10th Overall

1961 Meats Judging Team

Left to Right: Ivan Kanak, Wilbur Smith, Robert Merkel (coach), Larry Speer, Lowell Slyter, Larry Antrim

1961 Meats Judging Team
Robert Merkel, Coach
Larry Antrim
Ivan Kanak
Lowell Slyter
Wilbur Smith
Larry Speer

American Royal

Team
1st Overall

International

Team
10th Overall

1960 Meats Judging Team

Left to Right: Elton Aberle, Gary Swarner, Lou trentman, Robert Merkel (coach), John Thomas, Gary Beck

1960 Meats Judging Team
Robert Merkel, Coach
Elton Aberle
Gary Beck
Gary Swarner
John Thomas
Lou Trentman

American Royal

Team
1st Overall

International

Team
8th Overall

1959 Meats Judging Team

Left to Right: Robert Merkel (coach), Dell Allen, Ronald Janasek, Robert Lewis, Larry Cundiff, Hall Moxley

1959 Meats Judging Team
Robert Merkel, Coach
Dell Allen
Larry Cundiff
Ronald Janasek
Robert Lewis
Hall Moxley

American Royal

Team
1st Overall

Individual
Dell Allen - 2nd Overall

International

Team
5th Overall

Individual
Robert Lewis - 1st Overall

1958 Meats Judging Team

Left to Right: Doyle Brown, Hervey Feldman, Robert Merkel (coach), Frank Fillinger,
Darrell Webber, Delmar Regier

1958 Meats Judging Team
Robert Merkel, Coach
Doyle Brown
Hervey Feldman
Frank Fillinger
Delmar Regier
Darrell Webber

American Royal

Team
3rd Overall

1957 Meats Judging Team

Left to Right: Allen Fort, Darwin Francis, Harry Todd, Robert Merkel (coach), Charles Michaels, Fred Toplikar

1957 Meats Judging Team
Robert Merkel, Coach
Allen Fort
Darwin Francis
Charles Michaels
Harry Todd
Fred Toplikar

1956 Meats Judging Team

Left to Right: Roe Borsdorff, Allan Henry, Kenneth Boughton (coach), Dwain Pilkington, Lynn Perkins

1956 Meats Judging Team
Kenneth Boughton, Coach
Roe Borsdorff
Allan Henry
Lynn Perkins
Dwain Pilkington

American Royal

Team
9th Overall

International

Team
11th Overall

1955 Meats Judging Team

Back Row: Ralph Soule (coach), Jim Withers and Ray Zimmerman
Front Row: Francis Menghini, Joe Roesler and Walter Martin

1955 Meats Judging Team
Ralph Soule, Coach
Walter Martin
Francis Menghini
Joe Roesler
Jim Withers
Ray Zimmerman

1954 Meats Judging Team

Back Row: Ralph Soule (coach) and Mark Drake
Front Row: Weldon Russell, Joe Roesler and Glenn Neis

1954 Meats Judging Team
Ralph Soule, Coach
Mark Drake
Glenn Neis
Joe Roesler
Weldon Russell

1953 Meats Judging Team

Left to Right: Walter Schoen, Robert Sayre, Richard Bohart, Don Slade and Ralph Soule (coach)

1953 Meats Judging Team
Ralph Soule, Coach
Richard Bohart
Robert Sayre
Walter Schoen
Dan Slade

1952 Meats Judging Team

Back Row: Ralph Soule (coach) and Harold Reed
Front Row: John McKenna, George Wingert and Ken Boughton

1952 Meats Judging Team
Ralph Soule, Coach
Ken Boughton
John McKenna
Harold Reed
George Wingert

1951 Meats Judging Team

Back Row: Ralph Soule (coach), Wayne Stitt and Dale Davies
Front Row: Ray Sis, Richard Ward and Phil Lukert

1951 Meats Judging Team
Ralph Soule, Coach
Dale Davies
Phil Lukert
Ray Sis
Wayne Stitt
Richard Ward

1950 Meats Judging Team

Left to Right: Bob Edwards, Willard Phillips, Ed Margerum (coach), Clint Davies, Gordon Morrison

1950 Meats Judging Team
Ed Margerum, Coach
Clint Davies
Bob Edwards
Gordon Morrison
Willard Phillips

1949 Meats Judging Team

Left to Right: Ninian Christopher, Bill Edwards, D.L. Mackintosh (coach),
Dan Gardner, Robert Kuhn

1949 Meats Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
Ninian Christopher
Bill Edwards
Dan Gardner
Robert Kuhn

1948 Meats Judging Team

Back Row: D.L. Mackintosh (coach), Dale McClaskey and Richard Chase
Front Row: Clyde Smith, Harold Smith and Charles Medcalf

1948 Meats Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
Richard Chase
Dale McClaskey
Charles Medcalf
Clyde Smith
Harold Smith

1947 Meats Judging Team

Back Row: D.L. Mackintosh (coach), Harold Black and George Dunn
Front Row: Tom Sullivant, Bobbie Steele and Howard Lindholm

1947 Meats Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
Harold Black
George Dunn
Howard Lindholm
Bobbie Steele
Tom Sullivant

1946 Meats Judging Team

Back Row: D.L. Mackintosh (coach) and Floyd Frisbie
Front Row: Jack Wise, Robert Hendrickson and Doug George

1946 Meats Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
Floyd Frisbie
Doug George
Robert Hendrickson
Jack Wise

1941 Meats Judging Team

Back Row: D.L. Mackintosh (coach) and Petrena Addington
Front Row: Ocie Alice Taylor, Freda Butcher and Helen Drake

1941 Women's Meat Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
Petrena Addington
Freda Butcher
Helen Drake
Ocie Alice Taylor

Back Row: D.L. Mackintosh (coach) and Bruce Robertson
Front Row: Edwin Kline, Jack Cornwell and Leigh Hines

1941 Men's Meat Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
Jack Cornwell
Leigh Hines
Edwin Kline
Bruce Robertson

1940 Meats Judging Team

Back Row: D.L. Mackintosh (coach) and Helen Shepard
Front Row: Cornelia Burtis, Edith Buckholtz and Betty Hutchinson

1940 Women's Meat Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
Edith Buckholtz
Cornelia Burtis
Betty Hutchinson
Helen Shepard

Back Row: D.L. Mackintosh (coach) and Bert Gardiner
Front Row: Oscar Norby, Friederich Meenen and Wendell Moyer

1940 Men's Meat Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
Bert Gardiner
Friederich Meenen
Wendell Moyer
Oscar Norby

1939 Meats Judging Team

Back Row: D.L. Mackintosh (coach) and Jessie Collins
Front Row: Anna Scholtz, Wilma Evans and Genevieve Scheier

1939 Women's Meat Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
Jessie Collins
Wilma Evans
Genevieve Scheier
Anna Scholtz

Back Row: D.L. Mackintosh (coach), Stan Winter, and George Cochran
Front Row: Beverly Stagg, Jessie Collins and Gene Watson

1939 Meat Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
George Cochran
Jessie Collins
Beverly Stagg
Gene Watson
Stan Winter

1938 Meats Judging Team

Back Row: D.L. Mackintosh (coach), Elizabeth Brooks and Ruby Randall
Front Row: Ruth Avery, Eena Carlisle and Marialice Singleton

1938 Women's Meat Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
Ruth Avery
Elizabeth Brooks
Eena Carlisle
Ruby Randall
Marialice Singleton

Back Row: D.L. Mackintosh (coach) and Evans Banbury
Front Row: Hoy Etling, Edward Moody and William Ljungdahl

1938 Men's Meat Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
Evans Banbury
Hoy Etling
William Ljungdahl
Edward Moody

1937 Meats Judging Team

Back Row: D.L. Mackintosh, M. Jorgenson, H. Frager
Front Row: L.M. Young, A. Marlatt, D. Olson

1937 Women's Meat Judging Team
D.L. Mackintosh
H. Frager
M. Jorgenson
A. Marlatt
D. Olson
L.M. Young

American Royal, K.C.

Team
1st Overall

Mid-West, Wichita

Team
1st Overall

Back Row: D.L. Mackintosh, D. Becker, W. Wenrick
Front Row: E. Baker, W. Alsop, E. Topliff

1937 Men's Meat Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
W. Alsop
E. Baker
D. Becker
E. Topliff
W. Wenrick

American Royal, K.C.

Team
3rd Overall

International, Chicago

Team
10th Overall

1936 Meats Judging Team

Left to Right: F. Aicher, N. Holshouser, D.L. Mackintosh, E. Brownlee, H. Hedstrom

1936 Women's Meat Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
F. Aicher
E. Brownlee
H. Hedstrom
N. Holshouser

American Royal, K.C.

Team
1st Overall

Mid-West, Wichita

Team
1st Overall

Back Row: D.L. Mackintosh (coach) and Charles Pence
Front Row: Vernal Roth, Dean Dicken, and Clayton Buster

1936 Men's Meat Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
Clayton Buster
Dean Dicken
Charles Pence
Vernal Roth

1935 Meats Judging Team

Left to Right: Ethel Collins, Sarah Grimes, D.L. Mackintosh, Nina Sherman-Kent, Ruby Corr

1935 Women's Meat Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
Ethel Collins
Ruby Corr
Sarah Grimes
Nina Sherman-Kent

Left to Right: D.L. Mackintosh, R. Corr, L.R. Schultz, N.O. Thompson, W.B. Thomas, N. Sherman-Kent

1935 Meat Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
R. Corr
L.R. Schultz
N. Sherman-Kent
W.B. Thomas
N.O. Thompson

American Royal

Team
4th Overall

International, Chicago

Team
2nd Overall

1934 Meats Judging Team

Left to Right: A. Marshall, D.L. Mackintosh, F. Moss, G. Meece, E. Vilmer

1934 Women's Meat Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
A. Marshall
G. Meece
F. Moss
E. Vilmer

American Royal, K.C.

Team
1st Overall

Mid-West, Wichita

Team
1st Overall

Left to Right: J.C. McColm, D.L. mackintosh, P.W. Ljungahl, R. Teagarden, H. Moreen, H. Niles

1934 Men's Meat Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
P.W. Ljungahl
J.C. McColm
H. Moreen
H. Niles
R. Teagarden

American Royal, K.C.

Team
3rd Overall

International, Chicago

Team
1st Overall

1933 Meats Judging Team

Right to Left: H. Boller, M. Hodgson, D.L. Mackintosh, M. Schleckau, M. Murphy

1933 Women's Meat Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
H. Boller
M. Hodgson
M. Murphy
M. Schleckau

Mid-West, Wichita

Team
1st Overall

Back Row: L.L. truax, W.M. Lewis, C.E. Murphy, D.K. McKenzie
Front Row: H. Boler, D.L. Mackintosh, M. Hodgson

1933 Men's Meat Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
H. Boler
M. Hodgson
W.M. Lewis
D.K. McKenzie
C.E. Murphy
L.L. truax

International, Chicago

Team
6th Overall

1932 Meats Judging Team

Left to Right: Fern Falkinburgh, Lyman J. Bratzler (coach), Geneva Sutter, Grace Scholz, and Mae Gordon

1932 Women's Meat Judging Team
Lyman J. Bratzler, Coach
Fern Falkinburgh
Mae Gordon
Grace Scholz
Geneva Sutter

Back Row: L. Bratzler (coach) and J.I. Miller
Front Row: H. Kugler, G. Mauson, L. Daniels

1932 Men's Meat Judging Team
L. Bratzler, Coach
L. Daniels
H. Kugler
G. Mauson
J.I. Miller

American Royal

Team
1st Overall

International, Chicago

Team
4th Overall

1931 Meats Judging Team

Left to Right: D.L. Mackintosh, L. Smercheck, N. Sayer, E. Schoeter, L.M. Simmons

1931 Women's Meat Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
N. Sayer
E. Schoeter
L.M. Simmons
L. Smercheck

American Royal, K.C.

Team
2nd Overall

Left to Right: L.D. Morgan, D.L. Mackintosh, G. Washington, R.C. Munson, A.T. Helm

1931 Men's Meats Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
A.T. Helm
L.D. Morgan
R.C. Munson
G. Washington

American Royal, K.C.

Team
1st Overall

International, Chicago

Team
1st Overall

1930 Meats Judging Team

Back Row: D.L. Mackintosh and E. Toburen
Front Row: N. Burt, V.A. Heer, F.E. James

1930 Women's Meat Judging Team
D. L. Mackintosh, Coach
N. Burt
V. A. Heer
F.E. James
E. Toburen

American Royal, K.C.

Team
2nd Overall

Back Row: D.L. Mackintosh and G.S. Brookover
Front Row: B.R. Taylor, W.G. Nicholson and R.M. Wilson

1930 Men's Meat Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
G.S. Brookover
W.G. Nicholson
B.R. Taylor
R.M. Wilson

American Royal, K.C.

Team
2nd Overall

International, Chicago

Team
6th Overall

1929 Meats Judging Team

Left to Right: V. Abell, D.L. Mackintosh, M. Wilson, O. Brown, F. Wentz

1929 Women's Meats Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
V. Abell
O. Brown
F. Wentz
M. Wilson

American Royal

Team
1st Overall

International, Chicago

Team
4th Overall

Left to Right: M.L. Cox, D.L. Mackintosh, H.W. Wells, T.R. Gile, W.P. Powers

1929 Men's Meat Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
M.L. Cox
T.R. Gile
W.P. Powers
H.W. Wells

American Royal, K.C.

Team
2nd Overall

1928 Meats Judging Team

Left to Right: G. Daugherty, F. Deal, A. Murphy, J. Stewart, D.L. Mackintosh

1928 Women's Meat Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
G. Daugherty
F. Deal
A. Murphy
J. Stewart

American Royal, K.C.

Team
2nd Overall

Back Row: I.K. Tomkins and S.R. Bellamy
Front Row: D. Scheel, D.L. Mackintosh and O.E. Funk

1928 Men's Meat Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
S.R. Bellamy
O.E. Funk
D. Scheel
I.K. Tomkins

American Royal, K.C.

Team
4th Overall

International, Chicago

Team
2nd Overall

1927 Meats Judging Team

Left to Right: D.L. Mackintosh, O. Hatton, C. Lorimer, V. Criner, D. Stewart

1927 Women's Meat Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
V. Criner
O. Hatton
C. Lorimer
D. Stewart

American Royal

Team
1st Overall

Left to Right: D.L. Mackintosh, H.L. Murphey, H.H. Brown, E.A. Stephenson, V.E. McAdams

1927 Men's Meat Judging Team
D.L. Mackintosh, Coach
H.H. Brown
V.E. McAdams
H.L. Murphey
E.A. Stephenson